banner290

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, kedi villasını ziyaret etti!

Van Organize Sanayi Bölgesi toplu açılışları ve Gökyüzü Gözlem Etkinliği için Van’a iştirak eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, kedi villasını ziyaret etti!

Beraberindekilerle birlikte Kampüs alanında bulunan Van Kedi Evi Villası’nda Van Kedisi Güzellik Yarışması’nda birinci olan Kedi Mia’yı seven Bakan Varank, bu türün özel ve korunmaya muhtaç olduğunu belirterek Van’a özgü bir değer olduğunu ifade ettiler. Bakan Varank, ziyaretinde Van kedilerinin bakımı ve yaşam koşulları hakkında bilgiler aldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise; “Van kültürüne ait olan Van Kedisi’nin Van şehrinde, bölgede ve tüm ülkede gerektiği ilgiyi görmesi bizleri memnun etmektedir. Üniversite olarak Kedi Evi Villasının inşa edilmesiyle de tanıtılmasına katkı sağlamaktan son derece mutluyuz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki Van Kedisi Araştırma Merkezi (VKAM) 1992’de kurulmuştur. Merkezimiz, yetiştirilen kedilerin yanında Van dışındaki aileler tarafından beslenen kedilerin takibini de yapmaktadır. Sadece Türkiye’de değil dünyada tek olma özelliği taşıyan ve 1200 metrekarelik kapalı alana sahip Van Kedisi Villasında kedilerimize özel şartlarda en iyi imkânlarla bakılıyor.” açıklamalarında bulunarak merkeze dair Sayın Varank’a bilgi verdiler.

Rektör Şevli konuşmasının devamında, İnnovan Girişimcilik Merkezi’ne, Medya ve İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ve Van Teknokent’e verdikleri destekten dolayı Bakan Varank’a hassaten teşekkür ettiler. Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli tarafından Bakanımıza Mustafa Varank’a bir anı hediyesinin de takdim edildiği ziyarette, Sayın Varank, hediyelerinden dolayı Rektör Şevli’ye ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ailesine sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ederek Üniversite Senato Üyeleri ile de sohbet ettiler.

Ziyarette, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Mustafa Varank başta olmak üzere Van Valisi Sayın Dr. Ozan Balcı, Van Milletvekili İrfan Kartal, Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenay Baydaş, Prof. Dr. Sedat Yayla, Genel Sekreter Cahit Tekin ve Üniversite Senato Üyeleri ile akademik ve idari personel de yer aldı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE