Van Gölü'nde kirliliğin önlenmesi ve sorunların çözümü masaya yatırıldı!

Bitlis’in Tatvan ilçesinde ‘Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı Değerlendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Van Gölü'nde kirliliğin önlenmesi ve sorunların çözümü masaya yatırıldı!

Van Gölü'nde kirliliğin önlenmesi ve sorunların çözümünün ele alındığı ‘Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı Değerlendirme Toplantısı’, Bitlis Valisi Oktay Çağatay’ın başkanlığında Tatvan’da gerçekleştirildi. Açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda ‘Van Gölü ve Çevresi Doğal Sit Alanı’ olarak koruma altına alındığı ve çalışmaların devam edeceği yinelendi.


Burada konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, istişareler yaparak halkı bilinçlendirme noktasında büyük mesafe kat ettiklerini söyledi. Orhan, “Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine Erdoğan’ın himayesinde 2019 yılında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın himayelerinde başladığımız Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı sürdürülebilir bir şekilde bütün paydaşlarımızla birlikte mesafe kat ederek bugünlere kadar geldik. Projemizi belirli periyot ve mesafelerle paydaşlarımızla bir araya gelip istişare ederek, bugüne kadar getirdik. Şimdiye kadar Van’da bir araya geliyorduk. Bu defa Bitlis’te bir araya gelerek, Bitlis Valimizin başkanlığında bir değerlendirme toplantısı şeklinde sürdürelim istedik. Öncelikle arıtma tesislerimizin hayata geçmesini önceledik. Sonra Van Gölü’müzün kirliliğini önceleyen, kirletici unsurları bertaraf etme noktasında kirlilik kaynaklarımızı masaya yatırdık. Sivil toplum örgütlerimizle istişare ederek halkı bilinçlendirme noktasında büyük mesafe aldık. Burada herkesin huzurunda bütün paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.


Bitlis’in Van Gölü’nün yüzde 65’ine sahip olduğunu söyleyerek bu özel değeri herkese göstermek istediklerini dile getiren Vali Oktay Çağatay da, “Van Gölü’nün sahillerinin yüzde 65’i Bitlis sınırları içerisinde. Van çok daha büyük bir şehir. Gölün adı Van Gölü, ama biz Van Gölü’nün yüzde 65’ine sahibiz. Bambaşka bir kuşakla karşı karşıyayız. Hepimizin çoluğu çocuğu var. Bizlere göre çok daha hassas, çevreci ve daha duyarlı. Haklı olarak bunları isteyen bir kuşakla karşı karşıyayız. Artık sahip olduğumuz ve desteklediğimiz çevre sözleşmelerimiz var. Bununla ilgili olarak hükümetimizin çıkardığı doğal sit ile ilgili mevzuat var. Bunların hepsi örnek. Hem hukuken hem de vicdanen sorumluyuz. Sahip olduğumuz özel bir Van Gölümüz var. Onu herkese göstermek istiyoruz. Ama onu her geçen gün kirletiyoruz. Hepimiz sahip çıkacağız. Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı hanımefendinin başkanlığında çok güzel bir koruma eylem planı yürütülüyor. Fiilen yürüyen işler var. Aslında sahip olduğumuzda bir türlü kullanamadığımız kaynaklar var. Onları hep birlikte kullanacağız. Biz üzerimize düşenleri yerine getireceğiz. Geçmişten gelen alışkanlıklarımız var. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.


Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan ise “Van Gölü’nün korunması ve kirlilikten arındırılması değerlendirmelerini uzun zamandan beridir yakından takip ediyorum. 2019 yılında başlayan ve yoğun bir döneme girdik. 3’er aylık dönemlerde yaptığımız bu çalışmaları raporluyoruz. Raporlamakla kalmıyoruz. Neler yapıyoruz, nerelerde eksikliklerimiz var, bunları da değerlendiriyoruz. Bu kirliliğin kaynağını ve kirliliğe sebep olan unsurların ortadan kaldırılması ile ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Sahayı gezerken, hem artıma tesislerini hem de dip çamuru ile ilgili çalışmaları yerinde gördükten sonra bugün de Bitlis, Tatvan’da arıtma tesislerini belediye başkanımız ve ilgili kurum müdürlerimizle birlikte gezip gördük. Van Gölü ile ilgili olarak iyi başladık. Eğer biraz sendelersek bugüne kadar yaptığımız bu çalışmalar boşa gidecek. Onun için bizim çalışmalarımızı harfiyen aksatmadan yürütmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Tatvan’da bulunan bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Erul, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, ilçe belediye başkanları ve kaymakamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kamu kurum amirleri katıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ve davetliler ilçe merkezde bulunan esnafı ziyaret ederek vatandaşlar ile sohbet etti. Orhan’ın vatandaşlar ile Kürtçe konuşması ise renkli görüntüler oluşturdu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayırlı olsun inşaAllah
Hayırlı olsun inşaAllah - 2 hafta Önce

●SAYGIDEĞER BÜYÜKLERİMİZE, İLGİLİLERE VE KURUMLARA AÇIK MEKTUP ( 03 AĞUSTOS 2022)●
Bu yaz aylarının Van için en güzel haberi Cumhurbaşkanlığımızın kararıyla Van Gölü'nün DOĞAL SİT- SÜRDÜRÜLEBİLİR KORUMA VE KONTROLLÜ KULLANIM ALANI ilan edilmesi oldu. Bu karar çok sevindiricidir ve emeği geçen herkese Vanlılar olarak bugün ve gelecek adına minnettarız, şükran borçluyuz. Fakat bu kararın çıkmış olması tek başına yeterli olmayacaktır. Nasıl ki ağır hasta birine etkili ilaçlardan oluşan bir reçete yazılınca adam bu reçeteyi yanında taşıyıp ilaçları almaz ve kullanmazsa iyileşemez. Tıpkı bunun gibi de Van Gölü'nün, Erçek Gölü'nün, Altınsaç ve İn Köyü koylarının da Sit Alanı ilan edilmiş olması kararları da tek başına bir şey ifade etmez. Eğer ilgili kurum ve kuruluşlar buraları koruyacak, temizleyecek, hayata kazandıracak, iyileştirip güzelleştirecek, turizme kazandıracak ve değerini arttıracak projeler, yatırımlar, çalışmalar ve hizmetler yapmazsa bu karar da varlığıyla tek başına Van Gölü'nün kronikleşmiş hastalıklarına şifa olmaz. O halde kabaca neler yapılmalı derseniz, mesela Van Gölü çevresindeki tüm ilçelerde Atık Su Arıtma Tesisi olmalıdır. Çevresindeki bütün yerleşim yerlerinin kıyısında dip çamuru eş zamanlı olarak kalabalık ekipler ve yüzlerce iş makinesiyle hızla temizlenmelidir. Bir yıl içerisinde masmavi, tertemiz, yüzülebilir Van Gölü kıyıları ortaya çıkmalıdır. Kokudan, kirden, bakımsızlıktan, boş ve atıl durumdaki sahil ve kıyılardan eser kalmamalıdır
Bu şehirlerin nabzı bu kıyılarda atmalıdır. Buralara mükemmel ve muhteşem bir güzelliğe kavuşturulmalıdır. Gölün çevresindeki bütün ilçe ve beldelerdeki dereler, kanallar ve arklar acilen şu dört beş ayda baştan başa temizlenmelidir. Çevresindeki il ve ilçelerin hepsinde sahil bantları, park ve yeşil alanlar, bisiklet ve yürüyüş yolları, sahil yolları, piknik ve mesire alanları, spor ve dinlenme alanları, çocuk ve genç oyun alanları, aile dinlenme yerleri, seyir terasları, ışıklandırmalar ve on binlerce ağaçlandırma ile bütün kıyı ve sahiller bu ilçe ve beldelere hayat, güzellik ve zenginlik katan yerler haline getirilmelidir. Göl çevresinde hiçbir otel, tesis, işletme, iş yeri, kurumlara ait bahçe veya tesis, kişilere ait yazlık ve özel yapı halkın kullanması gereken bu alanları işgal etmemeli ve ücretli olarak vatandaşlara kullandırmamalıdır. Van Gölü'nün çevresindeki ilçeler ve beldelerin atık suları da, katı atıkları da, hafriyatları da asla göle, göl çevresine, kanallara, derelere ve çevrelerine dökülmemelidir. Bu konuda hemen şimdi harekete geçilmelidir. Bu projeler için büyük imkanlar seferber edilerek bütün Van Gölü havzasında eş zamanlı olarak bu yöndeki adımlar hemen bu aylarda atılmalıdır. Van Gölü havzası her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçinin ilgiyle, merakla ve hayranlıkla gelip ziyaret ettiği on milyonlarca hatta yüz milyonlarca liraların buralara kazanç olarak akmasına vesile olabilecek nitelikli ve enfes yerler haline getirilmelidir. Vatandaşlar da bu konuda bilinçli olmalıdır. Ve en önemlisi bu maddelerin hepsinde ilgili bütün kurumlar derhal harekete geçip planlamaları, projeleri, çalışmaları ve tedbirleri hızlıca hayata geçirmelidir. O vakit Van Gölü kazanır, Vanlılar kazanır, Bitlisliler kazanır, ülkemiz kazanır, gelecek nesiller kazanır, hepimiz kazanırız. Bu neticelerin tamamı ve daha fazlasının hasıl olması için hiç tereddütsüz on milyar TL'yi bile tahsis etmeye ve harcamaya değer.