Van Akdamar Adası geçiş ücretlerine zam geldi! İşte yeni tarifeler

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz Haziran ayında müze ve ören yerleri giriş ücretlerine yüzde 30 ile yüzde 45 arasında zam yaptı. Yapılan zamlar sonrası tüm Türkiye’deki alanlarda giriş ücretleri artarken zam kararı Van’ın en popüler turizm merkezinde de fiyatların artmasına neden oldu.

Van Akdamar Adası geçiş ücretlerine zam geldi! İşte yeni tarifeler

ŞEHRİVAN HABER: FATMA POLATCAN

FİYATLARDA BÜYÜK ARTI

Van’da her ay binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ve son dönemlerde kentin en çok ziyaretçi alan ören yeri ve müzesi haline gelen Akdamar Adası ve Kilisesi’nin giriş ücreti zamlandı. Bakanlığın geçtiğimiz ay uyguladığı zam kararı sonrası Van’da adaya giriş ücreti 60 TL olarak belirlendi. Akaryakıt fiyatlarındaki artış sonrası adaya geçiş için kullanılan tekne fiyat ise ise 35 TL oldu. Bu zamlarla birlikte adaya gidebilmek için kişi başı 95 TL’nin harcanması şeklinde bir zorunluluk oluştu.

İŞTE VAN KALESİ VE MÜZENİN YENİ GİRİŞ FİYATLARI

Öte yandan artışlar sonrası Van Kalesi ve Van Müzesi’ne giriş ücretleri de 20 TL olarak belirlendi. Öte yandan Çavuştepe ve Hoşap Kalesi gibi alanlardaki ücretsiz ziyaret tarifesi için devam kararı alındı. Türkiye’nin tüm her yerinde yaşanan bu artışlar sonrası özellikle Akdamar Adası’na geçişler konusu zorlaştı. Vanlılar ise her seferinde ulaşımla birlikte 100 liraya yaklaşan bu tutarın büyük yük olmaya başladığına dikkat çekiyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Akdamar Adasını iyileştirelim
Akdamar Adasını iyileştirelim - 3 hafta Önce

Akdamar Adası ve üzerindeki kilise hem doğal değeri hem de tarihi değeri dikkate alındığında hakikaten ada çok bakımsız. Mesela temizlik yok. Her taraf çöp, her taraf çakıl, her taraf kupkuru ve çorak. Yürüyüş yollarına saçılmış binlerce çakıl var, toz toprak ve yaprak var. Kumsallar kirli ve taşlık. Temizlik yapılabilir, kumsallardaki taşlar ve yüzme alanlarında gölün içinde yirmi metre açığa kadarki taş ve kayalar göl dibinden temizlenebilir. Göl yüzeyindeki kirlilik filelerle temizlenebilir. Adadaki çeşmelerden akan sular için oluklar yapılabilir. WC'lerin atıkları göle akmamalı. Adada uygun bir çok noktaya çim ekimi, çiçek dikimi ve mümkünse yüzlerce çam ve badem fidanı dikilebilir. Gölün arka kısmındaki kumsallara ve ön tarafındaki kumsallara inen yaya yolları ve beton/taş merdivenler yapılabilir. Adada her gün ve her hafta çok titiz, çok detaylı temizlik yapılabilir.

AH  TAMARA!
AH TAMARA! - 3 hafta Önce

Bakımsız, kirli ve ilgisiz alanlardan 95 TL almak olur şey mi? Yılda on binlerce belki de yüz binlerce insan bu adayı ziyaret ediyor. Bunca para tahsil ediliyor ama kupkuru, ruhsuz, keyifsiz, bakımsız, yenilemesiz, peyzajsız ve kirli olması doğru mu?

Haktan
Haktan - 3 hafta Önce

Aldığınız parayı bari oranın temizliğine ve düzenine harcasalar ada cennet gibi olur fakat maalesef kazanç kapısına dönüştürülmüş yazık!!!)))

MESUT
MESUT - 3 hafta Önce

Kendi memleketimizde gördüğümüz muameleye bak Allah kabul etmesin

Çimşit
Çimşit - 3 hafta Önce

Çöl gibi ortama 60 TL ayak bastı parası alıyorsunuz yazık günah yaa

Asi kartal
Asi kartal - 3 hafta Önce

41 yaşındayım vanliyim ama bir kere olsun Akdamar adasına gitmedim. Gitmeme sebebim sırf o ayak bastı parası ve ulaşım ücretleri. Ben neden tarihi eser ol lan bir yere saçma sapan ayak bastı parası vereyim. Neden kaldirmiyorsunuz o saçma ücreti.lutfen ama bu konuya odaklanalim.

Oktay
Oktay - 3 hafta Önce

Tamamen yolsuzluk!Ne yapıyorlar o parayı?Milleti yolmaktan başka bir şey değil

Gevaşlı
Gevaşlı - 3 hafta Önce

Arkadaşlar adaya ücret ödüyorsunuz diye bu kadar ölümsüz yorum yapmak zorunda değilsiniz adayı kim ziyaret ediyor çöpler gökten zembille ile adaya düşüyor acaba, birde kendimize dönüp bakalım şehrimize ne kadar sahip çıkıyoruz. Yaptığımız tek şey yermek kötülemek....

Gevasli 2
Gevasli 2 @Gevaşlı - 3 hafta Önce

Sizin gibi cahaletin en ön saflarında yer almış insanlar eleştirinin niçin yapıldığını bilmeden söylenip duruyorlar. Bir kere ayakbasti parası tamamen safsata öyle bir şey yok ordaki turizm düşmanlarının kendince uydurdukları bir yalan. Defalarca gidip ayakbasti parası verenler var. Şehrimize sahip çıkmak bizim işimiz değil bizim seçtiğimiz belediyenin işidir. Sende bende herkes biliyor o belediyelere ne kadar para geldiğini. Ayrıca halk temizlik vergisi veriyor. Yerel yönetimler mecburen temizleyip bakımını yapacak. Sonuçta oradanda dünyanın parasını alıyor. Ne kadar konuşsam anlatmayacağım kesin. O yüzden sen mümkünse yorum yapma.

Eymen ensar
Eymen ensar @Gevaşlı - 3 hafta Önce

Gerçekten bu çok ciddi bi para örneğin 5 kişilik bi aile Van’da gitse 475 tl tutar bunun 300 tl deyol parasında eklenirse 475 tl birde bi dürüm yerlerse 1000 tl yi bulur bence değmez gitmeye 36 yıldır gevaşta yaşıyorum şimdiye kadar 2 yada 3 sefer adaya gittim oda bedava olduğu için gidebildim ayakbastı parası nedir sanki insan haraç veriyor gibi kendini hissediyor
15/20 tl olsa herneyse
Bi arkadaş çöplerden bahsetmiş çöpler havadan gelmiyor diyor evet kardeşim haklısın ne kadar millet sorumluluğunu yerine getirmiyorsa sonuçta orasıda bir turizim yeri olduğu için ordaki yetkililer oranın temizliğini temizletmek zorundalar batıya git yerde çöp bulamazsın
Orda alınan paralarla çok daha iyi iyileştirmeler yapabilirler