Vanlıları sahille buluşturacak 30 yıllık hayal gerçekleşti!

Kent trafiğini rahatlatmak için geçen yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Hatuniye Caddesi tamamlanarak hizmete açıldı. Yaklaşık 30 yıl sonra kentte ilk defa 30 metre genişliğinde açılan yol yine uzun yıllardır özlemle beklenen sahil yoluna bağlandı. 

Van Büyükşehir Belediyesi kenti göl ve tarihi Van Kalesi ile buluşturan 30 metre genişliğindeki Hatuniye Caddesini trafiğe açtı. Kent merkezi ve sahil arasındaki mesafeyi kısaltan Hatuniye Caddesi, İpekyolu Caddesinde oluşan trafik yoğunluğuna da alternatif oldu. Tamamı Büyükşehir Belediyesinin idari iş gücü ve öz kaynaklarıyla yapılan ve uluslararası standartlara uygun yapilan yolda 2 kilometre sıcak asfalt, 9 bin 171 metrekare kaldırım, 13 bin metre bordür, 124 adet yol aydınlatma direği konuldu.

ÇAM AĞACI YOLU DEĞİŞTİRDİ
Yapımı tamamlanan Hatuniye caddesinde yer alan büyüklüğü ve görüntüsüyle kendine hayran bırakan yarım asırlık çam ağacı da yol içinde kalmasına rağmen kesilmedi. Yapılan tespitlerin ardından yol güzergâhında küçük bir değişikliğe gidilerek çam ağacının bulunduğu alan kavşağa dönüştürüldü. Çam ağacının bulunduğu kavşakta yola ayrı bir güzellik ve hava kattı.

MAHALLELERİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ
Yolun yapımına başlanmasıyla birlikte Hatuniye ve Buzhane mahallerinde arsalara rağbet artarken inşaat yapım işleri de hızlandı. Adeta iki Mahallenin havasını değiştiren cadde yeni işyerlerinin açılmasına da neden oldu. Tamamlanan yolla birlikte birçok binanın ve villanın da yapımına başlandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yol çalışmasıyla kentin en şık caddesine sahip olduklarını belirten mahalle sakinleri “Yol, ilk yapılırken endişe içindeydik. Acaba yol mahalleye zarar verir mi, güzel olur mu? diye düşünüyorduk. Ama bugün gelinen noktadan oldukça memnunuz. Yolumuz çok güzel oldu. Mahallemize değer kattı. Çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyoruz” dediler.

YEMYEŞİL BIR CADDE OLDU
30 metre genişliğinde ve 3 şeritli yapılan Hatuniye Caddesinin kaldırımlarına ihtişamlı ve uzun ömürlü çınar ağaçları dikilirken orta refüje ise çam ağacı ile birlikte çalı formlu bitkilerle kaplandı. Ağaç ve bitkiler için merkezi otomatik sulama sistemi çekildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2022, 11:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayırlı olsun
Hayırlı olsun - 3 hafta Önce

Tebrikler Büyükşehir...Bu yolun benzeri yeni güzergahlar- alternatif yollara Edremit, İpekyolu ve Tusba'nın farklı yerlerinde de ihtiyaç olduğu kesin. Süphan Mahallesi 30 metre genişlikte olması düşünülen alternatif yolda da çalışmalar başlayıp açılmalı.