Van Denizi Yüzme Festivali Nemrut Krater Gölü etabıyla son buldu

Van Büyükşehir Belediyesince bu yıl ilki düzenlenen "Van Denizi Yüzme Festivali’nin son gününde profesyonel yüzücüler, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölünün serin sularında yüzdü.

Van Denizi Yüzme Festivali Nemrut Krater Gölü etabıyla son buldu

Van Gölü'nün tanıtılması yerli ve yabancı turistlerin kente ilgisini artırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Van Denizi Yüzme Festivali 16 Temmuz’da düzenlenen konser ve kamp ile start aldı. Her günü Van Gölünün ayrı bir noktasında yapılan ve 8 gün süren festivale, Türkiye’nin birçok ili ve yabancı ülkelerden de katılım sağlandı. Festivalin son ayağı ise Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırlarında bulunan 2 bin 500 rakımlı Türkiye'nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölünde yapıldı. Sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesine aite araçlarla Krater Gölüne gelen sporcular güvenlik önlemleri altında göle girdiler.

Gölü bir uçtan diğer uça kadar yüzen yüzücüler masmavi sularda renkli görüntüler oluşturdu. 8 gün süren festivalin tüm etaplarına katıldığını belirten Hamide Yılmaz “ Van Gölü inanılmaz güzel bir yer. Etkinlikle birlikte adaların tamamına gittim. Adaların hepsi de bir birinden güzeldi. Bugünde Nemrut Krater Gölüne geldik. Krater gölünde yüzmek beni inanılmaz heyecanlandırdı. Su soğuk olmasına rağmen çok beğendim. Kendimi koskoca bir havuzda yüzüyor gibi hissettim. Festival her anlamda mükemmeldi. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2022, 11:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
BUNLAR YAPILIRSA
BUNLAR YAPILIRSA - 2 hafta Önce

■ Van Gölü kıyılarında bulunan bütün ilçelerde ve beldelerde Atık Su Arıtma Tesisi olmalıdır. Bu bir deniz değil, kapalı havza göldür. Bu göl, buraların foseptik çukuru değildir. Bu gölü kurtarmak gerekir.
■ Van Gölü kıyılarında bulunan bütün ilçe ve beldelerde bu haftadan itibaren bir yıl boyunca altmış adet ekskavatör ve yüz elli adet kamyonla çok profesyonel bir dip çamur temizliği, sahil ve kıyı temizliği aynı anda başlatılması gerekir.
■ Van Gölü kıyısındaki bütün ilçe, belde ve köylerden geçen dere, derecik, kanal ve arklarda yüzlerce personel ve onlarca iş makinesiyle aylar sürecek çok özenli ve çok profesyonel bir temizlik seferberliği başlatılmalıdır.
■ Van Gölü kıyılarında bulunan bütün ilçe, belde ve köylerde gölden 5 km uzak mesafeye kadar asla ahır ve ağıl bulunmamalıdır. Dere ve kanallara 300 metre mesafeye kadar ahır ve ağıl bulunmamalıdır. Derelerde, kanallarda, kıyılarda, sahillerde ve gölde kirliliğe sebep olan ahır ve ağıllar yıktırılmalıdır.
■ Van Gölü kıyılarındaki ilçe ve beldelerde hiçbir otel, hiçbir tesis, hiçbir işletme, hiçbir iş yeri, hiçbir fabrika, hiçbir imalathane, hiçbir kurum, hiçbir hane göle kesinlikle atık sularını akıtmamalı, katı atıklarını göle dökmemelidir. Bu yönlü kontroller ve denetimler bugünden itibaren başlatılmalı ve rutin olarak her hafta titizlikle sürdürülmelidir.
■ Van Gölü kıyılarındaki ilçe, belde ve köylerde yaşayan bütün vatandaşlar çevre, doğa, dere, kanal, kıyı, sahil, park, yeşil alan ve Van Gölü'nü temiz tutmak, kirletmemek, korumak ve geleceğe temiz bırakmak konusunda son derece titiz, dikkatli, duyarlı ve bilinçli olmalıdır. Buralardaki vatandaşları uyarıcı, bilinçlendirici çalışmalar, yayınlar, anonslar yapılmalıdır.
■ Van Gölü kıyılarındaki ilçe ve beldelerin sahil ve kıyıları temizlenip ıslah edilmeli, tamamında yeşil kuşak, sahil yolu, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, seyir terasları, bank ve kamelyalar, spor ve oyun alanları, dinlenme ve eğlenme alanları, piknik ve mesire alanları, gezinti alanları, pek çok sosyal donatı, enfes aydınlatmalar, harika peyzaj ve çevre düzenlemelerı ile rengarenk ışıklandırmalar yapılmalıdır. Van Gölü havzası temizliği, bakımı, görünümü ve sahip olacağı nice güzelliğiyle ülkemizin en gözde ve en turistik noktalarından biri haline dönüştürülmelidir. İlgili bakanlıklar, valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, Devlet Su İşleri, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, DAKA, DAP İdaresi ve ilgili bütün kurum, kuruluş ve paydaşlardan bu maddeleri hayata geçirmelerini insanımız, geleceğimiz, çevremiz, doğamız, turizmimiz, Van Gölümüz, yarınlarımız adına önemle ve ivedilikle istirham ediyoruz. "VAN GÖLÜ TEMİZ KALSIN, VAN GÖLÜNÜ KORUYALIM. VAN GÖLÜNÜ YAŞATALIM, VAN GÖLÜ MAVİ KALSIN. GELECEĞE GÜZEL VE TEMİZ BİR VAN GÖLÜ BIRAKALIM. VAN GÖLÜ HEPİMİZİNDİR VE VAN GÖLÜ HEPİMİZE EMANETTİR." Daha ne diyelim.