Van Büyükşehir Belediyesi'nin Okuma-yazma kursu kadınlara ışık oldu!

Van'da, Büyükşehir Belediyesi'nce açılan okuma-yazma kursu, bugüne kadar hiç okula gitmeyen kadınlar için ışık oldu. Kursa gelen kadınlar ilk kez sıralara oturma şansı buldu.

Van Büyükşehir Belediyesi'nin Okuma-yazma kursu kadınlara ışık oldu!

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Daire Başkanlığı bünyesinde kadınlara yönelik açılan okuma-yazma kursuna yaşları 30 ile 60 arasında değişen 14 kadın katıldı. Kursa gelen kadınlar ilk kez sıralara oturma şansı buldu.  Kursa katılan 8 çocuk annesi Beyaz Bozkurt (47), "Okuma-yazmam hiç yoktu. Kursa geldikten sonra öğrendim. Babam beni okula göndermedi. Ben okumak için sürekli ağlıyordum. O dönemde şartlar farklıydı. Okuma-yazmayı kursta öğrendim. Bize bu imkanları sunan Sayın Valimize, Kadın ve Aile Daire Başkanı ile bize kurs veren öğretmenlere çok teşekkür ediyoruz. 8 çocuğum var. Çocuklarımın hepsini okuttum. Çocuklarımdan biri doktor oldu. Babam zamanında beni okutsaydı öğretmen ya da doktor olmak isterdim. Ben okuyamadım. Ama eşim ve çocuklarım okuma-yazma öğrenmemi çok istiyordu" dedi.

"Okumanın yaşı yoktur"
60 yaşında okuma-yazma öğrenen 2 çocuk annesi Nazdar Aydın ise, "Merak ettim, geldim okuya yazmayı öğrendim. Okumanın yaşı yoktur. Bize bu imkanı sağlayan Vali Beye çok teşekkür ederim" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Daire Başkanı Selma Biçek de okuma-yazma kursunun bir ay önce başladığını ve kadınların ilgi gösterdiğini belirterek, "Çok yoğun ilgi ve talep var. Şu an 14 kişi ile kursa devam ediyoruz. Kursa gelenler arasında 60 ve üzerinde olan kadınlarımız da var. Ben çok taktir ettim kendilerini. Kursa gelen kadınlarımız çocuklarını okutmuş. Onların bu şevklerine hayran kaldım. Bu süreç devam edecek. Çünkü yoğun bir talep var. Kursa gelenler birinci seviyeyi bitirdikten sonra ikinci seviyeye devam edecekler. Biz de inşallah onlara belgelerini vereceğiz. Daha önce hiç okuma-yazma bilmeyenler gelip burada öğreniyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor" dedi.

DEMİRÖREN HABER AJANSI

YORUM EKLE