banner290

22 yıldır Türkiye'de üretiliyordu... Tofaş duyurdu: O model artık Türkiye'de üretilmeyecek!

Tofaş, yeni Fiat Doblo modelinin İspanya'da üretileceğinin açıkladı. Türkiye'de 2022'de bitecek olan mevcut Fiat Doblo'nun üretiminin 2023 sonuna kadar uzatılması dahil yeni ürünler konusundaki çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

22 yıldır Türkiye'de üretiliyordu... Tofaş duyurdu: O model artık Türkiye'de üretilmeyecek!

Fiat Doblo'nun ülkemizde üretimi yaklaşık 22 yıldır kesintisiz devam ediyordu. 2000 yılından beri Türkiye'de üretilen ve en çok tercih edilen ticari araçlardan olan Fiat Doblo'nun yeni dönemde adresi değişti. Bugüne kadar 2 milyon adedin üzerinde üretilen ve Türkiye'de en çok satan hafif ticari araçlardan Fiat Doblo'nun yeni nesli İspanya’da üretilecek.

DOBLO ARTIK İSPANYA'DA ÜRETİLECEK

FCA ve PSA'nın ortak girişimi olan Stellantis Grubu, Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen yeni Fiat Doblo modelinin üretimini, İspanya'daki Vigo fabrikasına kaydırma kararını aldı.

2027'DE FİAT TAM ELEKTRİKLİ OLACAK

Stellantis'ten yapılan resmi açıklamada ise, yeni Doblo'nun yeni neslinde tam elektrikli bir seçenek ile de tüketiciye sunulacağı kaydedildi. Açıklamada, 5'inci nesil Doblo'nun Fiat'ın üçüncü yüzde yüz elektrikli modeli olacağı belirtilirken, aracın içten yanmalı motorları hakkında da bilgi paylaşıldı. Buna göre, manuel şanzımanlı seçenekte 1.5 litre 100 beygir gücünde dizel motor görev yapacakken, bu motorun 130 beygir gücündeki versiyonunun ise hem manuel hem de 8 ileri otomatik şanzıman ile satışa sunulacağı kaydedildi.

Doblo'da ayrıca 1.2 litre 100 beygir güç üreten bir benzinli motor seçeneği de yer alacak. Yeni Doblo'nun elektrikli versiyonunda ise 100 kW elektrik motor ve 50 kWh kapasiteli batarya görev yapacak. Bu kombinasyon ile birlikte Doblo'nun menzili 280 kilometre olarak açıklanıyor. Elektrikli Doblo'nun son hızı 130 km/s olarak açıklanırken, aracın 260 Nm tork değeri sunacağı da verilen bilgiler arasında.

KAP'a bildirildi

Tofaş, aracın üretiminin 2023 sonuna kadar uzatılmasını talep edeceği belirtilirken, firmanın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, yeni üretim yeri bilgisi paylaşıldı.

TOFAŞ AÇIKLAMA YAPTI

Konuya ilişkin TOFAŞ'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Fiat (Stellantis Grubu) tarafından, 6 Haziran 2022 tarihli basın açıklaması ile yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis'in İspanya'daki Vigo fabrikasında üretileceği kamuoyuyla paylaşılmıştır. Diğer taraftan, 23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar Tofaş fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.''

HABER7

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2022, 17:58
YORUM EKLE