banner290

Van’ın uçuş sorunu Bakana iletildi!

Van dün bir kez daha uçak ve bilet sorununu sosyal medyada gündem haline gelirken HDP Van milletvekili Murat Sarısaç, Van’ın uçak ve bilet sorununu Bakan Karaismailoğlu’na iletti.

Van’ın uçuş sorunu Bakana iletildi!

ŞEHRİVAN HABER/ Türkiye’nin en pahalı uçak biletlerinin satıldığı, uçak bulmanın imkansız hale geldiği kentte uçuş meselesi ciddi bir sorun haline gelirken twitter’da açılan #VanUçamıyor etiketi on binlerce mesaj ile Türkiye gündemine girdi.

SARISAÇ’TAN BAKAN’A: VAN UÇAMIYOR!

Konuyla ilgili on binlerce mesaj ve tepki içerikli mesaj paylaşılırken uzun süredir kentin en büyük meselelerinden birisi olan uçuş hususu ile ilgili HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç konuyu soru önergesi haline getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU’na bir soru önergesi sunan Sarısaç, kentteki tartışamaları bir rapor haline getirerek şu ifadeler yer verdi: “Siyasi iktidarın politikaları sonucunda; gıda, elektrik, doğalgaz, ulaşım vb. temel başlıklarda üst üste yapılan zamların etkisiyle hayat pahalılığı çekilmez bir noktaya gelirken yoksulluk derinleşmiştir. Bu durum bazı şehirlerde, mevcut sorunlara eklenerek yurttaşların daha çok etkilendiği çoklu bir ekonomik krize dönüşmüştür. Seçim bölgem Van da; sosyo-ekonomik gelişim endekslerinde ve kişi başına düşen milli gelirde son sıralarda yer alırken yaşanan ekonomik krizle ultra bir yoksulluğa sürüklenmiştir. Özellikle uçak seferleri ve bilet fiyatları, birkaç yıldır Van’da ciddi bir sorun haline gelmiştir. Binlerce yurttaş da sosyal medyada “#VanUçamıyor” sözüyle bu duruma tepki göstererek taleplerini muhataplara ulaştırmaya çalışmışlardır.”

AZALAN SEFER SAYILARI VE PAHALILIK BAKANA İLETİLDİ

“Van’ın bir milyonu aşan nüfusuna rağmen yıllar içinde uçak sayılarının azaltıldığı görülmektedir. Bu nedenle geçmiş yıllarda günlük 20’yi bulan sefer sayıları bugün 10’un altına düşmüştür. Dolayısıyla kimi yurttaşlar seyahat için uçak bulamazken kimi yurttaşlar da astronomik bilet fiyatlarıyla baş edemez hale gelmiştir. Öyle ki cenazesini memleketine götüremeyen yurttaşlar dahi söz konusu olabilmektedir. Yine düğün, eğitim, sağlık, taziye vb. nedenlerle yapılacak seyahatler de ya uçak azlığından ya da bilet fiyatlarından dolayı ertelenebilmektedir. Aynı şekilde Van’da turizm geliri sağlayacak turlar da ulaşım maliyeti ve zorluğu nedeniyle yapılamaz hale gelmiştir. Çünkü yakın tarihli bir uçakta yer bulmak mümkün olmazken bilet fiyatları 800 TL’den başlamaktadır.” 

“ÇAĞRILARA SESSİZ KALINIYOR”

“Van Ferit Melen Havaalanı’nda yolcu transferlerinde yaşanan sorunlar, tüm gayretlere rağmen çözülmemektedir. Uzak bir kent olan Van’da yurttaşların her koşulda havayolunu tercih edeceğini düşünen icra makamı, kamuoyundan yükselen tepkiye ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) çağrılarına sessiz kalmaktadırlar. Önceki yıllarda verdiğimiz önergelere verilen cevaplarda, “serbest piyasa koşulları”na işaret edilirken halkın üstün yararı gözetilmemiştir. Aynı şekilde 2020’de mevcut sorun; Boeing 737 MAX siparişlerinin gelmemesine bağlanmış, sorunun 2020 yazında çözüleceği belirtilmişti. Geçen iki yıla rağmen bir çözüm geliştirilmezken sorun daha da derinleşmiştir. Çünkü uçak sayısı daha da azaltılırken bilet fiyatları katlanmıştır. Yurttaşlar açısından 25-30 saatlik otobüs yolculukları kaçınılmaz bir mecburiyet haline gelirken otobüs biletleri dahi 500 TL’den başlamaktadır. “
İŞTE BAKANA İLETİLEN O SORULAR

Sarısaç bu bilgilendirmeleri yaptıktan sonra Bakan KARAİSMAİLOĞLU’na şu soruları yöneltti:

Van Ferit Melen Havaalanı’nda uçak seferlerinin azlığı ve astronomik bilet fiyatlarına karşı yurttaşların gösterdiği tepkiden haberdar mısınız? Van halkının talepleri neden karşılanmamaktadır? 
Van’da uçak seferleri ve bilet fiyatlarıyla ilgili Bakanlığınızın herhangi bir incelemesi olmuş mudur? Uçak seferlerinin azlığı ve astronomik bilet fiyatlarına ilişkin şikayetler dikkate alınacak mıdır?

VAN’IN AZALAN UÇAKLARI NE OLDU?

Van Ferit Melen Havaalanı’nda günlük uçak sefer sayılarının azaltılmasının sebebi nedir? Günlük sefer sayıları dönemsel olarak neden sürekli değişim göstermektedir?
Bakanlığınızca 3 Mart 2020’de önergemize verilen cevapta sorun, “Boeing 737 MAX uçaklarında yaşanan sorunlar ve siparişlerin gelmemesi”ne bağlanmıştı. Bahsedilen siparişlere ne oldu? Uçaklar nerede?

BİLET FİYATLARI NEDEN ASTRONOMİK?

Astronomik uçak bilet fiyatlarından dolayı mağduriyet yaşayan yurttaşlara yönelik herhangi bir çalışma yapılacak mıdır? Özellikle cenazelerin nakledilmesi ve hastaların sevki konusunda bir destek programı başlatacak mısınız?
Türkiye genelinde uçak sefer sayıları ve bilet fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Tüm havaalanlarında günlük sefer sayıları kaçtır? Her havaalanında yıllık taşınan yolcu sayısı nedir?

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
tbt
tbt - 8 ay Önce

THY nin başında lazlar var nüfusu Vanın yarısı kadar olan trabzona günlük 30 uçuş yine erzuruma 30 uçuş vana günlük 7 uçuş çünkü Van kürt şehri

SIRADAKİ HABER