banner290

Van, Bitlis, Muş, Hakkari: Yapılan açıklamaya dikkat!

Van'da kar yağışının ardından dondurucu soğuklar ve özellikle gece ve sabah saatlerinde kuvvetli olarak don ve buzlanma yaşanmaktadır. Meteoroloji, özellikle yüksek kesimlerde yaşayan vatandaşların çığ düşmesine karşı uyarılarda bulundu. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Van ve bölge illeri için çığ, buzlanma ve don uyarısında bulundu.

Van, Bitlis, Muş, Hakkari: Yapılan açıklamaya dikkat!

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada,“Muş ve Bitlis çevreleri ile Van'ın Bahçesaray, Çatak ve Çaldıran ilçelerinde aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Ayrıca sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın genellikle güneyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

"Van 2, Muş eksi 4, Bitlis eksi 1 ve Hakkâri’de 1"

İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıkları; Van 2, Muş eksi 4, Bitlis eksi 1 ve Hakkâri’de 1 derece olması beklenmektedir. Mevsim normallerinin altında seyreden düşük sıcaklıklara bağlı olarak sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Yapılan son değerlendirmelere göre bölge genelinde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir” Denildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE