banner211

Van’ın ilk imar yönetmeliği hazırlanıyor

Van Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin birçok kentinde olmayan kent merkezi ve 13 ilçeyi kapsayacak Van’ın ilk imar yönetmeliğinin üzerinde çalışıyor.

Van’ın ilk imar yönetmeliği hazırlanıyor

Van’ın daha estetik bir görünüme kavuşması için büyükşehir belediyesi, 13 ilçeyi kapsayacak yeni bir imar yönetmeliği üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan ve ilgili bürokratların katılımıyla büyükşehir belediyesinde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Doç. Dr. Mucip Tapan, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Sinan Özdemir ve Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliğine bağlı oda başkanları katıldı. Taslağı hazırlanarak görüşmelerine başlanan yeni imar yönetmeliği ile birlikte kaçak yapıların tamamen önüne geçilmesi hedeflenirken, yine aynı çalışma kapsamında kent estetik kurulunun da kurulmasına karar verildi.
Kentte ilk kez bir imar yönetmeliğinin hazırlandığını ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, imar çalışmalarının kent için umut verici olduğunu, şehrin daha modern ve estetik anlamda geleceğinin tasarlanması için bir plan oluşturma zorunluluğunun olduğunu belirtti. Bu süre zarfında ilgili oda temsilcileri ile istişare halinde olacaklarını da belirten Özvan, çalışmaların titizlikle yürütüleceğini vurguladı.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
şerif çakar
şerif çakar - 12 ay Önce

Van'a deprem sonrası Ankara da yapılan hayali, ısmarlama imarla vanı batırdınız. Vanın gerçeklerine uymayan nerdeyse on yıldır defalarca üzerinde yapılan oynamala vanın geleceğini karartınız. Vana kronikleşmiş bir sürü sorun oluşturdunuz. Vanın acil ihtiyacı olan Çevreyolu, stad, otogar vb. çok önemli yatırımları Türkiyenin hiçbir yerinde olmayan 18. madde imar uygulaması ile vana bu imarla direterek oluşturmaya çalıştınız, ama bir türlü beceremediniz. Vanın konut açısından gelişim alanlarını bu imarla yıllardır kilitlediniz vanı geri bıraktınız. Binlerce insanı deprem sonrası yaptığınız imar ve 18. madde ile mağdur ettiniz, birbirine düşürdünüz. Çok katlı yapıların yapıldığı şehir merkezinde çarpık yapılaşmaya bu yaptığınız imarla sebep oldunuz. Öreğin bir adan içinde farklı katlarda yapılan yapılarda çok çirkin, estetiği olmayan bir yapılaşmaya neden oldunuz bu imarlara. Onun için yapacağınız çalışma şayet iyileştirme ise yapın, yoksa Vana daha fazla zarar vermeyin, yazık etmeyin. Çekin elinizi vanın üzerinde. Van sahipsiz.