banner278

Van’da vaka sayısı iyi, genç aşılama oranı düşük!

Türkiye’de olduğu gibi Van’da da aşı çalışmaları devam ediyor. Pandemi döneminde süreci en iyi yöneten illerden bir olan Van, birinci doz aşıda iyi bir başarı elde ederken, ikinci doz içinde çalışmalar aralıksız sürüyor. Ülke genelinde vaka sayısındaki düşük verilerle gündeme gelen kentte, genç nüfusun aşıdaki oranının ise düşük olduğunu ifade eden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, geçlerden yana sorunların olduğunu belirtti.

Van’da vaka sayısı iyi, genç aşılama oranı düşük!

Korona virüs salgını sürecini en iyi yöneten kentlerden biri olan Van, vaka ve aşıdaki iyi gidişatını sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından her hafta düzenli olarak yayınlanan vaka haritasında 100 bin kişide 33,41 vaka görülen Van, ikinci doz aşıda önceki gün itibariyle de sarıya geçti. Fakat yüzde 65 olan iki doz aşılamanın yüzde 75’e ulaşması ve Van’ın mavi kategoriye girmesi bekleniyor. Bu anlamda çalışmalar sürerken Van Valisi konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Vali kentteki son durumu paylaştığı açıklamada gençlerin aşılanma oranına dikkat çekip çağrıda bulundu. Konuyla ilgili konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, “Aşılamada orta yaş üstü kesimde iyi bir oranımız var ama nüfusumuzun büyük bir kısmı gençlerden oluşuyor. Kent nüfusunun yüzde 64'ü, 30 yaşının altında. Genç nüfus aşılamaya dahil edilince bizim oranlar aşağı düştü. Bizim gençlerden yana bir sıkıntımız var" dedi.

VAN RİSK HARİTASINDA SARI OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2-8 Ekim'de illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Van, haritada 33,41 ile en az vakanın görüldüğü il oldu. 100 bin kişide 33,41 vaka görülen Van, vaka sayısındaki düşüklüğü devam ettirirken, ikinci doz aşılamada ise turuncu kategoride yer alıyor. Birinci doz aşılamada mavi kategoriye yükselen kent, ikinci doz içinde çalışmaları aralıksız sürdürmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün tüm Türkiye’nin risk haritasını paylaşırken Van’a da ayrı bir parantez açarak Van’ın durumunu şu sözlerle paylaştı: Van’da ikinci doz aşı oranı yüzde 65’in üzerine çıktı. Van, Sarı kategorisinde. Zamanı gelmiş ikinci veya üçüncü doz aşılarımızı yaptıralım. Geç kalmak, risk almaktır.” Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasından sonra konuyla ilgili konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Bşkanı Mehmet Emin Bilmez, "Aşılamada orta yaş üstü kesimde iyi bir oranımız var ama nüfusumuzun büyük bir kısmı gençlerden oluşuyor. Kent nüfusunun yüzde 64'ü, 30 yaşının altında. Genç nüfus aşılamaya dahil edilince bizim oranlar aşağı düştü. Bizim gençlerden yana bir

sıkıntımız var" dedi.

VAN’DA VAKA SAYISINDA EN İYİ İLLER ARASINDA

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, kentin en sıkıntılı olduğu dönemin haziran ve eylül ayı olduğunu, bu dönemlerin giriş çıkış hareketliliğinin zirve yaptığı dönemler olduğunu söyledi. Kentte havaların soğumasıyla birlikte düğünlerde de azalma olduğunu belirten Vali Bilmez, bulaşın çok olduğu taziyelerde de toplu yemekleri yasakladıklarını söyledi. Vali Bilmez, "Taziyelerde yemeği tamamen kaldırdık. Çay ve sularda pet bardaklarda ikram edilmektedir. Vatandaşlarımızın genel anlamda aldığımız kararlara riayet ettiğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

“GENÇ NÜFUSUMUZ ÇOK”

Kentte aşılamada orta yaş üstü kesimde iyi bir oran olduğunu belirten Vali Bilmez, "Ama nüfusumuzun büyük bir kısmı gençlerden oluşuyor. Kent nüfusunun yüzde 64'ü, 30 yaşının altında. Genç nüfus aşılamaya dahil edilince bizim oranlar aşağı düştü. Bizim gençlerden yana bir sıkıntımız var. Okullarımızda korktuğumuz vakalarla karşılaşmadık. Çok sınırlı vakalarımız oldu. Onun için yüz yüze eğitimden yanayız. Ama biz velilerimizin ve gençlerimizin aşı konusunda duyarlı davranması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü biz uzaktan eğitimle istediğimiz hedefi yakalayamadık. Çocuklarımızın akademik eğitim düzeyde bir gerileme olduğunu görüyoruz. Bunu yüz yüze eğitimle telafi etmemiz gerekiyor. İlave dersler vermemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

VALİ BİMEZ, GENÇLERİ AŞI OLMAYA DAVET ETTİ

Eldeki tek silahın aşı olduğuna dikkat çeken Vali Bilmez, gençleri aşı olmaya, çevresindekilerini de aşı olmaya ikna etmeye davet etti. Kentin birçok noktasında aşı stantlarının kurulduğunu belirten Vali Bilmez, "Aşılamada çok iyi olduğumuzu söyleyemem. Herhangi bir site veya bir iş yeri 'alo' derse ekiplerimiz orada. Yeter ki 6 kişi aşı olmaya karar versin. Şu an pozitif vaka olarak hastanede yatan kişi sayımız 50'nin altında. Ama olgularla birlikte yaklaşık 100 kişi hastanede yatanımız var. Bu sayı yoğun bakımda 10'un altındadır. Entübe olan hasta sayımız da 5'in altındadır. Yani hastane doluluk oranımız yüzde 15 civarında" diye ekledi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE