banner290

Tuşba’da kırsaldaki çocuklar mahalle parkına kavuştu

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların daha kaliteli zaman geçirmeleri için yaptırdığı ilk parkın açılışını mahalle sakinleri ve çocuklar ile birlikte yaptı.

Göreve geldiğimiz gün; eksikliğini hissetti park ve yeşil alanları artırmak için ilçe halkına ‘Parkı olmayan merkez mahallemiz kalmayacak’ sözünü veren Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, 3,5 yıl gibi bir sürede tüm merkez mahalleleri parka kavuşturdu.

Tüm merkez mahalleleri parka kavuşturan Başkan Akman, bu sefer de kırsal mahalleler için kolları sıvadı. Yeşilköy Mahallesi’nde yaptırdığı ve kırsal mahallede bir ilk olma özelliğine sahip olan parkın açılışını mahalle sakinleri ve çocuklar ile birlikte gerçekleştiren Başkan Akman, göreve geldiklerinden ilk olarak 90 dönümlük alana sahip olan İskele Sahil Bandı 2. Etap projesini tamamladıklarını kaydederek, “Akabinde Şemsibey Mahallesi’nde bulunan İbrahim Öngün Parkı, Hizmet Binası önünde bulunan Kent Meydanı ile Tuşba Toplum Yaşam Merkezi çevre düzenlemesini yaptık” dedi.

Açılışını gerçekleştirdikleri Yeşilköy Mahalle Parkı’nın kırsal mahallelerde yapılan ilk park olma özelliğini taşıdığını dile getiren Başkan Akman, “Parkımızın, Yeşilköy sakinlerine hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Tuşba Belediyesi, atıl durumda olan alana çocuk oyun grubu kurup, yaptığı küçük dokunuşlarla mahalle sakinlerinin çocukları ile güzel vakit geçireceği güzel bir mekan haline dönüştürdü.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022, 16:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
BUNLAR ÇOK ÖNEMLİ
BUNLAR ÇOK ÖNEMLİ - 2 hafta Önce

Van, yöre olarak kalabalık ve çok çocuklu aile yapısına sahiptir. TÜİK verilerine göre Van nüfusunun yüzde 65'i çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. Van'ın merkez ilçelerinde betonlaşma hızla artıyor. Yeşil alan ve parklar görece artsa da hâlâ ortalama standardın bile çok çok gerisindeyiz. İşte bu nedenle VBB, TUŞBA, İPEKYOLU VE EDREMİT BELEDİYELERİMİZ her semt ve mahalleye birer ikişer adet yeni park ve yeşil alan yapmalıdır. Mevcut park ve yeşil alanlar bakım, onarım, iyileştirme ve koruma ile daha da güzel hale getirilmelidir. Üç merkez ilçe kıyılarına ve açık alanlarına 20 km uzunluğunda sahil şeridi, park ve yeşil alanlar, rekreasyon alanları yapılmalıdır. TOPRAKKKALE Tepesinin dört bir tarafı ağaçlandırma, yeşillendirme, yürüyüş yolları, oturma alanları, gezinti yolları binlerce bank ve yüzlerce kamelya, güvenlik kamera sistemleri, oyun alanları, spor alanları, piknik alanları, seyir terasları ve enfes bir aydınlatma ile Doğu Anadolu'nun en güzel park ve seyir tepesi haline dönüştürülmelidir. Millet bahçeleri en mükemmel, kaliteli ve uzun ömürlü biçimde ivedi olarak bitirilip hizmete sokulmalıdır. İlçelerde ve kırsal mahallelerde de onlarca park, çocuk oyun grubu, spor sahaları, piiknik ve mesire yerleri oluşturulmalıdır. VBB ve 13 ilçe belediyemiz Cumhuriyet tarihinin birkaç katı kadar, yani mevcudun birkaç katı kadar park ve yeşil alanı Van'a, ilçelerine, merkez ve kırsal mahallelerine kazandıracak benzersiz bir vizyon ve atılımla sahaya çıkmalıdır. Zira belediyelerin birçok hizmet alanı olmakla birlikte, en önemlileri yol, park ve temizliktir. Çağdaş belediyecilik, marka çalışmalar, gönül işi hizmetlet ve şehrin çehresini değiştirip vatandaşları mutlu edecek çalışmalar arasında park ve yeşil alanlar, yani yukarıda sayılanlar mutlaka öncelikli ve ağırlıklı olmalıdır. Dostane tavsiyemiz Vanlıların talep ve beklentisi olarak budur. Hayırlı ve güzel hizmetler, halkı ve Hakk'ı razı edecek nice faydalı çalışmalar dileriz.