banner290

Son dakika! Türk-İş asgari ücret zammında ilk resmi teklifini açıkladı!

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretin 3'üncü ve son toplantısı bugün gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının ardından  TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay açıklamalarda bulundu. TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, ilk resmi teklifini açıklayarak "Bizim teklifimiz 9 bin TL. Kabul ederlerse imzalarız, altındaki rakam olursa masada olmayız" dedi."

Son dakika! Türk-İş asgari ücret zammında ilk resmi teklifini açıkladı!

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için çalışmalarını sürdüren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı sona erdi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay toplantı sonrası ilk açıklamayı yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda saat 14.00'te başlayan toplantıya, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Sekreteri Pervul Kavlak ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç katıldı. Basına kapalı olarak 3 saate yakın süren toplantının son bölümüne TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı.

TÜRK-İŞ RESMİ TEKLİFİNİ AÇIKLADI

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay "20 gündür süren bir süreç. Üçüncü toplantı yapıldı. Bir saat evvel beni de buraya çağırdılar. Biz ayın 1'inde dedik ki; TÜRK-İŞ, 40 senedir açlık ve yoksulluk sınırıyla ilgili araştırma yapıyor. TÜRK-İŞ'in açlık sınırı 7 bin 785 lira, yoksulluk sınır ise 10 bin lira. 20 gündür TÜRK-İŞ'in talebinin 7 bin 785 lira olduğunu söylüyorlar. Bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi Bakan Beye ve Komisyona söyledim. TÜRK-İŞ'in teklifi 9 bin lira. Verirlerse masaya oturup imzalarız, vermezlerse o meselenin içerisinde olmayız." dedi.

UZLAŞMA SONRASI ERDOĞAN'A SUNULACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası işçi kesiminin temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen TİSK ve hakem olarak masada yer alan hükümet yetkileri arasında bir uzlaşma çıkması durumda rakam Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak.

ASGARİ ÜCRET OLASI ZAM ORANLARI

Mevcutta 5500 lira olan asgari ücrete yüzde 20 zam gelirse 6600 lira, yüzde 30 zam gelirse 7150 lira, yüzde 40 zam gelirse 7700 lira, yüzde 50 zam gelirse 8250 lira, yüzde 60 zam gelirse 8800 lira olacak.

ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2022, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER