banner290

Van heyeti, DSİ Genel Müdürü Akçay'a projeleri sundu!

Van Milletvekili Abdulahat Arvas, ve beraberinde heyet, DSİ Genel Müdürü Pror. Dr. Lütfi AKCA’ya Van Gölü havzasında bulunan su kaynaklarının korunması ve daha verimli kullanılması, taşkın koruma talepleri ile ek yatırıma teklif projelerini sundu.

Van heyeti, DSİ Genel Müdürü Akçay'a projeleri sundu!

AK Parti Gürpınar İlçe Başkanı Taha Güngör ve Erciş AK Sosyal Politikalar Başkanı Akif Yardımcı ile DSİ Genel Müdürü olarak atanan Pror. Dr. Lütfi AKCA’yı ziyaret etti. Yapılan görüşmede Van Gölü havzasında bulunan su kaynaklarının korunması ve daha verimli kullanılması, taşkın koruma talepleri ile ek yatırım teklif projeleri istişare edildi.

Milletvekili Arvas, nüfusumuz arttıkça içme suyu kaynaklarının korunması ve bu amaçla sürekli kullanılabilirliğinin sağlanması tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de gün geçtikçe artan bir öneme sahiptir. Dünyada kişi başına yılda ortalama 1.800 m3 suya ihtiyaç vardır. Buna rağmen Dünyada genel olarak 1.400 milyon km3 su bulunmakta, fakat bunun sadece %1’i temiz ve kullanılabilir özelliğe sahiptir. Bu verilere göre dünyanın kafi ölçüde yağış alamayarak kurak kaldığı bilinen bölgelerde yaklaşık 600 milyondan fazla insan yaşamakta ve yeterli sudan yoksun kalmaktadır. Maalesef Türkiye’de kişi başına düşen 1.519 m3'lük su miktarı ile su sıkıntısı çeken bir ülke konumundadır.

“TARIM, HAYVANCILIK VE SANAYİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR İHTİYAÇTIR”

Nüfusumuzun artan taleplerine karşılık olarak, ülkemizde kullanılan su kaynakları miktarı sabit kalmakta, bu yüzden de kişi başına düşen su miktarı giderek azaldığını belirten arvas, " Bölgemiz su kıtlığı çeken bir coğrafyada olmamasına rağmen nüfus artışı ve hızlı kentleşme sonucu su kaynaklarının korunmasında problemler yaşanmıştır. Tatlı insan hayatı, sağlık ve üretkenliğin ilk koşuludur. Bunun yanında tarım, hayvancılık ve sanayi için de vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Nüfus artışına pareler olarak artan gıda ihtiyacı ile birlikte tarımsal su ihtiyacımızda artmaktadır. Özellikle tarım sektörünün kuraklıktan ve olası bir su sıkıntısından en az düzeyde etkilenmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyeti gereği Tarım ve Orman Bakanımız ile DSİ Genel Müdürlüğümüz tarafından gerekli önlemler alınmaktadır." Dedi.

“SU KAYNAKLARININ VERİMLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILMASI İÇİN YARDIM TALEBİNDE BULUNULDU”

Milletvekili Arvas, DSİ Bölge Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve planlanan projeleri DSİ Genel Müdürümüze ileterek, "Van’da bulunan su kaynaklarımızın verimli bir şekilde kullanılması ve rasyonel yönetilmesi talebinde bulunduk. Bölgemizin ekonomik, coğrafi ve iklim şartlarının göz önünde bulundurularak çiftçilerimize düşük maliyetli ve verimli sulama imkânı sağlanmasını, mevcut açık sulama kanallarındaki çatlakların ivedilikle onarılmasını, su dağıtımının kapalı boru iletim sistemi marifetiyle yapılması konusunda ki önerilerimizi aktardık. Ekonomik olarak 209.769 hektar sulanabilir alanı olan ilimizde, devletin ve çiftçilerin imkânlarıyla sulanan tarım arazisinin 135.787 hektardır. İnşallah devam eden yatırımlar ve başlayacak projeler ile birlikte sulanabilir arazi potansiyelimizi daha da arttırmayı hedefliyoruz. 2022 yılı ek yatırım programına Pay-Morgedik Barajı ulaşım yolu ve köy rölekasyon yollarının iyileştirilmesi, Muradiye Babacan HİS Göleti, Saray Örenburç Göleti, Tuşba ilçesi sınırlarında yer alan Navun, Yılan, Curna ve Zurna derelerinin ıslahı, Gürpınar Topsakal mahallesi, Saray Karahisar mahallesi 1.Kısım ve Özalp Boğazkesen mahallesi tamamlama taşkın koruma işlerinin öncelikle dahil edilmesini teklif ve talep edildi ve bu taleplerin takipçisi olacağız.” İfadelerine yer verdi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
NEDEN İLGİLENİLMİYOR
NEDEN İLGİLENİLMİYOR - 9 ay Önce

ŞAMRAN KANALINI EDREMİT GİRİŞİNDEN MAHALLELER BOYUNCA GÖLE KADAR ARTIK TEMİZLEYİN, ISLAH EDİN, BAKIM VE ONARIMLARINI YAPIN, ONLARCA YAYA KÖPRÜSÜ VE ARAÇ KÖPRÜSÜ YAPIN, İKİ YANINA KORKULUKLAR TAKIN.

3 bin yıllık tarihi Şamran Kanalı temizlenmeyi bekliyor.
3 bin yıllık tarihi Şamran Kanalı temizlenmeyi bekliyor. - 9 ay Önce

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.vansesigazetesi.com/amp/samran-kanali-temizlenmeyi-bekliyor-87428-haberi&ved=2ahUKEwiX6o_Q_I74AhXNSPEDHTHEAjoQFnoECAYQAQ&usg=AOvVaw1vDZ4NnJgBdv1r1W6JRCi4

2019'daki haberden bu yana Şamran Kanalı daha da berbat duruma gelmiş. Süphan Mahallesi içindeki kısmı 5 km boyunca görün, vatandaşın neden dert yandığını, Van basının neden haber yaptığını göreceksiniz.

SIRADAKİ HABER