Van SDİ’den 6-8 Ekim olayları açıklaması: “nefretle kınıyoruz”

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi 2014 yılında hem devlete büyük zarar uğratan hem de ölümlerin yaşandığı 6-8 Ekim olayları için basın açıklaması yaptı. Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi’nden yapılan açıklamada 7 yıl önce yaşanan bu olayların yıl dönümü münasebetiyle bu olayların faillerini nefretle kınıyoruz. Bu hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, olayların faillerinin hak ettikleri cezaları almalarını temenni ediyoruz” denildi

Van SDİ’den 6-8 Ekim olayları açıklaması: “nefretle kınıyoruz”

6-8 EKİM OLAYLARI BASIN AÇIKLAMASI

Terör örgütünün Kobani bahanesiyle yaptığı 6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki şiddet olaylarının üzerinden tam 7 yıl geçti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri başta olmak üzere 35 il 96 ilçe ve 131 yerleşim biriminde can kayıpları ve büyük maddi hasarlar oldu.

“DEVLETE OLAN MALİYETİ 300 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE OLDU”

Yapılan açıklamada yaşanan olayların devlete büyük zarar verdiği ifade edilirken, “Diyarbakır’da kurban bayramı münasebetiyle yoksullara kurban etini dağıtan Yasin BÖRÜ ve üç arkadaşı şehit edilirken 35 kişi de hayatını kaybetti birçok sivil ve güvenlik görevlisi yaralandı Terör örgütü ve yandaşlarının yaptığı saldırılar sonucu çok sayıda ev, iş yeri, okul, Kur’an kursu, kültür merkezi ve kamuya ait çeşitli binalar ciddi hasar gördü. Devlet tarafından bütün hasarlar giderildi ve yaralar sarılmaya çalışıldı. Bu olayların devlete olan maliyeti 300 milyon liranın üzerinde oldu.” Denildi.

TURİZME DE OLUMSUZ ETKİ YAPTI

Olayların van’ın sanayi, turizm ve huzuruna zarar verdiği denilen açıklamada , “Ekonomiye olan bu zarar aynı zamanda sosyal yaşama ve bölgenin turizmine de olumsuz etkiler yaptı Bu şiddet olaylarında Van ili de etkilendi. Van’da 170 araç, 20 okul, 5 dini müessese, 40 kamu binası ve 523 iş yerinde büyük hasarlar oluştu. 6-8 Ekim olayları öncesi ve sonrasında yapılan tüm şiddet olayları başta Kürt halkına ve Türkiyede yaşayan bütün halklara faydadan çok zarar vermiştir. Bu şiddet olayları bölgenin huzuruna, ekonomisine, sanayisine, turizmine önemli zararlar vermekte ve kalkınmada büyük bir engel oluşturmaktadır. Tüm bu olumsuzlukların neticesinde bölgede ciddi bir işsizlik, yoksulluk ve eğitim sorunları ortaya çıkmaktadır.”

“BU OLAYLARIN FAİLLERİNİ NEFRETLE KINIYORUZ”

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (SDİ) 7 yıl önce yaşanan bu olayların yıl dönümü münasebetiyle bu olayların faillerini nefretle kınıyoruz. Bu hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, olayların faillerinin hak ettikleri cezaları almalarını temenni ediyoruz. Bunun yanı sıra bu tür şiddet olaylarının müsebbibi terör örgütü yapılanmaları olmasına rağmen bölgeye ve hususen ilimize verdikleri can ve mal kaybı da apaçık ortadayken, bazı siyasi partilerin halen Kürt sorununun çözümünde terör örgütünün siyasi uzantısı olan siyasi partileri muhatap almasını Van SDİ olarak kabul etmiyoruz. Öte yandan Kürt sorunu olmadığını ifade eden siyasi anlayışa da karışıyız Van SDİ olarak biz Türkiye’de bir Kürt sorunu olduğunu ve bu sorunun çözümünün muhatabının bölge halkı ve sivil toplum kurumlarının olduğunu ifade etmek istiyoruz. Temennimiz bu tür şiddet olaylarının ülkemizde bir daha yaşanmaması, eşit hak ve hukuka sahip tüm etnik yapıların birlikte kardeşçe yaşamalarıdır. Unutmayalım !... Bu Vatan, bu Bayrak hepimizindir. Kesinlikle bölünmesine ve kardeşler arasına nifak tohumları serpilmesine müsaade etmeyeceğiz.

 Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 11:39
YORUM EKLE