banner211

TUĞRUL: LASTİK CAN SİMİDİDİR!

1 Aralık’ta başlayan ‘Kış Lastiği Takma Zorunluluğu’ geçtiğimiz günlerde başladı.

TUĞRUL: LASTİK CAN SİMİDİDİR!

1 Aralık’ta başlayan ‘Kış Lastiği Takma Zorunluluğu’ geçtiğimiz günlerde başladı. Başlayan zorunlulukla birlikte denetimlerde hızlı bir şekilde başladı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Van Şoförler Odası Başkanı Emin Tuğrul, lastiklerin araç için can simidi olduğunu söyledi. Tuğrul’un yanı sıra görüştüğümüz lastikçi esnafından Raif Kara aracına değer veren herkesin lastiklere de önem vermesi gerektiği ifade etti.

 

TUĞRUL: EN UCUZ PARÇA LASTİKLERİDİR

Uygulama başlamadan önce gerekli uyarılarda bulunduklarını ifade eden Emin Tuğrul ilk olarak şu ifadelere yer verdi: “1 Aralıkta kış lastiği uygulaması başladı. Herkesin can ve mal güvenliği için araçlarına kış lastiklerini taktırmaları gerekir. 1 Aralıkta uygulama başlamasına rağmen hala kış lastiği taktırmayan sürücülerimiz mevcuttur. Bölge olarak çetin bir kış mevsimi yaşamaktayız. O yüzden de tüm sürücülerimizi kış lastiklerine bir an önce geçmesi gerekir. Çünkü sizler de biliyorsunuz ki bir aracın en ucuz parçası lastikleridir. Onun için bunun tasarrufuna gidilmemeli lastik aracın can simididir. Aracın da en önemli parçasıdır lastik.”

 

“SEVDİKLERİNİZİN HAYATINI RİSKE ATMAYIN”

Kış lastiği uygulaması sadece ticari araçlara yönelik bir uygulamaymış gibi algılandığını aktaran Tuğrul, “Bu uygulama kışın trafiğe çıkan tüm araçlar için bir zorunluluktur. Aynı zamanda hayati önem taşımaktadır. Onun için sizlerin de vasıtasıyla sürücülerimize çağrımız bir an önce araçlarının lastiklerini değiştirmeleri ve kış lastiğine geçmeleridir. Kendilerinin de sevdiklerinin de hayatlarını riske atmasınlar.” Sözlerine yer verdi.  Cezai müeyyidelere maruz kalmamak adına şoförlere tavsiyelerde bulunan Tuğrul, “Lastiğin tanesi 200-300 lira iken 571 lira uygulama cezası vardır. 4 sefer ceza yerseniz bu 4 lastik parası eder bunun tasarrufuna gidilmemeli Kendi can ve mal güvenliğinizi de riske atmayın” uyarısında bulundu. Kış lastiği uygulamasına yönelik denetlemelerin sıklaştırılmasını da isteyen Tuğrul, “Denetlemelerin yapıldığını biliyoruz. Fakat bunun biraz daha sıklaştırılması gerektiği görüşündeyiz.” Diye konuştu. Tuğrul ayrıca vatandaşlardan mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını kullanmaları çağrısında da bulundu.

 

KARA: İMAL KODU VE TARİHLER ÖNEMLİ

Uygulamanın başlaması ile lastik satış ve değiştirme noktalarında ciddi yoğunluklar yaşandığı gözlenirken esnaf da işlerinden memnun olduğunu ifade etti. 1 Aralık itibarıyla kış lastiği uygulamasının başladığını ve o tarihten sonra işlerinin daha da yoğunlaştığını anlatan Raif Kara, “Karın yağmasıyla da işlerimiz bayağı yoğunlaştı. Fiyatlarımız da gayet uygundur. Kaliteli markalar satıyoruz. Sürücülerimiz de bu yüzden bizleri tercih ediyorlar.” Dedi. Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Kara “Kış lastiği aldığınızda mutlaka marka ve kaliteye dikkat edin. İyi bilinen kaliteli markalar tercih edin. Kış lastiklerinin üzerinde kar amblemi var. Ayrıca M.S harfleri belirgin bir şekilde görülüyor. Kış lastiklerinde imal kodu ve tarihler de önemlidir. Lastiğin yumuşak olmasına da dikkat edin.” Dedi.


ŞEHRİVAN GÜNCEL: ÖNDER ALTINAL

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 09:28
YORUM EKLE