banner254

Türksat 5B’nin Uzaya Gönderilme tarihi belli oldu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türksat 5B haberleşme uydumuzu da bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatacağız." açıklamasında bulundu.

Türksat 5B’nin Uzaya Gönderilme tarihi belli oldu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu ile uzay yolculuğunda Türksat 5A, 5B ile 6A uydularına dairson gelişmeleri, Türksat AŞ Gölbaşı Yerleşkesi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında açıkladı.

Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın mayıs ayının birinci haftasında 31 derece doğu yörüngesine varacağını dile getirdi. Bakan Karaismailoğlu, "Türksat 5B haberleşme uydumuzu da bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatacağız." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı , Türksat 6A'yı da 2022 senesinde uzaya fırlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

DENGELER DEĞİŞİYOR

Türkiye'nin en kritik uydu işletmecisi olan Türksat AŞ tarafından, Airbus firmasına yaptırılan Türksat 5A uydusu, gökyüzünde dengeleri yerinden oynatacak.

AIRBUS D&S aracılığıyla üretim süreçleri ve deneme aşamaları sonlanan uydu, 2020'nin kasım ayında Türkiye'ye teslim edilmiş ve 8 Ocak 2021 tarihinde Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX aracılığıyla uzaya gönderilmişti.

Bakan Karaismailoğlu, ocak ayı başında gönderilen Türksat 5A haberleşme uydusunun yolculuğunun dörtte üçünü yaptığını ifade ederek, "Uydumuz, mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacak." dedi.

Uydunun yörünge yolculuğuna sürdüğünü ifade eden Bakan Karaismailoğlu, "Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı ve Güney Afrika'nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacak.

Uydumuz, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde, ülkemizi dünyada Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacak. Elektrik itki sistemiyle çok daha kaliteli TV yayıncılığı ve haberleşme hizmeti verecek olan Türksat 5A, 30 yıl süreyle bu görevini yerine getirecek." şeklinde konuştu.

''HABERLEŞME KAPASİTEMİZ 15 KAT ARTACAK''

Türkiye'nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da süreceğini dile getiren Karaismailoğlu, şu açıklamada bulundu:

 "Üretim süreçlerinde sona yaklaştığımız Türksat 5B haberleşme uydumuzu da bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatacağız. 42 derece doğu yörüngesine göndereceğimiz Türksat 5B'nin önde gelen özelliklerinden birisi de Ka-Band veri haberleşme kapasitemizi 15 kat daha artıracak olmasıdır."

HABER365

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 11:24
YORUM EKLE