banner211

Son dakika: Irak'tan Beyaz Saray'a İran-ABD gerilimini bitirecek talep

Irak Başbakanlığı, ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi için Beyaz Saray'a talepte bulundu. İran, daha önce yaptığı açıklamalarda ABD askerinin bölgeden çekilene kadar saldırılarına devam edeceğini duyurmuştu.

Son dakika: Irak'tan Beyaz Saray'a İran-ABD gerilimini bitirecek talep

General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından zirveye çıkan ABD- İran geriliminde Irak yeni bir adım attı. İki ülke arasındaki gerilime yakından şahitlik eden Irak, ABD yönetiminden topraklarındaki askerlerin çekilmesi için bir mekanizma oluşturulmasını talep etti.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan askerlerinin Irak'taki üslerden nasıl çekileceğini belirlemesi için bir delegasyon göndermesini talep etti.

IRAK TALEBİNİ RESMEN BİLDİRDİ
 

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan resmi açıklamaya göre Abdülmehdi, askerlerin ülkeden çıkarılması için bir "mekanizma formüle edilmesini" istediğini telefonda görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya bildirdi.

Irak lideri, Pompeo'dan "Irak parlamentosunun talebini yerine getirip, askerlerin ülkeden çıkarılması için bir delegasyon göndermesini" de talep etti.

Başbakan Abdülmehdi, ABD'nin Irak'ta İran Devrim Muhafızları Kudüs Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürmesinin ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini ifade etti.

SON DAKİKA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 15:24
YORUM EKLE