Van Valisi Ozan Balcı: Van’da peynir müzesi kuracağız!

Van İş Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) otlu peynir işletmeciliği yapan esnafı ziyaret eden Vali Ozan Balcı; "Van’da peynir müzesini kuracaklarını ve Van’ı Kars’tan sonra en büyük destinasyon alanı yapacağız" Dedi.

Van Valisi Ozan Balcı: Van’da peynir müzesi kuracağız!

Göreve başladığı il günden bu yana üretim yapan esnaf ve sanatkarın yanında olan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, İŞGEM’de bulunan işletmeleri ziyaret etti. Bu kapsamda iş kadını Rezzan Bayram'a ait Van Otlu Peyniri üretimi yapan Nadir Çiftlik isimli işletmede de incelemelerde bulunan Vali Ozan Balcı, Van otlu peynirinin üretimini önemsediklerini belirterek, “Van otlu peyniri sadece bir otlu peynir değildir. Aynı zamanda bir kültürdür. Orada kadınlarımızın alın teri, emeği ve hayalleri vardır” dedi.

Türkiye’deki mera varlığının yaklaşık yüzde 10’nunun Van’da olduğuna dikkat çeken Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, “Öncelikle kadınlarımızın peynirinin oluşmasında çok büyük emekleri vardır. Kendilerine teşekkür ediyorum ve kendilerine destek vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye'deki meraların yaklaşık yüzde 10’u Van’da 3 milyon da koyun varlığımız var. Hedefimiz bu mera ıslahlarını da gerçekleştirilerek, hayvan varlığımızı 10 yılda 10 milyona çıkmasını sağlamak. Ayrıca Van otlu peyniri ile ilgili olarak da kendimize hedef belirliyoruz. Daha çok tanıtım yaparak, değişik tarzlarda üretim yapmalıyız” dedi.
 
“VAN KARS’TAN SONRA EN BÜYÜK PEYNİR DESTİNASYON MERKEZİ OLACAK”

Van’da peynir müzesini kuracaklarını ve Van’ı Kars’tan sonra en büyük destinasyon alanı yapmak istediklerini belirten Vali Ozan Balcı, şunları söyledi: “Türkiye'nin dünyada peynir destinasyon merkezleri var. İnşallah Kars’tan sonra da biz Van olarak dünyadaki peynirden anlayan gurmelere destinasyon alanı  yapacağız. Böylece ekonomiye ve hayvancılığa katkı sağlayacağız. Vanımızın ismine katkı sağlamış olacağız. Çok güzel bir iş olur inşallah. Hayırlı uğurlu olsun. Kadınlarımızın alın teri, göz nuru, emeğiyle beraber oluşturduğu Van Otlu peynirine değer üreteceğiz. Sirmo, Heliz, Kekik, Mendi ve Siyabo’nun oluşturduğu güzel aromasıyla Van otlu peynirini tüm dünyayla tanıştıracağız. Bu aynı zamanda küçükbaş hayvancılığa destektir. Kadınların emeğine destektir. Üretime destektir. Kadının emeğine kıymet vermektir. Meraların ıslahına kıymet vermektir. Kısacası Vanımızın geleceğine katkı sağlamaktır.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilge
Bilge - 1 hafta Önce

Sayın valim sekreterinizde not aldığınız vatandaşlara geri dönün arayın bakın bakalım sıkıntılar ne hani muhtarlara verdiğiniz sözler kimse bu devlet nerde diyemicekti hani. Hani neredesiniz sayın valim aylardır sekreterinize no bırakmışız