Van İskele Sahili biyolojik göletli parkına kavuşuyor!

Van Büyükşehir Belediyesi’nin İskele sahil şeridinde yapımını sürdürdüğü biyolojik göletli 29 bin metrekarelik parktaki çalışmalarını sürdürüyor. 

Van İskele Sahili biyolojik göletli parkına kavuşuyor!

Van Gölü için hayati önem taşıyan arıtma tesisinin devreye girmesi ve sahil şeridinde yapılan dip çamuru temizliğinin devam ettiği Van’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni projeler de bir bir hayata geçiriliyor. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından İskele Mahallesinde bulunan Yaşar Kemal parkının sahil kesiminde 29 bin metrekarelik alanda yapımına başlanan park ile birçok yeniliğe imza atılacak.

70 araçlık otopark, gemi konseptli kafe, yürüyüş ve bisiklet yolları, kuş yuvaları, oturma alanları ve anfi tiyatronun yer alacağı parkın ve dolgu çalışmaları tamamlandı.

Alan içerisinde yer alan 5 bin metrekarelik sazlık alan ise korunup biyolojik gölet olarak parka renk katacak. Yeni proje kapsamında Yaşar Kemal parkı da baştan aşağı yenilenecek. Sahil ve kumsal da olduğu gibi temizlenip vatandaşın hizmetine sunulacak.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 3 ay Önce

Park yerine can çekişen iskele sahil bandı temizlenmeli ve çöplerden arındırılmalı. Göz göre göre yok olan gölün bu vahim halini görmek yerine park çalışması yapmak çok da makul gelmiyor.

Devlet Su İşleri
Devlet Su İşleri - 3 ay Önce

Yıllardır, şehirden geçen 20 kilometrelik kısmı çamur, kirli balçık, onlarca kamyon dolusu evsel atık, taş, odun, lastik ve her tür çöp ile dolup Van Gölünü kirleten, insan ve çevre sağlığına zarar veren tarihi ŞAMRAM KANALI ne zaman temizlenecek, ne zaman bakımı yapılıp eksikleri giderilecek? Kurubaş, Akköprü ve diğer dere, kanal ve arklar niçin baştan başa temizlenmiyor? Van Gölünü verilen bu zarardan ilgili kurumlar da yasal olarak, vicdani olarak, insani olarak sorumludur.

Ne zaman?
Ne zaman? - 3 ay Önce

ŞAHMARAN OTEL'DEN HAVAALANINA KADAR, HAVAALANINDAN ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜNE KADAR KIYI BOYUNCA DİP ÇAMUR TEMİZLİĞİ, KIYI VE SAHİL TEMİZLİĞİ, BÜTÜN BU ON BEŞ YİRMİ KİLOMRETRELİK ALANLARDA PEYZAJ ALANLARI, YEŞİL KUŞAK VE SAHİL BANDI İSTİYORUZ. VAN GÖLÜ KİRLENMESİN. VAN GÖLÜ MAVİ OLSUN, MAVİ KALSIN. KIYILARIMIZ YEMYEŞİL, TERTEMİZ VE BAKIMLI OLSUN. VAN ŞEHRİ, VAN GÖLÜYLE BULUŞSUN. VANLILAR GÖLÜN ÇEVRESİNDE YAŞAMANIN TADINA VARSIN. VAN BU SAYEDE HER YIL MİLYONLA YERLİ VE YABANCI TURİSTE EV SAHİPLİĞİ YAPSIN. VAN'IN VE VAN GÖLÜNÜN MARKA DEĞERİ ARTSIN. MARKALAŞMA, HİZMET, VİZYON VE KALİTE BÖYLE ÇALIŞMALARLA, MEGA PROJELERLE SAĞLANACAKTIR.

Edremit
Edremit - 3 ay Önce

Fotoğraftaki Vapur İskelesinden başlayıp Ferit Melen Havaalanına varana kadar bütün kıyılar temizlenip ıslah edilip ihya edilip park yapılamaz mı? Yine Havaalanından başlayıp Edremit çıkışına kadar boş kalmış kıyıların hepsi park yapılamaz mı?