banner290

Vanyaşad, kente yeni bir soluk getirecek!

Geçtiğimiz günlerde kurulan VANYAŞAD, edebiyat, kültür ve sanatta önemli çalışmalara imza atmayı hedefliyor.

Vanyaşad, kente yeni bir soluk getirecek!

ŞEHRİVAN HABER: FATMA POLATCAN

Van’da son zamanlarda edebiyat alanında önemli adımlar atılıyor. Edebiyatla ilgilenenlerin sayısının arttığı kentte, bu anlamda anlamlı çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde kurulan Van Yazar ve Şairleri Derneği (VANYAŞAD), kentin ihtiyaç duyduğu edebiyat, sanat ve kültür konularında halkı bir araya getirmeyi amaçlıyor. Kurulur kurulmaz kısa zaman içerisinde ses getiren VANYAŞAD, sanat ve kültürde önemli projeler üretmeyi hedefliyor.

VANYAŞAD, KENTE YENİ BİR SOLUK GETİRECEK…

VANYAŞAD Başkanı Prof. Dr. Zeki Taştan, derneğin kuruluş amacını ve hedeflerini Şehrivan’a anlattı. Taştan, derneğin kuruluş amacından söz ederek şunları aktardı: “Van’da sanat ve kültür oluşumları uzun süredir birkaç grubun bünyesinde yürütülüyordu. Zaman zaman birbirimizden haberdar olamadığımız için de ortak bir sinerji yaratamıyorduk. VANYAŞAD da tam da bu noktada kuruldu. Amacımız Van’da sanat ve kültür faaliyetlerini organize etmek; bu doğrultuda projeler üretmek; kentin ihtiyaç duyduğu sanat ve edebiyat konularında bir araya gelmek; bilhassa gençlere ve hevesli kardeşlerimize elimizden geldiğince yol göstermektir.”

“İNSANI YAŞAT Kİ ŞEHİR YAŞASIN!” SLOGANIYLA BU YOLA ÇIKTILAR…

Taştan, üyeler arasında birçok sanatçının yer aldığını belirterek, “Hiçbir siyasî hedef ve oluşumu kabul etmeyen VANYAŞAD’ın “İnsanı yaşat ki şehir yaşasın!” şiarından başka herhangi bir amacı yoktur. Daha önce de bu doğrultuda bazı dernekler kurulmuş fakat uzun ömürlü olamamışlardı. VANYAŞAD bu tecrübelerin ışığında ve oldukça geniş bir yelpazede kuruldu. Üyeleri arasında ressam, şair, yazar, ebruzen, fotoğrafçı, edebiyatçı, müzisyen gibi birçok sanatçı yer alıyor. Amaç da zaten estetik yelpazeyi geniş tutmak ve herkesi kucaklamak. Siyasî hassasiyetler dışında da hiç kimseye de rezervimiz yoktur. Bu vesileyle kapımız sanatçı ve sanat ruhu taşıyan olan herkese açıktır” dedi.

TAŞTAN: KISA ZAMAN İÇİNDE İLÇELERDE DE ÖRGÜTLENMEK EN BÜYÜK AMACIMIZDIR

Taştan, ilçelerde de örgütlenmek istediklerinin altını çizerek, “VANYAŞAD’ın kısa zaman içinde ilçelerde de örgütlenmesi en büyük amacımızdır. Çünkü bu noktada ilçelerde organize olmakta ve onlarla bir araya gelmekte hep pasif davranmışız. Oysa sanat adına hareket eden bir oluşumun Ercişli Emrah’ın diyarından uzak durması büyük bir talihsizliktir. İl dışında ve yurt dışında yaşayan, Vanlı olan veya kendisini Vanlı hisseden sanatçıları da derneğimize üye olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER