banner290

Van Tuşba'ya yeni bir çehre kazandıracak biyolojik göletli park açılışa gün sayıyor!

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından İskele sahil şeridinde yapımına başlanan 28 bin metrekarelik biyolojik göletli park açılış için gün sayıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından İskele sahil şeridinde yapımına başlanan 28 bin metrekarelik biyolojik göletli park açılış için gün sayıyor. Parkın bulunduğu Sahil şeridi çöp ve artıklardan arındırılırken Van Gölünde başlatılan ikinci etap dip çamuru temizlik çalışmaları da sürüyor.  Van Gölü için hayati önem taşıyan arıtma tesisinin devreye girmesi, sahil şeridinde yapılan dip çamuru temizliği bölgede yeni projelerin de önünü açtı. Halkın talepleri ve yeşil alan sayısını artırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı İskele Mahallesi Yaşar Parkı bitişiğinde 28 bin metrekarelik yeni bir parkı daha vatandaşların hizmetine açmaya hazırlanıyor.

Mart ayında yapımına başlanan parkta birçok yeniliğe imza atılırken 28 bin metrekarelik alanda, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, kuş yuvaları, oturma alanları, 200 kişilik anfi tiyatro, macera parkuru, minyatür deniz feneri yer alırken alana da bin adet ağaç dikildi. Alan içerisinde yer alan 5 bin metrekarelik sazlık alan ise korunup biyolojik gölet olarak tasarlandı. Etrafı taşlarla estetik bir şekilde örülen gölete kaz, ördek gibi kümes hayvanları ve barınmaları içinde yuvalar bırakılacak.

Ayrıca sahil şeridi de çöp ve artıklardan temizlenirken gölde de ikinci etap dip çamuru temizlik çalışmaları aralıksız sürüyor. Kentteki yeşil alan sayısını artırmak adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Mehmet Kaptanoğlu “Yaşar Kemal parkı daha önce 48 bin metre karelik bir alana sahipti. Bu 48 bin metre karelik alanın hemen ön kısmında atıl durumda kötü görüntüye sahip bir alan vardı.

Biz bu alanı değerlendirme noktasında ilk önce alanda dolgu işlemi çalışması yaptık. Sahile ve kumsala hiç dokunmadık. Ayrıca bu alanda 5 bin metre karelik birde sazlık alan var. Bu alanın doğallığına hiç müdahale etmedin sadece etrafını ördük. Biz daha sonra burada çeşitli hayvanların barınması içinde yuva bırakıp barınmalarını sağlayacağız. Yine proje kapsamında Yaşar Kemal parkı da baştan aşağı yenilenecek.  Parkımız kentimize hayırlı olsun” dedi.(BASIN BÜLTENİ)

HABER BÜLTENİ

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2022, 14:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emeği geçenlere teşekkürler
Emeği geçenlere teşekkürler - 5 gün Önce

Böyle güzelliklere, böyle yeşil alanlara, böyle 50, 100 dönümlük onlarca adet park ve rekreasyon alanlarına o kadar çok ihtiyacımız var ki. Edremit, İpekyolu ve Tuşba boyunca sahil kordonuna, yeşil alanlara, rekreasyon sahalarına, göl ve deniz kıyılarına kurulmuş çağdaş dünyanın kentlerindeki gibi modern, bakımlı ve güzel bir kent olmaya çok ihtiyacımız var. Bu uğurdaki her çaba takdire değerdir, hepimizde mutluluk uyandırır. Van kazansın, ülke kazansın. Şehir olarak güzelleşmeye, büyümeye, kalkınmaya, değişmeye, dönüşmeye devam etmeliyiz.

LÜTFEN BU YAPILSIN
LÜTFEN BU YAPILSIN - 5 gün Önce

KOCAELİ PARKINDAN BAŞLAYARAK TA VAPUR İSKELESİNE KADAR, ORADAN DA KAMPÜS SINIRINA KADAR 20 EKSKAVATÖR VE KAMYON KULLANILARAK 20 KM BOYUNCA DİP ÇAMURU GELECEK YAZ AYLARI BAŞINA KADAR ALTI AYDA TAMAMİYLE BİTİRİLİRSE ÇOK AMA ÇOK İYİ OLUR. MEVCUT ÇALIŞMA TAKDİR EDİCİ, DAHA ÇABUK BİTMESİ İÇİN 20 KM BOYUNCA DAHA KAPSAMLI BİR TEMİZLİK ÇOK DAHA FAYDALI SONUÇLAR VERİR.