banner211

Van’da “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi Toplantısı yapıldı

Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş başkanlığında “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin başvuruları için değerlendirme toplantısı yapıldı.

Van’da “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi Toplantısı yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün Ters Lale Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya 13 ilçe müdürü ve 9 şube müdürü katıldı. İl müdürlüğünün faaliyet alanına giren konular ile “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında il ve ilçe müdürlüklerince yapılacak iş ve işlemler hakkında değerlendirme yapıldı. Türkiye’de yaklaşık 2,7 milyon küçükbaş hayvan varlığı ile en çok küçükbaş hayvana sahip Van’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “her bir vatandaş için bir küçükbaş” hedefi doğrultusunda 5 yılda Van’da küçükbaş hayvan varlığının 1 milyon arttırılması için yapılacak olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi ile 100 bin TL’ye kadar faizsiz olmak üzere 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırılarak işletmelerini 100 koyuna tamamlamak isteyen ve şartları uygun olan üreticilerin Van Valiliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol şartlarına uygun başvurularının alınması ve başvuru sonrası il ve ilçelerde değerlendirilme komisyonlarının oluşturularak başvuruların sonuçlandırılması, koyun alınacak damızlık işletmelerin ve kuruluşların belirlenmesi ve uygun başvuruların gerekli kredi işlemleri için Ziraat Bankasına bildirilmesi konuları detaylı görüşülerek yol haritası belirlendi.

Toplantıda 2020 yılı tarımsal destekleme başvuruları ve ödemeleri için belirlenen takvimlere uyulması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi, küpe ve aşı uygulamalarında yılsonu hedeflenen rakamların üzerinde aşı ve küpe yapılması için yapılması gerekenler, özellikle salgın sürecinde daha hassas bir durum haline gelen halk sağlığının temini için gıda denetimlerinin daha etkin yapılması, Bakanlıkça yürütülen gıdanı koru kampanyası için yapılan çalışmalar, çiftçi eğitimlerinin salgın kuralları dikkate alınarak yapılması ile birlikte yapılan diğer tarımsal faaliyetlerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet naci güneş
mehmet naci güneş - 6 ay Önce

siz önce depremden zarar gören insanlara yardımcı olun da gerisi hikaye bu soğukta konteynırlarda çoluk çocuk perişan halde bunlara çare bulun önce

HAYDİ SEFERBERLİK ZAMANI
HAYDİ SEFERBERLİK ZAMANI - 6 ay Önce

Cumhurbaşkanlığı yeni bir kampanya başlatmış. EN GÜZEL KÖY, BENİM KÖYÜM OLSUN kampanyası. Şimdi belediyelerimiz, kurumlarımız, DSİ, Karayolları, Sağlık Müdürlüğü, VEDAŞ, TELEKOM, Tarım ve Orman Müdürlüğü gibi kurumlar bu günden itibaren önümüzdeki günler, haftalar, aylar ve yıllar boyunca köylere hizmet, proje ve yatırım seferberliği başlatmalılar. Köy muhtarları kurumlardan çıkmasın, köylerine hizmet götürsünler. Köylerin hiçbir eksiği ve ihtiyacı kalmasın. Bakımlı, güzel, yaşanabilir köylerimiz olsun.