banner290

Bin 353 sporcu Van’da yapılan maratonda ter döktü!

Van Büyükşehir Belediyesince kent tarihinde ilk defa düzenlenen ‘1. Van Denizi Yarı Maratonu’ ve halk koşusu yapıldı. Farklı kategorilerde gerçekleştirilen koşuda dereceye girenlerin ödül ve kupaları Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı tarafından verildi.

Bin 353 sporcu Van’da yapılan maratonda ter döktü!

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-ERDAL ERBAŞ

Kentte sporun gelişmesi için var gücüyle çalışan Büyükşehir Belediyesi, ilklere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Van tarihinde ilk defa düzenlenen ve 10 ülkeden bin 353 sporcunun katıldığı ‘1. Van Denizi Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’, 21 kilometre ve 10 kilometre olmak üzere iki ana kategoride gerçekleştirildi. Van Kalesi yolundan yarışa başlayan 21 kilometrelik kategorisindeki atletler, belirlenen rotada koştuktan sonra başlangıç noktası olan Van Kalesi yolunda bitiş çizgisine ulaştı. 10 kilometrelik halk koşusunda ise vatandaşlar aynı noktada başlayarak Atatürk Kültür Parkı’ndaki bitiş noktasına kadar koştu. Birbirinden renkli görüntülere sahne olan koşu sonrasında ise Atatürk Kültür Park’ında ödül töreni düzenlendi. Ödül törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Türkiye Atletizm Federasyonu yetkililerinden Muzaffer Karadeniz, Ömür Ümit Sukat ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Genel Sekreter Yardımcıları ile sporcu ve vatandaşlar katıldı.

BALCI: İYİ SPORCULARIN YETİŞMESİ İÇİN DESTEK VERECEĞİZ

Törene katılan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, dereceye giren sporcuları tebrik edip, ödül ve kupalarını verdikten sonra bir konuşma yaptı. Vali Balcı, konuşmasında spora önem verdiğini ve bu kapsamda her türlü sportif faaliyete destek vereceğini dile getirdi. Van’da spor altyapısını oluşturacaklarını belirten Balcı, “Bu yarışmayı yüreklendiren, cesaretlendiren, organize eden Atletizm Federasyonuna ve onun kıymetli yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Maratona destek veren, renklendiren sporcularımıza çok teşekkür ediyorum. Her çocuğun ya bir spor dalıyla uğraşmasını sağlamayı ya da bir spor dalının iyi bir izleyicisi olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Ana sınıf çocuklarından ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteye, kadınlarımıza kadar spor altyapısını oluşturacağız. Daha sağlam temel atacağız. Spor kültürüne katkı sağlayacağız. Tam destek vereceğiz. Devletimizin bütün imkanını gelecek nesillerimizin iyi yetişmesi için kullanacağız. Bir taraftan spor altyapı ve kültürünü katkı sağlarken, bir taraftan iyi sporcuların, iyi izleyicilerin yetişmesi için destek vereceğiz” dedi.

“VAN GEREK ULUSAL, GEREKSE ULUSLARARASI MARATON KOŞULARINA EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIR”

“Van gerek ulusal gerekse uluslararası maraton koşularına ev sahipliği yapmaya hazır” diyen Balcı, “Sporu, spor yapmayı, spor yapanları, sportif faaliyetleri seviyorum. Akademik anlamdaki başarı, değişik başarılar önemli ama bedenen, ruhen daha sağlıklı olabilmek için spor yapmak lazım. Maraton sabrı, büyük bir çalışmayı, birlikte iş yapmayı, birlikte başarıyı ifade ediyor. Maraton, insan hayatının ta kendisidir. Başarılı olmak maratonun içerisinde var. Uzun ve gayretli çalışma. Başarının tüm şifreleri maratonda var. Başarılı olmak için demek ki çok çalışmak, sabretmek, rekabetini bozmamak lazım. Çünkü çok centilmence yapılıyor. Atletizm Federasyonumuzun kıymetli başkan vekiline ve kurul üyelerine şunu teklif ettim. Van gerek ulusal gerekse uluslararası maraton koşularına ev sahipliği yapmaya hazır. İlin Valisi olarak tam destek vereceğimi ifade ediyorum. Hatta Ekim ayının ikinci ve üçüncü haftasında uluslararası etkinlik yapalım. Daha sonra istiyorsanız kışın ya da ilkbaharda yaparız. Çünkü maratoncular şehri şenlendiriyor, şehre dinamizm ve enerji veriyor. Bu yüzden çok seviyorum. Her zaman sporcuları desteklemekten, onların başarılarını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah Van’da da spor altyapısına çok büyük destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Yarı maratonda erkeklerde 1.07.52’lik derecesiyle Mahsum Değer birinci olurken, Kenan Sarı 1.08.49’luk derecesiyle ikinciliği, Saffet Elkatmış ise 1.10.42’lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti. Kadınlarda ise 1.23.04’lük derecesiyle Dilan Atak ilk sırayı aldı. Dilek Öztürk 1.25.10’luk derecesiyle ikinci, Sabriye Güzelyurt, 1.25.21’lik derecesiyle üçüncü oldu.

10 kilometre yarışında da Abdullah Tuğluk 31.40’lık derecesiyle birinci olurken, Abdullah Çakır 31.45’lik derecesiyle ikinci, Alper Demir 32.05’lik derecesiyle üçüncü sırada yer aldı. 10 kilometre yarışında kadınlardan 38:47’lik derecesiyle Rahime Tekin birinci olurken, Gülcan Duman 40:46’lık derecesiyle ikinci, Havva Efe ise 41:59 derecesiyle üçüncü oldu.

Dereceye giren sporculara ve farklı yaş kategorilerinde dereceye girenlere madalya ve kupaları verildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2022, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emek verenlere tebrikler
Emek verenlere tebrikler - 8 ay Önce

Bu gibi etkinlikler takdir edici ve güzel....Spor sağlıktır....Farkındalık yaratmak gerekir...Bu vesileyle Kale Yolunun bakımsızlığı, kaldırımları, direkleri, refüj ve kaldırımlarının boyasızlığı, yol ve yaya çizgilerinin olmayışı, caddenin ve kaldırımların süpürme ve temizliğe muhtaç oluşu birçok insanın konuştuğu bir konu oldu. Van Kültür Parķının beton kısımları ve park içi yaya yolları, olukları, ihata duvarının çevresi, çevredeki yol ve kaldırımlar süpürme, temizlik ve ilgiye muhtaç. Parkın WC ve lavabolarının çevresi adeta dökülüyordu. Keşke bugün o halde olmasaydı. Mescit ve çeşmelerinin çevresi temizliğe muhtaçtı. Ve bir de bazı kısımların sararmış olması, sulanmaması üzdü tabi. Ardından Van Müzesinin bahçesinde kurumaya yüz tutmuş on beş fidan dışında çimlerin sararmış olması, yüzlerce fidan ve ağaç dikilebilecek kocaman müze bahçesinin ağaca hasret oluşu da çevreye duyarlı nice insanı üzdü. Duyarlı, ilgili yetkililerimizin bu yolları ve alanları ıslah ve ihya etmelerini istiyoruz.

SIRADAKİ HABER