Van’da Fırıncıların ‘Ekmeğe zam’ talebi onaylandı... işte yeni zamlı fiyat...

Son haftalarda kentte tartışmasız en çok konuşulan konuların başında gelen ekmeğe zam kararı çıkmaza girdi. Ekmek zammı için yapılan toplantıda büyükşehir belediyesinden zam yok kararı alınsa da Ticaret Bakanlığından zam onayı geldi. Bugün itibarıyla kentteki fırıncılar ekmeğe zam kararını uygularken, ekmeğin yeni fiyatı da 2 lira 50 kuruş oldu.

Van’da Fırıncıların ‘Ekmeğe zam’ talebi onaylandı... işte yeni zamlı fiyat...

Ekmek zammı için yapılan toplantıda büyükşehir belediyesinden zam yok kararı alınsa da Ticaret Bakanlığından zam onayı geldi. Bugün itibarıyla kentteki fırıncılar ekmeğe zam kararını uygularken, ekmeğin yeni fiyatı da 2 lira 50 kuruş oldu.

“FIRINCILARIN ZAM TALEBİNİ KABUL ETMEDİK”

Van’da fırıncıların zam talebini kabul etmediklerini belirten Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Ekmeğin 2,5 liradan satılmasını onaylamadık. Bu krizi fırsata çevirip toplumda bir panik yaratmaya ihtiyaç yok. Buğday stoğumuzda bir sıkıntı yok" dedi.

VALİ BİLMEZ: “BUĞDAY STOĞUMUZDA SIKINTI YOK”

Cümlelerini sürdüren Bilmez, Toprak Mahsulleri Ofisi Bölge Müdürü Van’a geldi. 5 fabrikamıza istedikleri kadar buğday verebileceklerini, stoklarının fazlasıyla dolu olduğunu söyledi. Buradaki fabrikalarla, esnafa çuvalı 185 liradan ödemeyi tahakkuk edeceklerini belirten Bilmez, "Şu an Toprak Mahsulleri Ofisi’nin desteklediği 5 fabrikamız var. Bugün 5 fabrikayı bir araya getirdik. Ofis bütün buğday ihtiyaçlarını karşılayacak. Onlar da taahhüt imzalamışlar.” Şekleinde konuştu.

“ZAM KONUSUNDA ODAYI UYARDIK”

Bu fiyatın üstünde fırıncı esnafına un satarlarsa onun buğdayını keseceklerini belirten Bilmez, “ Bu da piyasanın neredeyse yarı yarıya fiyatı demek. Onun için biz zammı onaylamadık ve odayı da uyardık. Ekonomik dengeler oturduğunda bu konuyu bir daha görüşürüz. Üreticiye 185- 183 liradan unu satacaklarını taahhüt etmişler. Biz de bu fiyatları sürekli kontrol edeceğiz. Taahhütlerine uymazlarsa ofis desteğinden yoksun kalacaklar. Bir sondaki partide kendilerini mal verilmeyecek. Onun için kimse vatandaşımızı mağdur etmesin. Bölgemiz ekonomik anlamda düşük verilerin çok olduğu bir bölge.” İfadelerini kullandı.

DHA- ŞEHRİVAN

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Bey
Mehmet Bey - 9 ay Önce

Hay Allah razı olsun Vali Bey