banner211

Van SDİ'den Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a sert tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un islam peygamberi Hz. Muhammed ile ilgili küstah açıklamalarına tepkiler devam ediyor. Macron’a bir tepki de, Van Sivil Dayanışma İnsiyatifi (VAN SDİ) dönem sözcüsü Abdullah Efeoğlu’ndan geldi. Abdullah Efeoğlu yazılı bir açıklama ile Macron’a tepki gösterdi.

Van SDİ'den Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a sert tepki

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu, Almanya’nın Berlin kentindeki Mevlana Camisi’ne polisin bot ile yaptığı baskını kınayarak, Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemesini istedi.
Mevlana Camisi’nin Berlin’deki en eski ve merkezi bir cami olduğunu hatırlatan Başkan Efeoğlu, "Mevlana Camisi'ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum. Polislerin baskın sırasında  cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve camiyi  kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez ve Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslümanın kabul etmesi beklenemez. Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğüne saygı konusunda ahkam kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl iki yüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir. Bu projenin İslam alemi tarafından algılanmadığını sanan Macron yanılmaya devam etsin. İslama yaptığı hakaretlerin şahsına ve Fransa’ya olumlu katkı yaptığını sanabilir. Fransa’da İslami uyunaşın son zamanlarda daha da yükseldiği gerçeği bilinmelidir. Emmanuel’in farkında olmadan yaptığı çıkışlarla ve dominant karakteriyle yaptığı fiili ve sözlü hareketleriyle kendi vatandaşlarının da  dikkatini çekmesine sebep oluyor. Bunun en büyük yansıması İslamın Fransızlar tarafından daha çok sorgulanmaya başlamasıdır. Yıllardır emekleriyle alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslüman toplumunun, Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldi” ifadelerini kullandı.


Açıklamalarında Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un da son zamanlarda İslam'a ve Müslümanlara yönelik izlediği  provokatif siyasetin kabul edilemez bir tutum olduğuna değinen Efeoğlu, “Macron'un Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (SAV) hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi, Müslümanlara karşı  kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması kabul edilemez bir durumdur. Bu, büyük bir provokasyonla karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Bu çirkin saldırılara karşı tüm Müslüman kardeşlerimizi ve bütün İslam dünyasını, Peygamber efendimizin getirdiği  rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeye davet ediyorum. Macron'un İslama karşı sert tutumundan anlaşıldığı üzere semitizmin son zamanlarda kullandığı stratejik hamlelerin daha uyguluna bilir olmasına destek vermeye çalışması gözden kaçmadığıdır. Maalesef bu yöntemin yakın bir zamanda kendi aleyhlerine dönüşeceğini zaman içinde hep beraber göreceğiz çünkü durdurulamayan bir hakikate susamışlık ve adalet arayışı zümreleri islama geçmesine sebep veriyor.   Aslında kutuplaştırmayan ve ayrıştırmayan İslam gerçeği, Macron’un bağlı olduğu küresel aileyi tedirgin etmektedir.”diye konuştu.

Efeoğlu, son olarak şunları söyledi. “Dünyanın neresinde olursa olsun İslam’ın mutedil olma özelliği sayesinde tüm ırkların nefes aldığı unutulmamalıdır. Bu gün İslam varsa dünyanın her yerinde eşitlik ve özgürlük kavramlarının konuşulabiliyor gerçeğini bir kez daha buradan dünyaya duyurmak doğru olacaktır. Bu vesileyle VAN SDİ olarak Fransa Cumhurbaşkanı  Emanuel Macron'un ifadelerini şiddetle kınıyoruz."dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE