Van, konut fiyatlarının en çok arttığı 3 ilden biri!

Konut fiyatları yüzde 200-300 civarında artışlar görürken konut sahibi olmak her geçen gün daha güç hale geliyor. Hükümetin konut projesi ile düşmesi beklenen ev fiyatları, tüm olumlu gelişmelere rağmen düşmezken Van’daki konut fiyatları Türkiye’nin en pahalı şehirleri ile yarışıyor. Türkiye’nin en pahalı ve en ucuz şehirleri belirlenirken Van en pahalı şehirler arasında ilk 3’te yer aldı.

Van, konut fiyatlarının en çok arttığı 3 ilden biri!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-ŞABAN BEYAZSAÇ

Van’da artan konut fiyatları konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediyor. Son yıllarda kira ve konut fiyatlarıyla metropol şehirlere taş çıkaran Van, en pahalı şehirler arasında yerini almayı sürdürüyor. Türkiye’de konut satışlarında yaşanan ciddi düşüşe rağmen, Van’daki satışlar ortalamanın üstünde seyrederken Türkiye İstatistik Kurumu açıkladığı veriler durumu bir kez daha gözler önüne serdi. 2022 senesinde yapılan gayrimenkul değerlendirmelerine istinaden konut fiyatlarındaki artış oranlarına göre Türkiye’nin en pahalı ve en ucuz şehirleri belirlenirken Van en pahalı şehirler arasında ilk 3’te yer aldı. Konut fiyatlarında en çok artışın olduğu şehirlerin ilk sırasında ise Balıkesir yüzde 21 oranındaki fiyat artışı ile ilk sırada yer bulurken Tekirdağ ve Van şehirleri sıralamalarda 2. ve 3. sırada yer alırken bu illerde yüzde 20 civarında fiyat artışının olduğu açıklandı. Bu artışlar ciddi sorun ve sıkıntı yaratırken emlak sektörüne dair değerlendirmeleri ile dikkat çeken Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek de konuyla ilgili Şehrivan’a önemli açıklamalarda bulunarak bu artışların adil olmadığını vurguladı.

VAN’DA KONUT FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR!

Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde konut fiyatları tırmanışa geçerken, Van’daki konut fiyatları ise adeta uçuyor. Son yılların en büyük sorunu haline gelen konut fiyatları gün geçtikçe artmaya devam ederken, ekonomisi, istihdamı ve alım gücünün nerdeyse kalmadığı Vanlıları da mağdur ediyor. Konut fiyat artışında ise ülkedeki en pahalı şehirler belirlenirken, Van’da ilk üçte yer alıyor. Bu artış her geçen gün daha büyük bir sorun haline gelirken fiyatlarda İstanbul, Ankara gibi illerle yarışan kentte konut almak da kiracı olmak da daha büyük bir güçlük haline geliyor.

BU ARTIŞ HİÇ VAN’A GÖRE DEĞİL!

Konut fiyatlarıyla açıklamalarda bulunan Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek, “Konut fiyatlarının artışında Van’ın Türkiye genelinde ilk üçte bulunması tabi ki üzücü bir durumdur. Doğu Anadolu Bölgesi ve özellikle Van’da sanayi, turizm ve tarım alanlarında diğer illerin çok daha gerisinde yer aldığımızı söylemek isterim. Bu bağlı olarak Van’ın hala diğer şehirlere oranla pahalı olması kabul edilebilir bir durum değildir. Türkiye’de olduğu gibi Van’da da ciddi anlamda bir nüfus patlaması söz konusu olmuştur. Van, 7-8 ilden göç alan bir il konumundadır. Bu göç hasebiyle nüfus sorunu yaşamaktayız ve şehrinde bizi taşıyamadığını görmekteyiz. Burada ikamet eden insan sayısı kadar ikamet etmeyen insan sayısı da söz konusudur. Tüm bunlara baktığınız zaman yeni yerlerin yapılması elzemdir ama daha makul fiyatlara satılması daha uygundur. Ancak şehrin içine değil, şehrin daha dışında imar yerleri açılmalıdır.” Dedi.

“KONUT NE ALINIYOR NE DE SATILIYOR”

Van nüfusunun 2 milyona yaklaştığını belirten Özdek, kentin orantısız göç aldığını ve bu göçlerin dezavantajlarının olduğunu söyledi. Özdek, cümlelerini şöyle sürdürdü: “Bu göçlerle birlikte barınma sorunu ortaya çıkmıştır. Kentte bariz olarak bir barınma sorunu mevcuttur. Van’da konut stokları erimiş durumdadır. Dediğim gibi yeni konutlaşma kent için elzemdir. Yılladır çağrılarımızı tekrarlıyoruz. İmar sorunu Van’ın önünü tıkamış durumdadır. Çevre ve Şehircilik İklim Bakanlığı ve belediyelerin bu soruna çözüm bulması gerekmektir. Yatırımcı ve müteahhitlerin önleri açılması lazım. Kentte konutlar artık alınamıyor ve satılamıyor. Aynı şekilde kiralarda da ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kent ekonomisine baktığımız zaman Van’ın en pahalı şehirler arasında yer alması kabul edilebilir bir durum değildir. Diğer illerin refah durumuna baktığımız zaman Van’ın bu havayı yakalamadığını görebiliyoruz.”

ÖZDEK: FİYATLARIN ARTIŞI ADİL DEĞİLDİR

Özdek, “Konut fiyatlarının yüksek olması Vanlıları derinden etkilemeye devam ediyor. Durumu düşük olan aile zaten konut sahibi olamamaktadır. Yine durumu iyi olan ailelerde Van’da konut alma konusunda ciddi sorunlarla karşılaşmaktadır. Fiyatlar her geçen gün artıyor. Buralarda bir denetim söz konusu değildir. Herkes kendi kafasına göre bir fiyat listesi çıkarmaktadır. Öncelikle yetkililerin bu duruma bir dur deme zamanı gelmiştir. Fiyatların artışı adil değildir, komşu komşuya bakarak fiyatları artırıyor, bu algılara son verilmelidir. Gençlerimiz zaten evlenemiyor ve evlenince de ev sahibi olamıyor. Bu millete gerçekten yazıktır. Herkes bu duruma sessiz kalıyor ve ev fiyatları da artmaya devam ediyor. Sorunun çözülmesi için çağrılarımızı bir kez daha yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.

VAN’DAKİ KONUTLARIN FİYATLARI BİR BİRİNİ TUTMUYOR

Konut sorununa duyarsız kalınmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Özdek, şunları kaydetti: “Konut sorunu çözülmezse ileri zamanlarda Van, Türkiye’nin en pahalı şehri olacaktır. Bu sorun için daha fazla geç kalmadan önlem almak zorundayız. İnsanlar 70 yıl bir ev için çalışamaz ve çalışmamalıdır. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Konutların karaborsaya veya gelişi güzel satılmasına imkan verilmelidir. Hem satıcının hem de alıcının zorlanmadığı bir fiyat ve fiyatlar belirlenmelidir. Bu konuya duyarsız kaldığımız her dakika büyük sorunları beraberinde getiriyor. Van’da hem konut az hem de konut fiyatları uygulama üzerinden belirlendiği için fiyatlar uçtukça uçuyor. Adil ve ileriye dönük projelerin çizilmesi gerekiyor”

VAN’DA KONUT KRİZİ SÜRÜYOR…

Van’ın sosyoekonomik durumuna değinen Özek, son olarak cümlelerini şöyle tamamladı: “Her ay ya da her dönem açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu kentimizin durumu gözler önüne seriyor. Kendimizde kentteki durumumdan haberdarız ve birçok konuda da çok gerilerde yer aldığımızı biliyoruz. Yeni imar alanlarından bahsediyoruz, çünkü kentin başka kurtuluşu yok. Yeni yapılan konutların Van için yeni bir nefes olduğunu belirtmek isterim. Yeni konutlar yapılırsa fiyatlarında düşeceğini tahmin ediyorum. Konut sayısı artarsa fiyatlar düşer ve fahiş fiyata satışı yapılan konutlarda da bir düzenleme gelir. Konut maliyetlerinin yüksek olduğundan söz etmekte fayda var. Konut yapmak bir krize dönüştü ve satmak ya da almak daha büyük bir krize çevrildi.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2022, 09:06
YORUM EKLE