banner211

40 GÜNDÜR OKULA GİDEMİYORLAR!

Başkale İlçesi'ne bağlı Terazın, İkizdeğirmen, Evbakan, Uğurlu ve Ömerdağ Mahallesi'nde oturanlar...

40 GÜNDÜR OKULA GİDEMİYORLAR!

Başkale İlçesi'ne bağlı Terazın, İkizdeğirmen, Evbakan, Uğurlu ve Ömerdağ Mahallesi'nde oturanlar, 40 gündür çocuklarını Eşmepınar Mahallesi'ndeki okula göndermiyor. Eşmepınar'da bulunan karakolun saldırıya uğradığını, endişe ettikleri için çocuklarını okula göndermeme kararı aldıklarını anlatan veliler, kaymakamlığın ‘İlçe merkezine gelsinler’ teklifine de sıcak bakmadı.


Başkale'ye yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan İran sınırındaki Eşmepınar Mahallesi yakınında bulunan Eşmepınar Jandarma Karakoluna 6 Ekim'de saldırı düzenlendi. Saldırıda 14 asker yaralanırken, çıkan çatışmalarda 3 PKK’li de yaşamını yitirdi. Eşmepınar'da oturan öğrenciler okullarına normal olarak devam ederken, Terazın, İkizdeğirmen, Evbakan, Uğurlu ve Ömerdağ mahallelerinde yaşayan 275 çocuk velilerinin aldığı karar nedeniyle okula gitmemeye başladı. Veliler, çocuklarını taşımalı sistemle Eşmepınar'a gönderdiklerini, ancak saldırıdan sonra göndermeme kararı aldıklarını belirterek yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi.
 

KAYMAKAMLIĞIN TEKLİFİNE SICAK BAKILMADI

Endişe nedeniyle bu kararı aldıklarını anlatan veliler, çocukların Eşmepınar’a 17 kilometre uzaklıkta bulunan Yavuzlar Mahallesi'ndeki okula gönderebileceklerini ifade ederken Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri buna sıcak bakmadıklarını ifade etti. Başkale Kaymakamı Abdulselam Öztürk, taşımalı eğitim veren Yavuzlar Mahallesi'ndeki okulun tam kapasite dolu olduğunu, bu nedenle bunun mümkün olmadığını belirtirken, ilçe merkezindeki YİBO'ya getirme fikrine ise velilerin sıcak bakmadığını söyledi.

 

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Başkale Milli Eğitim Müdürü Cengizhan Öztürk de bu konuyu çözüme kavuşturmak için velilerle ve muhtarlarla bir kaç kez görüştüklerini anlattı. Öztürk, “Okul planlarımızı biz sene başında yapıyoruz. Başka okula öğrencileri taşısak mevcut öğrenci sayısı artar, Yavuzlar bunun için uygun değil. Ama bu konu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 09:08
YORUM EKLE