banner272

Van heyeti ‘kapıköy’ gündemi ile ‘ticaret’ bakanına çıktı!

Kentin son dönemlerdeki ekonomik sirkülasyonunun ve getirisinin en önemli kaynağı olan Kapıköy Sınır Kapısı’nın yeniden eski günlerine dönmesi beklentisi sürerken Van’ın siyasetçileri ve yerel yöneticileri Ankara’ya yeni bir talep için çıktı. Koronavirüs sürecinde eski günlerini arayan Kapıköy’ün transit geçişe açılması gibi taleplerle Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u ziyaret eden Van heyeti kentin ticaretinde ivmenin yakalanması için güçlü bir talep oluşturdu.

Van heyeti ‘kapıköy’ gündemi ile ‘ticaret’ bakanına çıktı!

Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas ile 23. Dönem Van Milletvekili ve AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari’nin bulunduğu Van heyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Van için önemli bir görüşme sağladı. Van gündemli yapılan toplantıda dış ticaret hacminin arttırılması, ihtisas gümrük yetkileri, Kapıköy Sınır Kapısı, Çilli ve Gelincik sınır kapıları, sınır ticaret merkezi ve belediyelere ithal asfalt izni verilmesi gibi konular görüşüldü. Kapıköy’ün transit geçişlere açılması, sınır kapısının 7/24 esaslı olarak çalışması ve İran tarafında devam ettiği ve söylenen yolun bitirilmesi konusunda girişimlerde bulunulması gibi konular gündeme gelirken, kent sınırlarından ülkemize giren ürünlerin kilometrelerce uzaktaki başka illerde tescil ediliyor olması sanayici ve tüccarlarımızı zor durumda bırakıldığının da altı çizildi.

ÖNEMLİ BİR GÜNDEM İLE BİR OLDULAR…

Van heyetinin yaptığı açıklamada: “Türkiye'nin en doğusundaki ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Van’ın jeostratejik konumu nedeniyle tarihi boyunca ticarette önemli merkezlerden biri olduğu, bugün de sınır kenti olması nedeniyle ve sahip olduğu yüksek potansiyel sayesinde aynı öneme haiz bir ildir. Türkiye’nin ve Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı konumunda olan Van, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’nın kesiştiği bölgede yer alıyor. İki saatlik uçuş mesafesinde 180 milyon kişilik pazarı içeren 21 ülkeye ulaşıyor. 500 kilometrelik hinterlandında İran, Irak, Suriye, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’ın bulunduğu Van ilinin İran’a 300 kilometre kara sınırı vardır. Sayın Bakan ile yapılan görüşmede mevcut ticaret hacminin arttırılması ve ticaretin kolaylaştırılması amacıyla gerekli teşvik ve tedbirler istişare edilerek, sanayi ve tüccar ve esnaflarımızın talepleri iletildi.” Görüşlerine yer verildi.

KAPIKÖY BİR KEZ DAHA GÜNDEMDE

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Dış ticaret kapsamında yapılan ithalat ve ihracatta uzun ve karmaşık bürokrasiden dolayı meydana gelen zaman kaybı ve gecikmeler nedeniyle artan ticari maliyetler konusunda çözüm talep edildi. Kapıköy sınır kapısının transit geçişlere açılması, sınır kapısının 7/24 esaslı olarak çalışması ve İran tarafında devam ettiği söylenen yolun bitirilmesi konusunda girişimlerde bulunulması istendi. Sınır ilimiz olan Van’da ticaret hacminin arttırılması amacıyla sınır ticareti önündeki engellerin kaldırılması, STM’ler ile ilgili düzenlemelerin yapılarak alışverişin kolaylaştırılması, Çilli ve Gelincik Sınır kapılarında gümrük işlemlerine gereksinim duyulmadan İran ve Türkiye arasında bu kapılara açık pazar statüsü sağlanması talep edildi.”

KAPIKÖY, VAN’IN DIŞ TİCARET HACMİNİ OLUMLU ETKİLİYOR

Ticaret hacminin beklenildiği seviyede gerçekleşmediğini aktaran heyet, “AK Parti hükümeti döneminde yapılan birçok yasal düzenleme ile sınır ticareti kapasitesinin arttırılması ve geliştirilmesine yönelik düzenlemeler yapılmış ancak beklenilen verim elde edilmemiştir. Değişen ekonomik koşullar ve pandemi süreci dikkate alınarak sınır ticaretinde uygulanan kotaların yeniden değerlendirilmesi ve firma başına aylık uygulanan ithalat limitinin arttırılması istendi. Hükümetimiz döneminde modernizasyonu tamamlanan Kapıköy Gümrük kapısının modernizasyonu ile birlikte Van’ın dış ticaret faaliyetlerinde bir artış meydana geldi. İran İslam Cumhuriyeti ile ticaret hacmimizin daha artması ve ithalat ürünlerinin çeşitlendirilmesi için Van Gümrük Müdürlüğüne ihtisas yetkisi verilmesi talep etti.” İfadelerine yer verdi.

HEYET, VAN GÜMRÜĞÜ UHDESİNDE LABORATUVAR KURULMASINI İSTEDİ

Son olarak yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Van ili sınırlarından ülkemize giren ürünlerin kilometrelerce uzaktaki başka illerde tescil ediliyor olması sanayici ve tüccarlarımızı zor durumda bırakıyor. Bölgemiz ve ilimizde ticaretin doğru ve hızlı şekilde gelişmesi, sanayici ve tüccarımızın ihtiyaç duyduğu ham madde ve yarı mamul ithalatına yönelik Petro kimya, Gıda-Hububat, Tekstil, Cam ve Seramik ürünleri için Van Gümrüğünün yetkilendirilmesi ve ithal edilecek ürünlerin analizi konusunda Van gümrüğü uhdesinde tam donanımlı bir laboratuvar kurulması istendi.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE

banner269

banner260