banner290

Van’ın bitmeyen kirlilik çilesi!

Van’da yıllardır çözüme kavuşmayan kirlik sorunu gündemden bir türlü düşmüyor. Son yıllarda sık sık gündem olan yol, kaldırım ve refüj çalışmalarının sıkça tartışma olurken, bir taraftan da kentin dağınıklığı, kirliliği ve düzensizliği konuşuluyor. Defalarca gündeme gelmesine rağmen ilgili kuruluşlar tam anlamıyla çözüm üretmiyor.

Van’ın bitmeyen kirlilik çilesi!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-ŞABAN BEYAZSAÇ

Yıllardır birçok sorunla boğuşan Van’ın kirlilik, düzensizliği sorunu tartışılmaya ve konuşulmaya devam ediyor. Kentte son yıllarda yenileme noktasında çalışmalar yapılsa da çevre düzeni, çevre kirliliği gibi birçok sorun ise tepkilere neden oluyor. Daha önce de sosyal medyada büyük tepki toplayan kirlilik sorunu için harekete geçen kurumlar rutin çalışmalarının dışına çıkmazken, vatandaşlar da yapılan temizlik çalışmaların yetersiz olduğunu söylüyor. Özellikle yağmurlu havalarda kentte altyapı eksikliği gözler önüne serilirken, kentin dört bir yanında bulunan kaldırımlarda da temizlenmeyen tozlar çamura dönüşüyor. Öte yandan bakımsız ve etrafı çöp dolu kaldırımlar sorunu tepkileri beraberinde getirirken, Şehrivan’a konuyla ilgili konuşan vatandaşlar da kirliliğin Van gibi büyük bir şehre yakışmadığını belirterek, temizlik için çağrılarını yeniledi.

VATANDAŞ, VAN’IN KİRLİLİĞİNDEN ŞİKAYETÇİ

Van’ın çok kirli olduğunu belirten vatandaşlardan Sedat Temur, “Van’da yıllardır çevre kirliliği devam ediyor. Göründüğüne göre belediye işini yapıyor. Ancak iş sadece belediyelerde bitmiyor, halkın bu konulara duyarlı olması gerekiyor. Elbette ki duyarlı olan vatandaşlarımız var ama duyarsız olan vatandaşlar da çok. Ondan sonra belediyenin biraz eksiliği var. Mahalle aralarında ya da ev önlerinde çöp birikintileri bulunmaktadır. Öncelikle

Vatandaşların bilinçlenmesi için temiz bir çevre eğitimi verilmeli, daha sonra çöp kovalarının olmadığı her alan çöp kovaları bırakılmalı. Van’ın cadde ve sokakları sigara izmaritlerinden geçilmiyor. Rüzgârlı havalarda toz duman içerinde kalıyoruz. Yağmurların olduğu zamanlarda da kaldırımlar çamur içerinde kalıyor. Çevre konusunda da ciddi anlamda eksiklerimiz var. Bu eksiklikleri tamamlamak bizim elimizdedir diye düşünüyorum” dedi.  

VATANDAŞ: VAN DİĞER İLLERİN GERİSİNDE

Van’ı diğer illerle karşılaştıran vatandaşlardan Mustafa Asala, “Aslen Vanlıyım ama Bursa’da ikamet ediyorum. Hem şehrin temizliği hem de belediye olarak ikisi arasında ciddi anlamda fark var. Van’da yollar ve kaldırımlar bozuk, yerlerde çöp birikintisi var. Dışardan biri olarak baktığım zaman buradaki insanlarımız burayı sahiplenmiyor. Kırmaktan ve kirletmekten başka bir şey yapmıyorlar. Buradaki suç tabi ki sadece insanlarımızda değil, belediyenin eksikliğinden de kaynaklanıyor. Sadece cadde ve sokaklarda değil, mahalle aralarında da ciddi kirlilik sorunu var. Bu kentin birçok güzelliği var ama ne sahip çıkılıyor ne de korunuyor. Ondan dolayı Van, diğer birçok ilden geri kalıyor. Bir şeyleri düzelmeyi ya da korumayı sevmiyoruz, vatandaş olarak kırmayı ve bozmayı öğreniyoruz. Kurum da kırılan ve bozulan yerleri yarım yamalak yapmayı öğrendi.” Diye ekledi.   

VAN’IN BİRÇOK EKSİĞİ VAR…

Van’ın yağmuru ayrı ve rüzgârı ise ayrı derttir diyen vatandaşlardan İbrahim Aydın, “Van kadar kirli bir kent daha görmedim. Elbise giyiyorsun iki dakikada toz kapıyor. Merkez caddeler dışında ara sokaklarda çöp birikintileri var. Ön caddeler makyajlı ama arka sokaklar yıkık dökük bir şekilde bekliyor. Vatandaşlarımız bu konuda çok duyarlı değil, kendi yaşam alanlarını sürekli kirletmekle uğraşıyor. Aslında idare konusunda da sorunlar yaşanıyor. Çünkü yeterince denetimlerin olduğunu düşünmüyorum. Bakın diğer birçok kentle Van’ı kıyasladığınız zaman kirli ve bakımsız bir yer olduğunu siz de göreceksiniz. Kendi kentimize sahip çıkmamız gerekiyor. Benim söylediğim şeyler eleştiri değil, Eksikleri sayıyorum, hepimiz el ele verirsek, kentimizi daha iyi yere getireceğimize inanıyorum. Vatandaş olarak bu eksiklikleri dile getirmemiz en büyük hakkımız diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

KENTİN HER TARAFI TOZ VE TOPRAK…

Çöp sorununun gün geçtikçe artığını belirten vatandaşlardan Yunus Ahmet, kentin komple yıkanması gerektiğini söyledi: Ahmet, cümlelerini şöyle sürdürdü: “Bu kent böyle bir görüntüyü ve hizmeti hak etmiyor. Özelikle akşam vakitlerinde her yer çöplerle doluyor. Cadde üzerinde inanılmaz görüntü ve kokuya rastlıyoruz. Ne esnafı ne vatandaşı ne de yöneticileri duyarlı değil. Bu kentte bu kadar hor davranılmaz. Her yıl yollar ve kaldırımlar yapılır ama yılları dolamadan hepsi de sökülür, insanlar mağdur oluyor, paraları gidiyor ama kimsenin umurunda değil. Yeşil alanlarımız bile kalmadı artık nefes almakta zorluklar yaşıyoruz. Her yerde betonlaşma var ve betonlaşma olmayan yerlerde ise toz, toprak, çamur var. Güzel bir kentte sahibiz bari sahip çıkalım. Kırmak, kirletmek bizi bir yere getirmez daha çok geri götürür.”

“DÜNYAYA VAN’I ANLATIYORUZ AMA NE HİKMETSE TEMİZ TUTMUYORUZ”

Van’ın terk edilen bir köyden farksız olduğunu ifade eden Cevahir Yılmaz isimli vatandaş ise şunları kaydetti: “Kentin her tarafı çöp içinde ve sadece merkez caddeler temizleniyor. Akşam vakitlerinde Cumhuriyet Caddesi karanlık içerisinde kalıyor. İki tane ışığı bile bu kentte çok görüyorlar. Merkez caddelerin kaldırımlarında da ciddi bir toz birikintisi mevcut ve yağışlı zamanlarda ise kaldırımlar çamur içerisinde kalıyor. Arka sokaklardan söz bile etmiyorum. Çünkü oralar bir şehre yakışmayan görüntülerle dolu ve adeta da şehrin bir harabeye dönüştüğünün kanıtı. Boşuna bu kenti köye benzetmiyoruz. Toz var, toprak var, çamur var ve en önemlisi de ağaç yok. Terk edilen bir köyün tüm özelliklerini Van şehri taşıyor. Şehir merkezi dışında Van Gölü’nün etrafında da kirlilik var. Bunun içinde yıllardır bir temizlik çalışması yapmadılar. Gerçekten bu görüntüler Van’a yakışmıyor. Buraya gelen turistler ve yabancılarda aynı görüştedir. Dünyaya Van’ı anlatıyoruz ama ne hikmetse temiz tutmuyoruz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2022, 09:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN
VAN - 1 ay Önce

Acaba bizi yönetenler başka bir ilde mi yaşıyorlar.
Bizim gördüklerimizi bunlar nasıl görmüyorlar.

NE OLUR TEMİZLİK
NE OLUR TEMİZLİK - 1 ay Önce

Van kirli, Van düzensiz, Van bakımsız...Çarşıdaki bütün caddeler ve sokaklar, mahallelerdeki bütün cadde ve sokaklar, şehirdeki bütün dere ve kanallar, gölümüzün dibi ve kıyıları, piknik ve mesire alanları, gözünüzü çevirip baktığınız her yerde öyle ya da böyle kirlilik... Çamur, toz, toprak, çakıl, izmarit, çöp, evsel atık, yaprak ve her çeşit kirlilik... Bunlar soyut değil, şehrin her tarafında yoğun olarak görülen somut gerçek. Kurumlara iş düşüyor, ilgili birimlere iş düşüyor, sorumlu ekiplere iş düşüyor, vatandaşa iş düşüyor, esnaflara iş düşüyor, yayalara iş düşüyor, hane halkına iş düşüyor. Belli ki işimizi hepimiz de yeterince yapmıyoruz. Tertemiz, pırıl pırıl, düzenli, bakımlı, hoş, gözde ve güzel bir Van neden olmasın.

Tebrikler Şehrivan. İyiki varsın.
Tebrikler Şehrivan. İyiki varsın. - 1 ay Önce

VAN'DA ON BEŞ TANE YEREL MEDYA KURULUŞU VAR, ONLAR DA GÖRSE KEŞKE. VAN'DA 700 BİN İNSAN YAŞIYOR, ONLAR DA TEK TEK BUNU DERT EDİNSE KEŞKE. VAN'DA ONLARCA KURUM VAR, ONLAR DA BU DURUMA ÜZÜLSE KEŞKE. VAN'DA ÇEVRECİ STK'LAR VAR, ONLAR DA DİLE GETİRSE KEŞKE.

PARKLAR
PARKLAR - 1 ay Önce

Dabbağoğlu ve Ahmedi Hani Parkı neden kirli, neden bakımsız, neden yeşili yok, neden bakım ve yenileme yok. Üç ilçede de birçok park bu yıl benzer şekilde kirlilik, bakımsizlık, ilgisizlik içinde kaldı. Kuruyan çimler kuruyan ağaçlar, hatta sökülen ve kesilen ağaçlar oldu. Bir şehirdeki park ve yeşil alanların çokluğu, büyüklüğü, güzelliği, yeşili, bakımı, estetiği ve ferahlığı o şehrin kalitesini yansıtır.

Vanlılar olarak üzülüyoruz.
Vanlılar olarak üzülüyoruz. - 1 ay Önce

Uzağa gitmeye hiç gerek yok. Doğu Anadolu'daki Malatya ve Elazığ'ın şehir merkezinde ve mahallelerindeki yollara, kaldırımlara, refüjlere, kavşaklara ve temizliğe bakın bir de Van'a bakın. Van beş altı caddeden ibaret değil ki.

Bozuk yollar ve kirlilik
Bozuk yollar ve kirlilik - 1 ay Önce

Şehrivan defalarca bu sorunları haber yaptı ama hiçbir şey değişmiyor.

Şehrivan
Şehrivan - 1 ay Önce

Van'da galiba 35 mahalle, binlerce cadde ve sokak var. Üstüne bir de günün her saati kalabalık ve hareketli olan çarşıları var. Bu koca şehir yüz temizlik görevlisi ile değil 1500 temizlik görevlisi ile temizlenebilir. Büyükşehir ve üç merkez ilçe belediyesi, DSİ ve Karayolları 365 gün boyunca sahada olan 1500 temizlik görevlisi ile, yolları her an süpüren 20 adet vakumlu araçla, kanal ve dereleri temizleyen araç ve ekiplerle şehrimizi temizlese pırıl pırıl bir Van ortaya çıkar.