banner290

Van, kadına şiddete hayır dedi!

AK Parti Van Kadın Kolları Başkanlığı "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla basın açıklaması yaparken, Van Büyükşehir Belediyesi “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Van, kadına şiddete hayır dedi!

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyor. Etkinlikler kapsamında Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda bir yürüyüş düzenledi. Cumhuriyet Caddesi Beşyol meydanında bir araya gelen kadınlar, ‘Kadına Yönelik Şiddete Birlikte Dur diyelim’ pankartı taşıyarak “Kadına şiddete hayır” sloganları atarak Soydan Kavşağına kadar yürüdü. Soydan kavşağında toplanan kadınlar burada farkındalık oluşturmak amacıyla şiddetle mücadelenin simge rengi turuncu balonlar uçurarak açıklama yaptı.

Kadınlar adına açıklama yapan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek kadınların toplumun temel taşı olduğunu vurgulayarak, kadına yönelik şiddette farkındalık oluşturmak amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Biçek “Kadına şiddete hayır diyoruz çünkü kadına yönelik şiddet bir insanlık suçudur hak ihlalidir. Biz bugün kadına yapılan her türlü şiddetin karşında olduğumuzu göstermek için bir araya geldik. Ve şiddete hayır diyoruz. Kadına yönelik şiddettin olmadığı bir dünya diliyoruz” dedi.

KADINA ŞİDDET, İNSANLIĞA İHANETTİR

Ayrıca Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da Kadın ve Aile Merkezi'nde ‘Kadına Şiddet’ konulu seminer düzenledi. Yapılan seminere Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Şebnem Kartal katıldı. Seminerde kadınlara şiddetin tanımı ve türleri, şiddetin kadın üzerindeki olumsuz etkileri, şiddetle mücadelede önleyici ve koruyucu tedbir kararları şiddet mağdurlarının başvurabileceği kurum ve destek sistemleri konularında bilgiler verildi.

Ayrıca, AK Parti Kadın Kolları başkanlıklarınca, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. AK Parti Van Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, partisinin il başkanlığı önünde yaptığı açıklamada, partilerinin 5,5 buçuk milyon kadın üyesi, 600 bine yakın gönüllü teşkilat mensubuyla güçlü bir kadın hareketi olduğunu belirtti. Kadın odaklı politika ve uygulamaların takipçisi oldukları kadar kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve yaptırımların artırılması için de var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Duran, bu gün de bu konudaki kararlılıklarını bir kez daha vurgulamak istediklerini bildirdi. Kadına yönelik şiddetin tüm dünyanın sorunu olduğunu aktaran Duran, şöyle konuştu: "Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlıyız. Bu konuda asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha ilk seçim beyannamemizde de ifade ettik. 2003'te aile mahkemelerini biz kurduk. 2004'te Anayasa'ya 'kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir' maddesini biz getirdik. 2005'te Türk Ceza Kanunu ile 'töre' ve 'namus' nedeniyle işlenen cinayetleri ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık." Açıklamaya, kadın kolları üyeleri katıldı.

HABER BÜLTENİ

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2022, 16:47
YORUM EKLE