Van balığının göçünü izleyip horon teptiler

Gönül Köprüsü Projesi kapsamında Trabzon'dan Van'ın Erciş ilçesine gelen grup, Van balıklarının tatlı sulara yolculuğunu izledi.

Van balığının göçünü izleyip horon teptiler

Üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde Van Gölü'ne dökülen tatlı sulara akın eden ve bu yolculuk sırasında karşısına çıkan engelleri adeta zıplayarak aşmaya çalışan Van balıkları, ortaya koydukları mücadeleyle izleyenleri kendine hayran bırakıyor. Trabzon Sürmene Armutlu Köyü Derneği ve Birleşmiş Dernekler Federasyonu yöneticilerinin başlattığı Gönül Köprüsü Projesi kapsamında kente gelen Trabzonlu bir grup, Erciş'teki balık bendini gezdi.

“GÜZEL ZAMAN GEÇİRDİK”

Burada suyun tersine yüzen balıkları izleyen Trabzonlular, kemençe çaldı, horon tepti. Dernek Başkanı Ömer Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van balıklarının yolculuğunu izlemeye geldiklerini belirtti. Kentin doğasına hayran kaldıklarını ifade eden Yılmaz, "Duyduklarımızı gördüklerimizle mukayese ettiğimizde inanılmaz bir değişime şahitlik ettik, ediyoruz. Güzel zaman geçirdik. Bu doğa olayını izlediğimiz için mutluyuz. Kültürümüzü burada da tanıtma imkanı bulduk." dedi. Birleşmiş Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Servet Öztaş da Van balıklarının yolculuğunun çok etkileyici olduğunu ifade etti.

ANADOLU AJANSI

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2022, 10:36
YORUM EKLE