banner278

Van Valiliği, taksilerle yeni yasaklamalar ve bir dizi denetimler getirdi

Van Valiliği, taksilerle ilgili vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine bir takım yasaklamalar ve bir dizi denetimler getirdi.

Van Valiliği, taksilerle yeni yasaklamalar ve bir dizi denetimler getirdi

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, “son dönemde özellikle büyükşehirlerde bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı tespit edilmiştir. Şikâyetlerde artış yaşandığı ve bu durumun taksi şoförleri ile yolcular arasında tartışmalara neden olacağı ve trafik yoğunluğunu arttırabileceği, asayişe müessir olayların (darp, hakaret ve tehdit gibi) kamu düzeni ve güvenliğini bozabileceği değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda; taksiyle ulaşım hizmetlerinde şu yasaklar getirilmiştir:

-Kısa veya çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması,

-Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması,

-Ödeme konusunda sıkıntı çıkarılması (bozuk para olmaması veya çok bozcuk para verilmesi),

-Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergâhını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi,

-Araçların bakımsız ve kirli kullanılması,

-Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenmesi,

-Seyir halindeyken cep telefonu kullanılması, uzun süre yüksek sesle konuşularak yolcuların rahatsız edilmesi,

-Araç içerisinde sigara içilmesi,

-Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması,

-Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması,

-Alkollü veya uykulu iken araç kullanılması.

Vatandaşların bu konuda yaşadıkları mağduriyetleri 112 ve Büyükşehir Belediyesi Ulaşım WhatsApp şikâyet hattı olan (0530 297 52 52) numaraya bildirebileceklerdir. Yolcuyu almamakta ısrar eden taksi şoförleri hakkında ilgili oda ve belediye ile koordinasyon dâhilinde gerekli yasal işlem (trafikten men dâhil) yapılacak olup; ticari taksi denetimleri artırılarak şehirlerarası otobüslerde uygulanan sivil personel denetimleri ticari taksiler için de uygulanacaktır.” Dendi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lütfen dikkat ve özen.
Lütfen dikkat ve özen. - 1 ay Önce

İranlı komşularımız şehrimize adeta akın ediyor. Hoş gelmişler, sefa getirmişler. Esnafımız fiyatları abartmamalı, farklı fiyatlarla satış yapmamalı, nezaket ve misafirperverlikten taviz vermemeli. Farsça- Azerice- Kürtçe bilen çalışanlarla bu üç dili konuşan İranlı misafirlerimizle en iyi şekilde iletişim sağlanmalı. Belediyeler, Karayolları ve yüklenici firmalar bu bir hafta içinde yüzlerce çalışan ve onlarca araçla şu caddelerimizi, ara sokaklarımızı, yol ve kaldırım çalışmalarını hızla yoluna koymalarında yarar var. Bitti denilen cadde ve sokaklarda kaldırım taşları, oluklar, refüjler ve desenli kilit taşlarının araları çoğunlukla açık kalmış. Kum ve çimento ile bütün açıklıklar doldurulmalı. Yoksa yağmurlar yağınca altları suya doyar ve hepsi bozulur gider. Ağaç etrafları, direk ve tabela etrafları, pano çevreleri çoğunlukla bitirilmeden öylece bırakılmış. Özensiz ve eksik işler yapılıyor. Yöneticilerin niyetleri iyi, bu hizmetler de gerekli. Fakat mühim olan yapanların ve denetçilerin bu çalışmaları eksiksiz, kaliteli, özenli, uzun ömürlü yapılmalı. Bir de daha önemlisi istisnasız bütün caddeler, bütün sokaklar, bütün ara sokaklar, bütün kaldırımlar, bütün refüjler, bütün parklar, çarşı- pazarlar ve mücavir semtler, turistlerin ziyaret ettiği kıyı ve sahiller, tarihi ve turistik mekanlar bir tek izmarit kalmayıncaya kadar süpürülüp temizlenirse, her yer pırıl pırıl olursa çok iyi olur. Temizlik, bakım, onarım, iyileştirme, güzelleştirme, estetik ve özen şehrimizin her tarafında olmalı.

Gözlemler ve acil hatırlatma
Gözlemler ve acil hatırlatma - 1 ay Önce

Dicle İdrak Kadın Parkı, Dabbağoğlu Parkı, Ahmedi Hani Parkı, Musa Anter Barış Parkı, Kurtuluş Parkı, VAN TSO Parkı başta olmak üzere
İpekyolu,Tuşba ve Edremit'in mevcut bütün parklarında acilen detaylı bir kontrol yapılmasını istiyoruz. BAZILARINDA çimler ezilmekten ve aylarca yeterli bakılmayıp yeterince sulanmadığından tahrip olmuş veya kurumuş. Banklarındaki ve kamelyalarındaki kırıklar, arızalar, boyasızlık ve deformeler elden geçirilmelidir. Parklar yılın tamamında her gün tertemiz ve pırıl pırıl olmalıdır. Görevliler yeterince temizlemiyor, sahip çıkmıyor. Yeterince sulansaydı, korunsaydı ve bakılsaydı bu derece kusurlu, kirli, bakımsız ve arızalı olmazlardı. Birçok park eski güzel görünümünden, çiminden, çiceğinden, temizliğinden ve güzelliğinden çok uzak. Refüjler, kaldırımlardaki ağaçlar, kavşaklar da benzee şekilde özellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde hiçbir gün, hiçbir saat ihmal edilmemeli. Buralara yapılan masraflar devletin ve vatandaşın paralarıdır. Buraları görevlilerine, güvenlikçilerine ve temizlikçilerine zimmetlemek gerekir. Onlar attıkları fotoğraf, video ve mesajlara, sözlü beyanlarına bırakmadan şehirdeki 50 parkın tamamında tek tek kontrol, tespit, bakım, onarım, iyileştirme, güzelleştirme ve temizlik seferberliği başlatılması acil bir ihtiyaçtır.