banner211

Van TSO’dan uçuş sayısı ve fiyatlarla ilgili sert tepki!

Van Havalimanı’nda geçtiğimiz yıl tamamlanan çalışma öncesine kadar günlük 20 civarındaki uçuş sayısı geçtiğimiz 1 yıl içerisinde neredeyse yarı yarıya düştü. Geçtiğimiz bir yıl içinde uçuşlarından olmakla kalmayan Van, aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek fiyatları ile bilet almaya başladı. Bir yılı aşkındır karşı karşıya kalınan durum için yapılan çağrılara, tepkilere, taleplere rağmen hiçbir adım atılmadı.

Van TSO’dan uçuş sayısı ve fiyatlarla ilgili sert tepki!

ŞEHRİVAN HABERVan Havalimanı’nda geçtiğimiz yıl tamamlanan çalışma öncesine kadar günlük 20 civarındaki uçuş sayısı geçtiğimiz 1 yıl içerisinde neredeyse yarı yarıya düştü. Geçtiğimiz bir yıl içinde uçuşlarından olmakla kalmayan Van, aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek fiyatları ile bilet almaya başladı. Bir yılı aşkındır karşı karşıya kalınan durum için yapılan çağrılara, tepkilere, taleplere rağmen hiçbir adım atılmadı. Bölge illerinin iki katından fazla ücretlerle uçan Vanlılar’ın bu durumuna konuyla ilgili geçtiğimiz aylarda çağrılar yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir sert tepki daha geldi.

Uzun zamandır kent kamuoyunu meşgul eden Van’ın uçuş sayıları ve bilet fiyatları her geçen gün daha büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Bir yılı aşkın bir zamandır devam eden uçuş ve fiyat sıkıntısı geçen zamana rağmen çözülmezken yapılan çağrılar da girişimler de sonuçsuz kaldı. Diğer kentlerin aksine geçtiğimiz 1 yıl içerisinde uçuşlarının yarısını kaybeden ve ciddi bir fahiş fiyat tarifesiyle karşılaşan Van’da beklenilen düzelme yerine sorun daha da büyüdü. Ağrı, Muş gibi illerde Ankara, İstanbul gibi illere uçuşlar 200 TL gibi bir fiyatı aşmazken Van’da bu rakam çoğu zaman 400-500 TL civarında seyrediyor. Yüksek fiyatlar ve sınırlı uçuştan dolayı haftalar öncesinde tükenen biletler hem Vanlı’yı hem de Van’a gelmek isteyen kesimleri rahatsız ederken Van bu anlamda çok yönlü sıkıntılar yaşıyor. Ekonomi’den turizme kadar birçok sektörde kayıplar yaşatan ve turizmcilerin sık sık tepkisini dile getirdiği süreç yapılan girişim ve çağrılara rağmen sona almazken Van TSO konuyla ilgili bir çağrı daha yaptı. Van’ın bu süreçte kaderine terkedildiğini ve hiçbir adımın atılmadığını söylerken, “İlimizde uçuş sayılarının azaltılarak, birçok kentin iki katı fiyatına bilet satışının yapılması manidardır.” Diyerek tepki gösterdi.

VAN TSO: UÇUŞ NOKTASINDA VAN KADERİ İLE BAŞ BAŞA BIRAKILDI!

Van TSO yönetim kurulu başkanı Necdet Takva ve Meclis Başkanı M. Yasin Ertürk imzası ile yayınlanan açıklamada Van’daki sefer sayısı ve bilet fiyatlarla ilgili çarpıcı ifadelere yer verildi. Açıklamada uzun zamandır gündemi meşgul eden uçak bilet fiyatları ve sefer sayıları konusuna değinilirken, konuyla ilgili olarak “Uzun zamandır kent gündemi meşgul eden havayolu sefer sayıları ve uçak bilet fiyatlarına ilişkin sorun ne yazık ki bugüne kadar çözülememiştir. Bu konuda kent dinamiklerinin tamamı sürecin içinde yer almasına ve sorunun çözümü konusunda kamuoyu oluşturmasına rağmen herhangi bir sonuç alınamamış ve Van kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Sorunun çözüme kavuşacağına yönelik verilen sözler ve beyanatlarda ne yazık ki karşılıksız kalmıştır.”

BU VAN’A REVA MIDIR?

Van’ın diğer illere kıyasla çok hareketli bir il olmasına rağmen THY yetkililerinin Van’ın taleplerini görmezden geldiğini ortaya koyan açıklama ayrıca: “Van kabuğunu kırma yolunda emin adımlarla ilerlerken, ilimizin ticaretinin, turizminin, sanayisinin, kalkınmasının en temel koşullarından olan havayolu ulaşımı konusunda bu kadar girişime rağmen çözüm üretilmemesi ilimize reva mıdır? Başka bölgelerde ve illerde bir açıklamayı kale alanların, bu çığlığa sessiz kalmalarını anlayamamaktayız. Yeterli yolcu potansiyeline rağmen uçuş sayılarının arttırılmaması ve bilet fiyatlarının Türkiye ortalamasının çok üstünde seyretmesi kente vurulan en büyük darbedir. Ülkemize her konuda katkı sunmaya çalışan her geçen gün büyüyen sükûnetin kenti olan ve daha iyiye güzele doğru tüm kesimlerin canla başla çalıştığı, emek verdiği bir kenti ve koca bir kentin kaderinin THY yetkililerinin keyfiyetine bırakılması akıl tutulmasından başka bir şey değildir.” Denildi.

“THY BU TALEPLERE KAYITSIZ KALAMAZ”

Açıklamada ayrıca: “Her platformda Türkiye’nin en değerli markası olduğu ifade edilen Türk Hava yollarının kendi halkına kulak vermesi ve yaşanan bu soruna kayıtsız kalmaması gerekmektedir. Ülkenin en değerli markası olmak bunu gerektirir. İlimizin 1 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en doğusunda yer alan ve uzaklık nedeniyle ulaşım tercihinin genellikle havayolu olarak tercih edildiği unutulmamalıdır. Önceki yılların uçuş ve yolcu sayılarına bakıldığı zaman önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Ancak bu tabloya rağmen uçak sefer sayılarının arttırılmaması vatandaşlarımızın bölgede bulunan diğer havaalanlarına yönlendirilmelerine sebep olmaktadır. Ankara, İstanbul gibi yakın mesafelere ihtiyaç fazlası çok sayıda sefer bırakılırken, İlimizde uçuş sayılarının azaltılarak, birçok kentin iki katı fiyatına bilet satışının yapılması manidardır.” Denildi.

EN ÇOK DA TURİZMİ ETKİLİYOR!

Açıklamada son olarak turizm sektörünün de yaşadığı sıkıntılara değinildi. Bu noktada kentin büyük kayıplar yaşadığı vurgulanırken, şu ifadelere yer verildi: “Özellikle acente firmalarımız tarafından tur organizasyonları yapılması planlanırken, uçak bileti bulunmaması, hem seyahat acentelerimizi, hem de konaklama sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizi olumsuz etkilemektedir. Bununla beraber İran’dan gelerek ülkemizin diğer şehirlerine gitmek isteyen İran İslam Cumhuriyeti vatandaşları da en az 5-6 gün beklemek zorunda kalacakları için ilimize gelmemektedir. Türk Hava Yollarının her platformda kullandığı ‘Nereyi Keşfetmek İstersiniz’ sloganını yeniden gözden geçirerek, keşfedilmiş yerlere ulaşım imkânı sağlamasını beklemekteyiz. Van halkının kapınıza gelerek sizlere yalvarmasını bekliyorsanız bunun asla gerçekleşmeyeceğini ve nihai tüketici olarak sorunumuzu çözmek zorunda olduğunuzu bilmenizi isteriz. Van Ticaret ve Sanayi Odası ve Van halkı olarak Ülkemizin en değerli markasından talebimiz budur.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanimi çok seviyirum
Vanimi çok seviyirum - 1 yıl Önce

Vanda sitadi yok otogar yok sahil yolu yok cevre yolu yok hava alani yok yani van sahibsiz Allah kabi etmesin ama sekiz tene suzde miletvekilimiz varmiş Allahtan yani biz her seyi hak ediyoriz