banner211

Vali Bilmez, NASA'daki fotoğrafı birinci seçilen astronot Kate Rubins'i Van'a davet etti

Haftalardır kentin en çok konuştuğu ve son günlerde ülkenin de gündemi olan NASA'nın fotoğraf yarışmasında kazanan Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı oldu. Van Gölü'nün birinciliği ülke genelinde büyük sevinç yaratırken sonuç açıklanır açıklanmaz Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'den o astronota davet geldi.

Vali Bilmez, NASA'daki fotoğrafı birinci seçilen astronot Kate Rubins'i Van'a davet etti

Son bir kaç gündür tüm Türkiye'nin destek verdiği bir yarışmaya dönen NASA'nın son 20 yılın en iyi uzay fotoğrafı yarışmasında kazanan Van Gölü fotoğrafı oldu. O birincilik sonrası gözler fotoğrafı çeken astronota çevrildi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) düzenlediği ‘Dünya Turnuvası’ isimli online yarışmada, Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı 5 turda 31 uzay fotoğrafını eleyerek birinci oldu.
NASA, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan astronotlar tarafından çekilmiş dünya fotoğraflarının yer aldığı bir yarışma başlatmıştı. Astronot Kate Rubins tarafından 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörüngesinde dolanırken, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün eşsiz bir fotoğrafını çekti. ‘Dünya Turnuvası’ isimli online yarışmada Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı, yaklaşık bir milyon oyun kullanıldığı 5 turluk yarışmada tüm uzay fotoğrafını eledi.

VALİ KAHVALTIYA DAVET ETTİ

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, fotoğraf yarışmasında birinci olan Van Gölü fotoğrafını çeken astronot Kate Rubins'i, şehrin tanıtım elçisi olarak kabul ettiklerini belirtti. Fotoğrafa oy verilmesi konusunda çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bakan ve devlet büyükleri ile vatandaşlara teşekkür eden Vali Bilmez, “Biz de fotoğrafı çeken astronot Rubins'i Van'da en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Astronot Rubins iyi bir dalış uzmanıdır. Rubins'in, dünyanın en büyük mikrobiyelitlerinin bulunduğu ve etrafında binlerce yıldır yaşayan ancak yeni keşfedilen Van Gölü Küçük Mercan Balığı'nı görmesi için Van Gölü'ne dalması, bizim tanıtımımızın zirvesi olacaktır. Dalış yapmak isteyenlerin gözdesi Van Gölü olacaktır.

GELİRSE VAN KEDİSİ DE HEDİYE EDİLECEK

Ayrıca bir bisiklet tutkunu olan Astronot Rubins'in, Van'ın ve Van Gölü'nün güzelliklerini daha yakından görmesi için göl çevresinde bisiklet turu atması sahilimize ayrıca bir değer katacaktır. Öte yandan gözünün maviliğini Van Gölü'nden alan ve Van'ın endemik türü olan bir Van Kedisi'ni astronot Rubins için hazırladık ve kendisine hediye edeceğiz. Van'ın ayrı bir kültürü olan ve Guinness Rekorlar Kitabına'na giren kahvaltımızı da Astronot Rubins'e ikram ederek, Vanlıların misafirperverliğini gösterip tanıtımımızı farklı bir boyuta taşımak istiyoruz. Turizm sezonu öncesi özellikle böyle bir tanıtımın, ilimizin turizmine büyük katkı sunacağına inanıyorum. Gelecek nesillere gölümüzü mavi ve temiz bir şekilde aktarmak için seferber olmalıyız” dedi.

İŞTE O FOTOĞRAF

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vn
Vn - 1 ay Önce

Ya belki hala uzaydadır nasıl cvp versin