banner211

Tedbirlere uyulmayan Van, ikinci koronavirüs dalgası için sinyal veriyor

İl dışından gelen ve izolasyonda bulunan vatandaşların, aile içinde sosyal mesafe kurallarına uymaması ile yasakları ihlal etmeleri nedeniyle Van'da vaka sayısı 448'e yükseldi. Böyle devam ettiği takdirde kentte ikinci bir koronavirüs dalgasının yaşanabileceğinden endişe ediliyor.

Tedbirlere uyulmayan Van, ikinci koronavirüs dalgası için sinyal veriyor

Van Valiliği korona vakalarının 448'e yükseldiğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, bu yükselmenin sebebi; kente şehir dışından gelen ve izolasyonda olan vatandaşların alınan tedbirlere uymaması olduğu belirtildi. Bu şekilde devam edildiği taktirde kentte ikinci koronavirüs dalgasının yaşanmasından korkuluyor.

AİLE İÇİNDE SOSYAL MESAFE UYGULANMIYOR

Van Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kente il dışından gelen ve izolasyonda bulunan vatandaşların, aile içinde sosyal mesafe kurallarına uymaması ile yasakları ihlal etmelerinin vaka sayısının artmasına neden olduğu bildirildi. Pandeminin yayılmasının önlenmesinde maske takmanın, sosyal mesafeye ve izolasyon kurallarına uymanın büyük önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, vatandaşlardan daha duyarlı olunması istendi.

BAYRAM ÖNCESİ MEZARLIK ZİYARETLERİNE KISITLAMA GETİRİLDİ

Kentteki koronavirüs vaka sayısının 448'e yükseldiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olması ve riski görmeleri, toplum sağlığımız açısından önemlidir. Özellikle bayram alışverişlerinde kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve maske takılmalıdır. İl Hıfzıssıhha Kurulu'muz da Ramazan Bayramı öncesi yaşanacak yoğunluğun bulaş riskini arttırma ihtimaline karşı önemli kararlar almıştır. Kararlar kapsamında bayram arifesinde yapılacak mezarlık ziyaretleri ile ilgili yasaklar getirildi. Mezarlıklara maskesiz girilmesi ve toplu halde ziyaretler, mezarlık çevresinde seyyar satıcıların her türlü gıda ve yiyecek satışı, mezarlıklar içerisinde her türlü gıda ve yiyeceğin dağıtılması, kurumsal ve bireysel yardım toplanması, çocukların mezarlara su döküp harçlık-bahşiş alması/verilmesi yasaklanmıştır. İlimizde toplam Covid-19 vaka sayımız 448, tedavisi tamamlanıp taburcu olan hasta sayımız 301, yoğun bakımdaki hasta sayısı 1, toplam vefat sayısı 9'dur."

YASAĞA RAĞMEN TAZİYE ÇADIRI KURULMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde Van'ın İpekyolu ilçesinde yasak olmasına rağmen kurulan taziye evi sebebiyle de günden güne artan koronavirüs vakaları görülmüştü. 43 kişinin virüse yakalanması ile birlikte Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili de şehir merkezinde riskin arttığını belirterek, vatandaşların zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını istemişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bunun adı YÜRÜYEN CEHALETTİR.
Bunun adı YÜRÜYEN CEHALETTİR. - 12 ay Önce

70 gündür evimizdeyiz. Üç dört kez araçla bir iki işyerine tedbirle gittik. O kadar. Pekala biz de bi sorumsuzlar gibi sokak sokak dolaşamaz mıydık. Yetkililer bu rezalete bir çözüm bulmalı. Haftalarca çocuklarını göremeyen sağlıkçılar, hastalık kapan doktorlar, vefat eden profesörler, azimle insanların hayatını kurtarmaya çalışan fedakar sağlıkçılar için saygınız yok mu? Başıboş dolaşan bu kalabalıklar her şeyin bittiğini mi sanıyor? Vanda önümüzdeki haftalarda vakalar tavan yapacak.

Cevdet Ayvaz
Cevdet Ayvaz - 12 ay Önce

Bizim mahallede tedbir medmir alan yok.Sadece biz evimizden dışarı çıkmıyoruz.Mahallenin çocukları gece saat on ikiye kadar dışarıda oynuyorlar.Iftar ziyaretleri aynen devam ediyor.Allah tedbir alıp sakınanları korusun.Önümüzdeki günlerde vaka sayısı artacak gibi görünüyor.

Akil
Akil - 12 ay Önce

Bana bulaşmaz demeyin. Ölenlerin hepsi de aynı şeyi söylüyordu. Bu işin şakası yok

serkan
serkan - 12 ay Önce

taziyeniz batsın cahiller vanı maffettiniz vanı whan yaptılar bu taziye işi gerçekten kökten yasaklansın birde iftar veriyorlarmış akrabalara aşiretler yazıklar olsun virüs yokken komşusunun kapısını çalmayan bu sorumsuzlar sırf virüs var diye yasak olan her şeyi yapıyorlar gerçekten çok cahiller

Yıldız
Yıldız - 12 ay Önce

En ufak eleştirili yorumları.kesiyorlar.Amaç birilerini kötülemek değil, birilerin ihmalinı yazmaktır.iranın kum kentinde virüs çıktığında beri van kayıp ediyor otel mağaza.avm ve benzeri iş yerleri kapalı.Allah aşkına cumhuriyet caddesindekilere sorun niçin bu gün burdasın.Alacağın cevap evde sıkıldım cevabını alacan.lütfen biraz daha dikkat memleket hepimizin.

Aysegul cakan
Aysegul cakan - 12 ay Önce

Tedbir alıp evinde kalanların hakkına geçmiş oluyorlar mi onlara göre ne hak ne anlarlar