banner290

Van’daki ağaçların bakımsızlığına vatandaşlardan tepki!

Ormanlaşma oranı yüzde 2 olan ve Türkiye’nin yeşili en az bölgelerinden birisi olan Van’da, olan ağaçlar da eriyor. Farklı bölgelere dikilen çok sayıda yetişkin ağaç susuzluktan ve bakımsızlıktan kuruyor. Yeşile hasret kentin birçok noktasındaki ağaçların kökleri çöplerle doldurulurken, bazıları sökülüyor bazıları da kaderine terkediliyor. Yıllardır merkezi bir türlü ağaçlanmayan duruma vatandaş da sitem ediyor.

Van’daki ağaçların bakımsızlığına vatandaşlardan tepki!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-FATMA NUR POLATCAN

Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde her noktasında ağaçların bakımsızlığından dolayı problemler yaşanırken, Van’da da bu noktasında büyük bir eksiklik yaşanıyor. Ormanlaşmada karnesi en zayıf illerden birisi olan Van’da beklenilen artış bir türlü gerçekleşmiyor. Olan ağaçlar ve ormanların sayısı birkaç girişim dışında artırılmazken kentte birçok bölgedeki ağaçlar sulanmadığından dolayı kurumaya yüz tutuyor. Belediyeler tarafından ilçe merkezleri başta olmak üzere kent merkezine ve ana yollardaki birçok kaldırım üzere dikilen ağaçlar bakımsızlıktan dolayı kururken, ağaçların kökleri de duyarsız vatandaşlar tarafından çöplerle ve diğer atıklarla doldurularak zarar görüyor. Kentin belli başlı noktasındaki ağaçların kurumu ve zarar görmüş haline vatandaşlar da tepki gösterirken Şehrivan’a konuşarak durumdan rahatsız olduklarını dile getirdi. Vatandaşlar bakım, ilgi ve sulamaların düzenle olması gerektiğini ve ağaçlandırmanın da artması gerektiğini dile getirdi.

AĞAÇLAR DİKİLİYOR, ÖYLECE BIRAKILIYOR!

Her yıl Van’da binlerce ağaç dikilirken, bu ağaçların büyük bölümü ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle kısa sürede kuruyor. Yerel yönetimler ve kurumlar diktikleri ağaçların takibini yapmazken bazı köklü ağaçlar bile ilgisizlikten dolayı kuruyup gidiyor. Kentteki belediyeler başta olmak üzere kurum ve kuruluşların yeşillik seferberliği adı altında başlatılan birçok çalışma yetersiz kalırken, dikilen birçok ağaçta duyarsız vatandaşlar tarafından ya yok ediliyor ya da kökleri çöplerle dolduruluyor. Son olarak Kurban Bayramı öncesinde de kurbanlıkların şehir içinde gelişi güzel salınması nedeniyle Sebze Hali civarında birçok ağaç hayvanlar tarafından parçalanırken, bölgedeki yeni ağaçların birçoğu da kaybedilmiş oldu. Hala ormanlaşmada yüzde 2’yi geçemeyen Van’da şehir merkezindeki ağaç eksikliği ise son dönemlerde de yine vatandaşın sosyal medyada da konuşup tepki gösterdiği konulardan birisi oldu.

AĞAÇSIZLIĞA VATANDAŞ DA TEPKİ GÖSTERİYOR

Yaşanan bu duruma ilişkin Şehrivan’a görüş veren vatandaşlar ağaçların kuruyup yok olmasına tepki gösterirken, özellikle yetkililerin yeşilin korunması adına çalışma yapmadığına, yapılan çalışmaların ise eksik kaldığına dikkat çekti. Kentin yeşil alanlarının, ağaç sayısının zaten az olduğunu ifade eden vatandaşlar, ağaçların kurumasına seyirci kalan yetkililer ile belediyelerin park ve bahçeler müdürlüğü görevlilerinin olaya yeterince önem vermediğinden şikâyet ediyor.

VATANDAŞTAN YETKİLİLERE ÇAĞRI: “ARTIK BU KENTİN SORUNLARINI GÖRÜN”

Konuyla ilgili görüş bildiren isimlerden birisi olan Cevat Canlı isimli vatandaş, yetkililerin duruma sessiz kalmasını eleştirerek, “Bu sorun yılladır devam ediyor. Van, beton şehir haline geldi. Çarşı merkezde birkaç tane ağaç var, onlarda bakımsızlıktan yok oluyor. Van Gölü gibi devasa bir hazinemiz var ama etrafı bomboş. Bu kent neden yeşilliğe karşı ya da yeşil alanlar için neden çalışma yürütmüyor. Kentteki ağaçların kökleri çöplerle dolu ve susuzluktan kurumuş durumda kaderlerine terk edilmiş. Yetkililerin artık bunu görmeleri lazım. Yeşilliği olmayan bir şehir ölüme mahkumdur. Van’da ölüme mahkûm bir şehir konumunda. Artık bu şehrin sorunları değil, güzel işleri konuşulsun. Bir kez daha yetkililere çağrı da bulunuyoruz. Artık bu kentin sorunlarını görün” dedi.

AĞAÇLAR VE YEŞİL ALANLAR BİZE NEFES VERİYOR AMA…

Durumdan duyduğu üzüntüyü dile getiren Remzi Pilat isimli vatandaş şunları söyledi: “Kent adına yapılan çalışmalarda sorumluluk alsalar daha iyi olur. Dikilen hiçbir ağaçla ilgilenmiyorlar ve ağaçlarda kısa bir zaman sonra kuruyor. Elbette bu sadece belediyelerin görevi değildir. Vatandaş ve esnaf olarak da üstümüze düşeni yapmalıyız ama ne yazık ki üstümüze düşeni yapmıyoruz. Vatandaş ağaç köklerini çöplük olarak kullanıyor ve esnafta dükkânın önünü yıkıyor ama ağaca su vermiyor. Duyarsız bir toplumdan da anca bu beklenir. Ağaçlar ve yeşil alanlar bize nefes veriyor ve bizimde bunlara sahip çıkmamız lazım. Belediyelerde denetimlerini artırmalıdır.”

“KİMSE KENDİ NEFESİNİ BİLİNÇLİ OLARAK KESMEZ”

Van’ın talihi sorunlardan ibarettir diyen Nebi Kaçak, “Van gibi güzel bir memleketin yeşillik sorununa insan üzülüyor. Betonlaşmayan bir iki park var ama oralarda da bakım yok. Bazı esnaflar dükkanları önündeki ağaçları sulasa da yeterli olmuyor ve bakımları çok farklıdır. Çarşı merkezdeki ağaçlar sulanmıyor ve hepsinin rengi de şimdiden sarardı. Bilinçli olarak ağaçların kurumasını istiyorlar gibime geliyor. Çünkü kimse kendi nefesini bilinçli olarak kesmez. Haftalık bir defa dahi ağaçlar sulansaydı kurumazdı. Mevcut olan ağaçları kurtarmaları için de çağrı da bulunuyoruz” diye ekledi.

YAPILAN ÇAĞRILAR KARŞILIK BULMUYOR

Dağları ağaçsız, şehir merkezindeki ağaçlandırması da diğer kentlere göre oldukça az olan Van’da konu yıllardır tartışılmasına rağmen bir türlü çözüme kavuşmuyor. Konu yıllardır dile getirmesine rağmen gerek kent içindeki ağaçların durumu gerekse de gerek manadaki ağaçlandırma konusunda beklenilen adımlar atılmıyor. Son yıllarda ağaçlandırma ile ilgili ülke genelindeki kampanyalar düzenlenmesine rağmen Van’ın yeşil açığı kapanmazken, en büyük ağaçlandırmada da kentin merkezdeki en yeşil ilçesi olan Edremit’te yapılıyor. Edremit Belediyesi eliyle son dönemlerde yapılan ağaçlandırma ve orman çalışmalarına rağmen kentteki diğer birçok alanda ağaçlandırma eksikliği bariz bir şekilde hissediliyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2022, 00:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
İpekyolu, Edremit, Tuşba
İpekyolu, Edremit, Tuşba - 6 gün Önce

BU FOTOĞRAFLARDAKİ KUPKURU BAKIMSIZ GÖRÜNTÜLER VAN'IN ONLARCA YERİNDE, ONLARCA YOLUNDA GÖRÜLÜYOR. SÖYLESEN KABAHAT, SÖYLEMESEN VİCDAN SIZLIYOR.

Vanlı
Vanlı - 6 gün Önce

Bir okuyucu olarak şunu söyleyebilirim ki şu ana kadar ki en etkili haberi yaptınız. Maalesef betonlaşan ve yeşilin hiç kalmadığı bir şehire dönüştü ilimiz. Ağaçlar ya kırılıyor ya kesiliyor yada ölüme terkediliyor. İnsanlar ağaç diplerini çöp haline getirmiş ve temizlenmiyor...

Yemyeşil, tertemiz ve bakımlı bir Vanımız olsun.
Yemyeşil, tertemiz ve bakımlı bir Vanımız olsun. - 6 gün Önce

Her yıl belediyeler parklara, kaldırımlara, çarşılara, refüjlere binlerce fidan dikiyor. Fakat yetersiz sulama ve ilgisizlik sebebiyle birçoğu kuruyor. Ve ardından yine fidan alınıp yine dikiliyor. Bu paralara da, bu emeklere de yazık. Şehirdeki yüze yakın irili ufaklı bütün parkta yer alan bütün fidan ve ağaçlar, çarşılarda, ana arterlerde, çevre yolunda, Kalecik, Edremit ve diğer Tokilerin yollarında, bütün ana caddelerde ve bütün sokaklarda, refüjlerde ve kaldırımlarda, kıyılarda, Edremit'te, Tuşba'da ve İpekyolu'nda mevcut olan eski veya yeni bütün fidanlar, bütün ağaçlar her gün sulanmalıdır. Altlarına yeterli su alabilecek çanaklar yapılmalıdır. Ağaçları ve çimleri bakımsız bırakan, sulamayan ve kurutan personel mutlaka gerekli cezayı almalıdır. Parklar yetersiz sulanıyor. Birçok refüj bakımsız, kirli ve sapsarı. Onlarcası bu halde fakat sadrce Oto Sanayi arkasından giden Kalecik Toki yoluna bakın örnek olarak yeterlidir. Dabbağoglu Parkı ve Ahmedi Hani Parkında çim yok, ağaçlardan kuruyanlar var, kirli ve bakımsız halde. Üç ilçede de bu halde olan parklar var. Sadece gezip görüp tek tek detaylı bakılsa bu manzara görülür. Bütün refüjler ve kavşaklar yemyeşil ve çiçek bahçesi gibi olsun. Onlarca yeni park daha yapılsın. Upuzun bir sahil bandımız olsun. Çarşıda ve her mahallede, üç ilcede de yeni parklarımız olsun. Bu konularda sınıfta kalan bir iliz. Başka illerde bunları görünce insan oralara hayran kalıyor, buraya cidden uzülüyor insan. İlgili birimler işini titiz, fedakar ve profesyonel yapmalı. Personel işine aşık olmalı, kaytarmamalı. Vatandaşlar da bilinçli ve duyarlı olmalı.

Vanlı
Vanlı - 6 gün Önce

Bütün vanlılar her zaman bunları konuşuyor Niye sehrimiz diğer şehirler gibi yesil değildir Bu görevliler niye maaş alıyor. Bu ağaçlar bu çimler niye sulanmıyor bu carşılar bu yollar niye süpürülmüyor Van niye geridir Niye kontrol yapılmıyor Bu ağaçların parası benim senin cebinden çıkıyor yazık değil midir Bu mudürler bu çarşılarda bu parklarda bu yollarda dolaşmıyor mu vanda şimdi kurumuş binlerce agaç görebilirsiniz birçok yolların ortasında çim bile yoktur onu da geçtim süpüren yok temizleyen yok rüzgarda bu tozlar bu çöpler insanların yüzüne carpıyor

Tebrikler
Tebrikler - 6 gün Önce

Vanın medyası boş haberler yerine sizin gibi böyle sorunları dile getirsin. Temizlik, yeşillik, ağaç, park, sahil şeridi, asfalt yollar, düzgün parke taşlı yollar, düzgün kaldırımlar, köprülü kavşaklar, otogar, otoparklar bir ton eksiğimiz var. Bunları kimse dile getirmezse Van nasıl gelişsin. Sehrivan her zaman çok duyarlıdır. Size teşekkür ediyoruz. Van'a sahip çıkana minnettarız, sorumluluğunu yerine getirmeyen de milletin vicdanında hak ettiği yeri bulur.

Vanlı Hıdır
Vanlı Hıdır - 6 gün Önce

Bu belediyeciler Van ormanindaki ağaçlara bir damla su vermedi kuruttu kaldı ki kent merkezindelerine mi bakacak. Van'da ağaç ve yeşilliğin olduğu mezarlıklar onları da halk suluyor. Belediye ağaçlara para yatırıp alıyor birilerini Zengin ediyor sonra ağaçları kaderine terk ediyor.

Van
Van - 6 gün Önce

Çok önemli bir konu.Hergün haber yapılmalı.Hatta en önemli konu.