banner290

Van’daki ekmek zammı ertelendi!

Van’da gün içinde yapılan iki farklı açıklama, kafa karışıklıkları nedeniyle fikir birliğine varılmayan ekmek zammı konusunda flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Van Lokantacılar ve Fırıncılar Odası’nın açıklamasına rağmen kamuoyundaki soru işaretleri oluşmaya devam ederken, kesin zam kararından sonra ikinci bir açıklama daha geldi. Van ESOB üzerinden gönderilen ve üç odanın imzasını attığı açıklamada zam kararının tüm olumsuzluklara, yüksek maliyete rağmen ertelendiğini ve bir süre uygulanmayacağına karar verildi.

Van’daki ekmek zammı ertelendi!

FLAŞ! VAN’DAKİ EKMAK ZAMMI KONUSUNDA GERİ ADIM ATILDI!

ŞEHRİVAN HABER- Van’da gün içinde yapılan iki farklı açıklama, kafa karışıklıkları nedeniyle fikir birliğine varılmayan ekmek zammı konusunda flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Van Lokantacılar ve Fırıncılar Odası’nın açıklamasına rağmen kamuoyundaki soru işaretleri oluşmaya devam ederken, kesin zam kararından sonra ikinci bir açıklama daha geldi. Van ESOB üzerinden gönderilen ve üç odanın imzasını attığı açıklamada zam kararının tüm olumsuzluklara, yüksek maliyete rağmen ertelendiğini ve bir süre uygulanmayacağına karar verildi.

Gün içinde resmi olarak duyurulan Van’da ekmeğin 2,5 lira olduğu kararı ile ilgili bir flaş gelişme daha yaşandı. ESOB ve üç odanın imzası ile yapılan açıklamada, “Van Lokantacılar ve Fırıncılar Odası’nın, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’na gelen talebi ile toplanan Ekmek Satış Fiyatlarına İlişkin Ücret Tespiti Komisyonu 24.11.2021 tarihinde aşağıda yazılı maliyetlerden ve emsal uygulamalardan ötürü 1 adet ekmek fiyatını 2,5 TL olarak uygulama kararı almıştır.” Denilerek yapılan açıklamada ekmek zammı ile yeni gelişmeler paylaşıldı.

“BİR EKMEĞİN MALİYETİ 2 LİRA 33 KURUŞ!

Ardından zam kararının alınması ile ilgili maliyet tablosu paylaşılarak bir ekmeğin üretimi için harcanan gider kalemleri liste şeklinde verildi. Açıklamada: “Muhasebe, vergi, SGK+Stopaj, kırtasiye, araç MTV, araç yakıt, araç bakım, araç trafik sigortası, araç kasko, araç lastik, un, maya, enzim, tuz,su, kepek, işleme için kullanılan un, bayat ekmek farkı, doğalgaz, elektrik, işçilik, tazminat, yumurta, susam, tavasür, kestart yağı, poşet, ekmek sarma kağıdı, dezenfektan ve temizlik malzemeleri, mutfak (çalışanların yeme-içme giderleri), kira, telefon, internet, makine bakım, amortisman, ekstra giderler ve bayi karları olmak üzere şimdilik sayabildiğimiz en az 35 kalem giderlerimiz mevcuttur. Oda tarafından yapılan piyasa araştırması ve giderler hesaplandığında hali hazırda 1 ekmeğin maliyeti 2.33 TL’dir.”

“ACI GERÇEK ORTADADIR”

Açıklamada ayrıca: “Bu şartlarda zam yapılmaksızın esnafın ayakta kalması neredeyse mümkün değildir. Nitekim bu doğrultuda Adıyaman, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın,Bartın, Bayburt, Çanakkale, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Trabzon, Tunceli, Uşak olmak üzere Türkiye genelinde 24 ilde fiyat 2.5 TL, ayrıca Gümüşhane de bu fiyat 3.5 TL olarak tespit edilmiştir. Diğer illerde ise bu fiyatlara yakın fiyatlar belirlenmiş, bir kısım illerde de hali hazırda zam uygulaması için talepler mevcuttur. Hal böyleyken ilimiz fırıncı esnafının bu zam ile ayakta durabileceği, reel piyasanın dayattığı maliyetler nedeniyle acı bir gerçek olarak ortadadır. Bu nedenle ilimiz komisyonu toplanarak ekmeğin 2.5 TL olması konusunda karar almıştır. Bu karar Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından da uygun bulunmuştur.”

ZAM KARARI BİR SÜRELİĞİNE ERTELENDİ!

“Ancak 02.12.2021 tarihinde ilimiz Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasında, ilimizde ekmeğin 1.80 TL’den satılmaya devam edilmesi için Toprak Mahsulleri Ofisi Bölge Müdürü ile görüşme yapıldığı belirtilmiştir. Yapılan görüşme neticesinde TMO tarafından fabrikalara düşük ücretle buğday tedarik edileceği ve bunun karşılığında fabrikaların fırıncı esnafına ihtiyacı olan miktarda 50 kg.lık un çuvalını 185 TL’den satmak hususunda kamuoyuna duyuruda bulunulmuştur. Bu doğrultuda Van esnafı olarak, hükümetimizin ve yerelde Valiliğimizin esnafını korumak adına yapmış olduğu girişimleri takdir etmekteyiz. Bununla beraber devletimiz ile birlikte vatandaşımızın yanında olmak adına somut bir adım olarak; ekmek zammı için almış olduğumuz kararın uygulamasını, un fiyatlarının 185 TL olacağı inancı ve düşüncesiyle belli bir süre ertelemeye ve esnafımızı da bu ertelemeye ilişkin çağrımıza uymaya davet ediyoruz.”

VAN ESNAF VE SANATKARLAR ODALAR BİRLİĞİ

VAN TİCARET VE SANAYİ ODASI

VAN LOKANTACILAR VE FIRINCILAR ODASI

ERCİŞ BAKKALAR VE FIRINCILAR ODASI

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2021, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 9 ay Önce

Eşlerinizin makyaj malzemesi komşularla çay partisi çocuklarınızın okul gideri gezme eğlenme yeme içme masrafları sizin sigaraniz hafta sonu kahvede okey paranız...............vs bunlarida ekmek maliyetine ekleseydiniz iyi olurdu

İnsaf kaybolursa
İnsaf kaybolursa - 9 ay Önce

Döviz kuru yükseliyor ama toptancılar, perakendeciler, AVM'ler, mağazalar yani bütün esnaflar maalesef 2 liradan en fazla 3 liraya çıkacak bir malı veya ürünü 2 liradan 4'e, 5'e hatta çok daha yukarı fiyatlara satabiliyor. Yani ticarette kâr marjını insafsızca arttırmak, zamlarda ölçüyü kaçırmak, piyasada yüksek bir fiyat marjı oluşturmak vicdanî, insanî, ahlakî değildir. Esnaf ölçüyü kaçırarak kendi ayağına sıkar. Çünkü satışları olumsuz etkilenir. Piyasalarda para akışı azalır, piyasalar söner. Bu durum her sektörde durağanlığa neden olur. Üreticileri, toptancıları, perakendecileri, AVM'leri, bütün esnafları, her sektörü insaflı olmaya, kendilerini de zor duruma düşürecek şekilde toplumu ekonomik olarak bunaltmamaya ve fiyatlarda ölçülü olmaya davet ediyoruz.