Van’daki Ordu Caddesi’nin prestiji kısa sürdü!

Van’daki Prestij caddelerden birisi olarak ilan edilen ve yenileme çalışmalarının yapıldığı Ordu Caddesi defalarca yapılan çalışmalara rağmen yeniden harabeye döndü. Milyonlarca lira harcanan ve yenilenen cadde toz-toprak içinde ve yürümenin güç olduğu bir cadde haline geldi. Bu durum birçok cadde ve sokakta yaşanırken vatandaşlar büyük paralar harcanarak yapılan çalışmaların uzun soluklu olmamasına tepki gösterdi.

Van’daki Ordu Caddesi’nin prestiji kısa sürdü!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-FATMA NUR POLATCAN

VAN’IN KALDIRIM VE REFÜJ SORUNU BİTMEK BİLMİYOR!

Van’ın cadde ve sokaklarının yenilenmesi, prestij caddelerin oluşturulması ve şehir merkezinin yenilenmesi süreci son yılların en çok konuşulan konusu olmaya devam ediyor. Son birkaç yıldır dört bir yanda prestij caddeler ve yeni sokaklar oluşturulma ile ilgili girişimlere rağmen Van bazı sorunlardan bir türlü kurtulamıyor. Özellikle de kentin merkezindeki en yoğun kullanılan caddelerde bu sorun on yıllardır sürerken yapılan tüm girişimlere rağmen bu sorunlar bitmek bilmiyor. Bunlardan birisi olarak görülen Ordu Caddesi bu anlamdaki en sıkıntılı merkezlerden birisi olmayı sürdürüyor. Bir dönem seyyar satıcıların ve yol işgalinin merkezi olan caddede son 10 yılda yapılan birkaç çalışmaya rağmen cadde her seferinde ilk haline dönerken, yapılan çalışmalar karşılıksız kalıyor.

CADDENİN PRESTİJİ FALAN KALMADI!

Son dönemlerde iki kez yenilenen ve dönüştürülen caddedeki hiçbir çalışma sabit kalmazken, kentin en çok kullandığı o caddede 2018 yılından sonra yapılan yenileme de uzun sürmedi. Cadde kısa sürede beton ve topraktan ibaret bir caddeye dönüştü. Prestij Cadde olarak lanse edilen Ordu Caddesi’nde refüj ve kaldırımlar dağılırken cadde yeniden toz toprağa döndü. Kaldırım işgali gibi sorunlar da yeniden yaşanmaya başladı. Son olarak milyonlarca lira harcanan cadde harabeye dönerken, Van’daki birçok cadde ve sokak bu şekilde denetimsizlik ve bakımsızlık kurbanı oldu.

YENİLENEN CADDELER KISA SÜRE SONRA ESKİ HALİNE DÖNÜYOR!

Van’da yıllardır konuşulan ve bir türlü çözüme ulaşmayan refüjler, gündem olmaya devam ediyor. Özellikle şehrin ana girişlerinden merkeze kadar olan yollarda ve caddelerdeki kötü görüntüler bir türlü bitmezken, Van’da bakımsızlıktan bir türlü kurtulamıyor. Şehrin şantiyeye döndüğü bu süreçte yılda iki üç defa sökülen kaldırım ve refüjlere bir düzen tutmazken yapılan çalışmalar ise bir yılı aşmadan harap oluyor. Çalışma yapılan caddelerdeki denetim ve koruma süreci eksik işlerken birçok caddede harcanan milyonlarca lira boşa gidiyor. Hem trafik hem de çalışmalarla ilgili denetimin sıkıntı olduğu kentte Ordu Caddesi gibi birçok noktada bu çalışmalar boşa gitti. Bir dönemlerin seyyar, kaldırım işgali ve trafik probleminin üst düzey yaşandığı Ordu Caddesi’nde cadde birkaç yılda eski haline dönerken eski düzensizlik yeniden başladı. Bu cadde ve diğer prestij ve yenileme caddelerindeki sıkıntıları Şehrivan aracılığı ile değerlendiren vatandaşlar ve esnaflar harcanan paralara rağmen yaşanan bu bozulmaların kentin imajına da zarar verdiğini söyledi.

VATANDAŞ YIKIK DÖKÜK REFÜJLERDEN ŞİKAYETÇİ!

Van’ın görsel olarak kötü göründüğü belirten vatandaşlardan Cemil Yılmaz, “Van’da her sene bir çalışma yapılıyor ama bunlarda kaldırım, refüj ve yol çalışmasının ötesine gidemiyor. Her sene yapılmasına rağmen yine de düzgün bir çalışma yürütülmüyor. Aslında bu sorunların kökeninde gelişmişlik bilincimiz değişmesi gerektiğine inanıyorum. Millet olarak biz gelişmişliği her sene yapılan yıkık dökük çalışmalardan ibaret sanmaktayız. Aslında planlı biz çalışma yapılırsa bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Kültürel, tarihsel ve mimari açıdan hiçbir çalışma yürütülmüyor. Refüjlerin bu halde bulunması da çok doğal karşılıyorum. Çünkü hiçbir yer düzgün değilse tabi ki refüj ve kaldırım çalışmaları da düzgün yapılmaz” ifadelerini kullandı.

“REFÜJLERİN HALİ İÇLER ACISI”

Kentin birçok sorunun olduğunu bir kez daha hatırlatan İbrahim Şaylığ isimli vatandaş, cümlelerine şöyle devam etti: “Van’ı bir dronla çekmeye kalksak, Hindistan gibi tek bir yerde toplandığımızı göreceksiniz. Buda çarpık kentleşmeyi ortaya çıkarmaktadır. Bu şekilde şehrin görüntüsü giderek bozulmaktadır. Bu sorunları önlemek adına tek merkeze toplanan eski yapılar ve cadde üzerindeki kurumların kaldırılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak da yeniden bir şehir planlaması yapılabilir. Tek bir yerde toplanırsanız sadece orada bir çalışma yapılır ve her sene yapıldığı için de çok önemsenmez. Maraş Caddesi başta olmak üzere Cumhuriyet ve diğer sokaklardaki refüjlerin hali içler acısı. Van’daki tüm refüjler ya betondan ya da toprak ibarettir. Yeşillik yok, bakım yok, orta refüjler ve şehrin girişindeki refüjler görüntü açısından çok kötü duruyor. Diğer illerin birçoğunda çok güzel çalışmalarla güzel görüntü veren refüjler, bizde ise bakımsız durmaktan öteye geçmiyor.”

REFÜJLER BETON VE TOPRAKTAN İBARET!

Civar caddede dükkanının önü toz ve çamurdan geçilmediğini belirten esnaflardan Kemal Özaydın, “Çalışmalar nedeniyle iş yapamaz hale geldik. Tabi ki yenilik iyidir ama her sene de yenilik olmaz ki. Bildim bileli orta refüjler ve kaldırımlardaki çalışmalar devam ediyor. Sonuç yine bakımsız refüjler ve bakımsız kaldırımlar oluyor. Ara sokaklardaki ve caddelerdeki tüm çalışmalar boşa gitti. Refüjlerin tamamı beton ve topraktan ibaret. Yeşillik adına tek bir yer göremiyorsunuz. Milletin parasına yazık, bir kent bu kadar da sahipsiz olmaz. Yani bir iki yerde refüj, kaldırım ya da yollarda sorun olsaydı, bir şekilde düzelirdi ama Van’ın her tarafı bozuk olduğu için bir türlü yapılmıyor. Yapılınca da baştan salma yapılıyor. Yetkililerin artık bu çalışmalara bir dur demesi lazım ya da bire bir takipçisi olması gerekiyor” dedi.

YAPIM SONRASI BAKIM OLMAYINCA…

Esnaf Hamza Örki, “Ağaçlandırma yapılsa da bakım yapım yapılmıyor. Ektikleri ağaçlar da bir hafta sonra kuruyup gidiyor. Eğer ekiyorlarsa bakımı da yapsınlar. Orta refüjler kaderine terk ediliyor. Orta refüjlerdeki ağaçlar sulanmıyor. Yeşillik Van’da yok zaten. Biraz daha özen gösterilmeli. Van, çok güzel bir şehir ama bakımsız bir kent. Kimse bakmıyor. Ciddi anlamda yatırımlar yapılmıyor Van’a. Biraz daha önem verilirse, özen gösterilirse, çevre düzenlenmesi yapılırsa çok daha güzel bir şehir olur. Bunlar yapılması gereken şeylerdir. Yapılınca da bakım olmuyor. Bakılması lazım” diye aktardı.

REFÜJLER KİRLİ VE KURU

İsmail Çınar adlı vatandaş, “Yeşil alan Van’da çok az var. Daha çok ağaç, daha çok yeşillendirme olması lazım. Orta refüjler çok bakımsız. Duyarlı olunması lazım. Yeşilin Van’da artması lazım. Orta refüjler sulanmıyor. Çoğu ağaç sulanmadığı için kuruyup gidiyor. Yazıktır. Zaten Van’da yeşil alan azlığı var. Olanlar da kuruyup gitmesin. Yetkililerden talebimiz ektikleri ağaçları, yeşilliği sahipsiz bırakmasınlar. Sulasınlar. Orta refüjler çok kirli. Temizlensinler” ifadelerini kullandı

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2022, 09:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van ve vizyon
Van ve vizyon - 2 hafta Önce

Fen İşleri, Park ve Bahçeler Birimi ile Temizlik Birimini sadece bir örnek olsun diye 300 bin nüfuslu Nevşehir merkezi üç gün gidipgörmeye davet ediyorum. Yolların kalitesi ve güzelliği, parkların güzelliği, refüj, kavşak ve yol kenarlarının yeşilligi, şehrin tertemiz oluşunu lütfen görün. Elbette böyle olan çokilimiz var
Doğu'da Malatya ve Elazığ'ı da görün. Allah, peygamber, Kur'an aşkına Van merkezinbu konulardaki manzarası hiç mi rahatsız etmiyor. Koca bir büyükşehir, turistgelen bir yer, kırk bir yıllık üniversitesi var. Tarih ve doğa var. Şehir düz bir alana kurulu. Ne olur şu binalardan çıkılsın, koltuklardan kalkılsın, su şehrin her şeyine profesyonelce el atılsın. Vizyon ile şehrimize ve güzel ülkemize herkes en kamil manada hizmet etsin. Van hak ettiği görünümden çok uzak. Sadece ilkbahar yaz aylarında bile üç merkez ilçeyi ilgilendiren nice haber yapıldı. 2023'e, Cumhutiyet'in 100. yılına ve seçim yılına bambaşka bir Van olarak girmemiz gerekir, gerekirdi.

Düzen şart
Düzen şart - 2 hafta Önce

YAPIM ZAYIF, BAKIM YETERSİZ, İLGİ AZ, YEŞİL YOK, SULAMA ZAYIF, KURUMA ÇOK, YOLLAR BOZUK, KALDIRIMLAR DAR, REFÜJLER BERBAT, YAYALAR DOLAŞAMİYOR, ÇARŞI ESNAFIN İŞGALİ ALTINDA, ZABITA İLGİSİZ, TEMİZLİKÇİ ÇOK AZ, PARKLAR DÖKÜLÜYOR, YENİ ÇALIŞMALAR AZ, ÇEVRE YOLU BU YILDA BITİRİLMEDİ, KAPALI SEMT PAZAR YERLERİ YOK, OTOPARKLAR YOK, OTOGAR YETERSİZ, İLÇE KÖY MİNİBÜSLERİ ŞEHİR İÇİNDE. OLMAZ BÖYLE. VAN BÖYLE MODERN DEĞİL. KEŞMEKES, BAKIMSIZ, KİRLİ, BOĞUCU.

Sehrivan ailesine teşekkür ediyoruz
Sehrivan ailesine teşekkür ediyoruz - 2 hafta Önce

Kurumlar ayak uydurursa yeni valimiz hepsini yoluna koyar. Değerli yöneticilerimizin hepsine sorunlar aktarılsa müdahale ederler. Bu haberler ile sürekli haberdar etmekte fayda var.

Caddeler, sokaklar, çarşılar
Caddeler, sokaklar, çarşılar - 2 hafta Önce

Fotoğraflara çok iyi bakın. Kaldırımlar malzeme, sandalye, sebze, meyve, kasa, gıda kolileri ve esnaflara her bir şeyle dolu. Refüjler bakımsız, ağaçlar kuru, cadde ve sokaklar kirli. Bunları hangi birimler düzeltmeliydi? On yıllardır bu şehir, şehre benzetilemiyor.

ÇARŞI
ÇARŞI - 2 hafta Önce

Cadde ve sokaklarda sayısız parkomat var. Onlarca cadee ve sokaktan otopark ücreti alınıyor. Aynı cadde ve sokaklarda kaldırımlar işgal altında zabıta yok. İzmarit, çöp ve kirlilik var temizlik personelleri yok. Refüjler berbat halde, ağaçlar kuruyor, bakım ve sulama yok. Bilinsin ki son otuz yıldır bu durum düzelmedi gittikçe kötüye gidiyor. Doğudaki birçok il bu konularda Van'dan iyi durumda.

Adem_65
Adem_65 - 2 hafta Önce

Aynı sokaklar her dönem yeniden yapılıyor. Terzioğlu köyüne giderseniz öğrencilerin yayaların sıklıkla yolun kenarında yürüdüğünü görürsünüz. Tıpkı yüzyıl önceki gibi hiç bir değişiklik olmayan caddede 1 metre bile kaldırım, refüj yok. Aynı sorun Kültür Sarayından Şerefiye Mahallesine giden yolda da var. İnsanlar araba çarpma korkusuyla yol kenarlarında yürümek zorunda.

İlhami ÖZSENOGLU
İlhami ÖZSENOGLU - 2 hafta Önce

Sahipsiz kaderine terk edilmiş bir kent