banner278

Türkiye-İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman Nuri Gülaçar: “Kapıköy bir daha kapanmamak üzere açıldı!”

Kapıköy ve Razi(İran) Mart 2020’de Türkiye ve İran tarafından korona virüs ile mücadele kapsamında karşılıklı olarak kapatılmıştı. Van Milletvekili ve Türkiye İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman Nuri GÜLAÇAR'ın girişimleri ile Türkiye tarafı Nisan 2021 tarihinde kapılarını yeniden İran'a açtı. Ancak İran tarafı uzun bir süre daha kendi tarafını kapalı tutmaya devam etti.

Türkiye-İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman Nuri Gülaçar:  “Kapıköy bir daha kapanmamak üzere açıldı!”

Van Milletvekili Osman Nuri GÜLAÇAR'ın baskıları sonucu 16 Eylül 2021 tarihinde yaya ve araç geçişlerine yeniden açılan Razi(İran) kapısı İran tarafından

“Korona ile Milli Mücadele Kurumu"  onayına göre Razi sınırından geçiş son emre kadar yasaklandığına dair bir açıklama yapılarak yeniden kapatıldı.

Milletvekili Gülaçar Van ve Türkiye için büyük önem arz eden sınır kapısı ile geçtiğimiz hafta birçok üst düzey İranlı yetkili ile görüştü. Son olarak dün gece TBMM Türkiye İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu olarak İran Dış İşleri Bakan Yardımcısı Ali Bagheri Kani ile görüşüldü.

Görüşmeye Bitlis Milletvekili Cemal Taşar ve Van Milletvekilleri İrfan Kartal ile Abdulahat Arvas'ta katıldı.

Görüşme sonrası Bakan'dan müjde alındı ve bu sabah itibariyle geçişler yeniden başladı.

Gülaçar kapının açılmasına yönelik olarak;

"Mart 2020’den bu yana kapalı olan sınır kapılarının açılması adına şahsım ve dostluk grubumuz olarak çok ciddi bir mücadele verdik. Elbette sebep koronaydı ancak tedbirler alınarak iki ülke içinde önemli olan sınır kapılarının yeniden aktif olması gerekiyordu. Hamdolsun çabalarımız karşılığını verdi. Dün gece itibariyle Türkiye İran Dostluk Grubu olarak gerçekleştirdiğimiz görüşme neticesinde kapıların artık kapanmamak üzere açıldığı müjdesini aldık. Başta Van'ımız olmak üzere ülkemize hayırlı olsun" dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 11:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Teşekkür ediyoruz