banner290

Van İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, içme suyu için önemli kararlar aldı

Son dönemlerde ciddi bir grip ve bulaşıcı hastalık salgınının yaşandığı Van’da hastaneler dolup taşmaya devam ediyor. Koronavirüs oranı yüzde 9,7’e kadar düşen kentte buna rağmen hastanalerde hem gündüz hem de gece doktor sıraları bitmiyor. Hem grip hem de diğer bulaşıcı hastalıklar artmaya ve su kaynaklı olup olmadığı yönündeki tartışmalar sürerken Van Valiliği Van İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu hem salgın hem de içme suları ile ilgili nöemli kararlar aldı.

Van İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, içme suyu için önemli kararlar aldı

Şehrivan Haber – Sercan Cansız

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 30.11.2021 tarih ve 2021/39 sayılı kararları kamuoyuna duyurdu. Kentte artan grip vakaları ve su ile ilgili tartışmalar sonrası iki konuyla ilgili kararlar alan kurul, o kararları şu şekilde duyurdu:

SALGIN İÇİN MASKE ÖNERİSİ

“Mevsimsel İnfluenza (Grip) Hastalığının Önlenmesi Amacıyla; Mevsimsel İnfluenza (Grip) Hastalığı tanısı alan kişilerin enfeksiyonu bulaştırma süreleri boyunca tıbbi maske kullanmalarının, riskli gruplardan kaçınmalarının (65 yaş üstü, 5 yaş altı, kronik hastalığı bulunan, immün yetmezliği olan ve gebe gibi) önerilmesine”

SU ŞEBEKESİ VE DEPOLARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ KARARLAR

İçme ve kullanma sularının temiz, sağlıklı ve güvenilir bir şekilde temin edilmesi amacıyla; Su deposunda suyun debisine göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazları ile düzenli ve sürekli olarak klorlanacaktır. Su depolarındaki klorlama cihazları sürekli olarak 24:00 saat çalışır durumda bulundurulacaktır. Van Büyükşehir Belediyesi VASKİ tarafından içme ve kullanma sularına ait kaynak, kaptaj, depo ve isale hatlarının her türlü kirlenmeye karşı korunması için gerekli önlemler alınacaktır. Şebeke suyu depolarının yılda en az bir defa temizliklerinin yapılarak deponun iç yüzeyi fiziksel ve teknik uygunsuzluklarından korunacaktır. Şebeke sistemlerinde meydana gelen arızalar derhal onarılacaktır. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şebeke sularında bakiye klor ölçümleri düzenli olarak yapılacaktır.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 12:09
YORUM EKLE