Yurtta soğuk havalar artık kendisini iyice hissettiriyor..

Bugün fırtına, sağanak ve kar yağışı yurt genelinde etkili olacak.

Yurt genelinde soğuklar hakim olacak

Bugünden itibaren sıcaklıklar mevsim normalleri altına düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülke genelinde görülecek yağışların Marmara'nın güney ve batısı, Ege, Akdeniz, Doğu Akdeniz'in kuzey ve batısı, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı'nda kuvvetli, Batı Akdeniz'in doğusunda kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün için 67 ile sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Sarı kodla uyarılan iller

Adana, Adıyaman, Ardahan, Aydın, Bilecik, Bingöl, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Kahramanmaraş, Kars, Kırklareli, Malatya, Mersin, Osmaniye, Tunceli ve Uşak

Turuncu kodla uyarılan iller

Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, ve Zonguldak

Bakan Yerlikaya'dan vatandaşlara uyarı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından bugün ülke genelinde beklenen olumsuz hava koşullarına ilişkin paylaşımda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) meteorolojik uyarı yaptığına dikkati çeken Bakan Yerlikaya, şunları kaydetti:

NASA açıkladı! Mars'ta göl bulundu... NASA açıkladı! Mars'ta göl bulundu...

"81 ilimizde İl AFAD Merkezlerimiz, 7/24 esasına göre ilgili TAMP grupları ile teyakkuz haline geçirilmiştir. Vatandaşlarımızdan ricamız, uyarıları hassasiyetle dikkate almaları. Özellikle turuncu uyarı verilen illerimizde yaşayan hemşehrilerimizin çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını bir kez daha önemle hatırlatmak istiyorum."

Sarı ve turuncu kodlu uyarılar nedir?

Turuncu kod, havayla ilgili “tehlikeli” durumlarda kullanılıyor.

Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor.

Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

Sarı kod, havada "potansiyel tehlike" durumuna işaret ediyor.

Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı; beklenen yağışların Van ve Bitlis'te öğle saatlerine kadar, Muş ve Hakkari'de ise periyot boyunca görüleceği tahmin edilmektedir. Yağışların yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilmektedir.

Rüzgarın batılı ve güneyli yönlerden orta, zaman zaman kuvvetli rüzgar şeklinde esmesi beklenmektedir.

Van Gölü İçin Hava Durumu: Parçalı bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 3 ila 5 yer yer 6 kuvvetinde, Dalga: 0,50 ila 0,75 m, Görüş: İyi.

İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının Van’da 12, Hakkari’de 6, Muş ve Bitlis’te ise 8 derece olacağı tahmin edilmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Bölge genelinde rüzgarın batılı ve güneyli yönlerden zaman zaman kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden, oluşabilecek ağaç/direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ