O isimden Van depremi ile ilgili kritik uyarı! Daha büyük bir deprem olabilir!

Van'da sabah saatlerinde meydana gelen ve merkez üssünün İran'ın Hoy kenti olarak açıklanan depremin artçıları sürerken, son dönemlerdeki açıklaması ile gündemden düşmeyen Prof. Dr. Naci Görür'den çok çarpıcı açıklamalar geldi.

O isimden Van depremi ile ilgili kritik uyarı! Daha büyük bir deprem olabilir!

ŞEHRİVAN ÖZEL HABER - Bugün sabah 08.53'te İran'ın Hoy kenti merkezli olarak meydana geldiği açıklanan deprem Van'da da büyük bir sarsıntıya neden oldu.

8 kişinin hayatını kaybettiği 37 kişinin de yaralandığı depremde Başkale başta olmak üzere sınır ilçeleri ciddi zarar gördü. Ciddi yıkımların gerçekleştiği ve artçı sarsıntıların aralıksız sürdüğü Van'da deprem tedirginliği sürerken deprem uzmanları da depreme dair yorumlarını paylaşmaya başladı. Bu isimlerden birisi Elazığ depreminin aylar öncesinde o depremle ilgili uyarıyı yapan isim olan ve son dönemlerde Van'daki depremleri de takip eden Prof. Dr. Naci Görür oldu.

Naci Görür, Van'daki sarsıntının ardından Van'daki depremi yorumlarken Van'a çok daha büyük bir deprem noktasında uyardı. Depremin merkez üssü konusunda da çarpıcı bir değerlendirme yapan Görür, şu ifadelere yer verdi: 

VAN'DA DAHA BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLİR!

"Arkadaşlar, Kandilli deprem lokasyonunu düzeltmiş. Önceden gönderdiğim haritaya bakın. Deprem Başkale Fayının kuzeydoğu ucunda (BşF). Bu fay uzunluğu itibariyle 5,8’den daha büyük deprem üretebilir. Dolayısıyla tamamı kırılmamış olabilir. O zaman Başkale’nin şehir merkezinde... ve çevresinde dikkatli olunmalıdır. İleriki günlerde fayın güneybatısı da hareketlenebilir. Ayrıca Hasan Timur Fay zonunda(HFZ) Muradiy’ye doğru olan yerleşimler için de dikkat edilmelidir."

DEPREM KONUSUNDA DA ÇAĞRIDA BULUNDU!

"Van/Başkale depreminden sonra gelin başta Sn Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm hükümet yetkililerine, tüm muhalefete, tüm aydınlarımıza, tüm halkımıza, kısaca tüm yurtseverlere şunu haykıralım: lütfen ama lütfen bugünden sonra en büyük ulusal projemiz... Deprem kuşaklarımızda kentsel dönüşüm” olsun. Ülke olarak bazı eksiklikleri sineye çekeriz, yeterki artık insanlarımız ölmesin. Birbirimize yazalım, duyuralım bunu. Zaten hükümet de bu yolda bir adım atmıştı."

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 15:04
YORUM EKLE