banner290

Van’ın ve ülkenin gündemi Şehrivan TV’de tartışılıyor!

Van’ın yeni nesil televizyonu Şehrivan TV, iç yapımlarda ve siyasi programlarda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Alışılmış dışında programları ve ses getiren programlarıyla 1 yılda önemli bir aşama kat eden Şehrivan TV, siyasi olarak da gündem belirlerken, siyasi parti liderlerinin de ilk durağı olmayı sürdürüyor.

Van’ın ve ülkenin gündemi Şehrivan TV’de tartışılıyor!

Türkiye’nin olası bir erken seçimi konuştuğu, liderlerin seçim hazırlığını aralıksız sürdürdüğü süreçte liderler ardı ardına Van’a gelmeye devam ediyor. Kısa aralıklarla kente çıkarma yapan siyasi partiler genel başkan ve üst düzey siyasetçiler düzeyinde temaslar sürdürüyor. Van siyasi farklılıklar noktasında tarihinin en hareketli zamanlarını yaşarken, muhalefet partileri kentte yoğun çaba harcıyor. Bu kapsamda ziyaretler, buluşmalar ve programlar sürerken kente gelen önemli isimler Şehrivan TV’ye konuk oluyor. Geçtiğimiz aylarda da ülkenin önemli siyasetçi ve isimlerinin konuk olduğu Şehrivan TV’de geçtiğimiz haftanın konukları DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan oldu. Ülke ve kent gündemi hakkında çarpıcı konuların konuşulduğu programlarda liderler önemli demeçler verirken, 3 liderin katıldığı programlar hem genelde hem de siyasette ses getirdi.

Şehrivan’a katılan liderler ülke ve kent gündemine dair önemli değerlendirmeler yapan liderlerden ilk olarak DEVA Partisi Ali Babacan Şehrivan TV’nin konuğu olurken, Babacan’ı sırasıyla HÜDA Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan izledi. Her üç isimde siyasete dair dikkat çeken değerlendirmeler yaptı. Babacan ve Erbakanı gazeteci Osman Nuri Yıldız konuk ederken, Yapıcıoğlunu ise gazeteci Arif Karakaş konuk aldı. İşte o programların satır başları:

BABACAN: 11 TANE EYLEM PLANIMIZ VAR

Çeşitli program ve açılışlara katılmak üzere 3 günlüğüne gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2’nci günün sonunda Şehrivan TV’ye konuk oldu. 6 Ağustos’ta Gazeteci Osman Nuri Yıldız’ın sunduğu Gündem Özel programına katılan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Bizim 11 tane eylem planımız var. Bunların sayısı 22’ye çıkacak. 22 şeritli bir yol düşünün. 22 şeritli bir yolda 22 dalda hemen çalışmaya başlayacağız. Merkez Bankası, TÜİK, Hazine ve Maliye gibi kuruluşların derhal yönetim kadrolarının yenilenmesi gerekecek. Dürüst kadroların iş başına getirilmesi gerekecek. Biz bugünden her şeyi hazırlıyoruz” dedi.

“1. TERCİHİMİZ 6’LI MASANIN ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMASI”

Babacan, 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının henüz belli olmadığını dile getirerek şunları kaydetti: “Parti içerisinde henüz Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile alakalı isimleri konuşmuyoruz. Ben kendi bulunduğum ortamlarda şu isim olur ya da bu isim olmaz gibi bir tartışmaya izin vermiyorum. Arkadaşlarımız kendi arasında konuşsunlar. Ben olunca işin şekli değişiyor. Dolayısıyla biz bugüne kadar parti içerisinde yapmadık. Ama şunu hep söyledik; bizim 1. tercihimiz 6’lı masanın ortak Cumhurbaşkanı adayı olması. Eğer bir uzlaşma olmazsa doğal olarak partinin genel başkanı zaten o partinin Cumhurbaşkanı adayı olacaktır. Dolayısıyla DEVA Partisinin Genel Başkanı da DEVA Partisinin Cumhurbaşkanı adayı olacaktır.”

YAPICIOĞLU: KÜRT MESELESİ MUTLAKA ÇÖZÜLMELİDİR

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, çeşitli programlara katılmak üzere 3 günlüğüne Van’a geldi. Yapıcıoğlu, 3. günün sonunda Şehrivan TV’nin konuğu oldu. Yapıcıoğlu, Gazeteci Arif Karakaş’ın sunumuyla Gündem Özel programına katılarak canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Yapıcıoğlu, Kürt meselesine değinerek, “Bize göre Kürt meselesi hâlâ çözüm bekliyor. Ve hâlâ devam ediyor. Bize göre bu meselenin çözülmesi gerekiyor. Kürt meselesinde bazı konularda geriye gidildi ama 2005’e biraz daha iyi bir noktadayız ama yetmiyor. Süreç işlediğinde biz kaygılarımızı, itirazlarımızı dile getirdik. Biz istiyoruz ki bu mesele çözülsün ama takip edilen yolun bir çözüme götürmeyeceğini söyledik. Yöntemin yanlış olduğundan bazı şeylerin yanlış olduğundan bahsettik. Neticede haklı çıktık. Çözüm sürecinin akamete uğramasından sonra bu sefer hükümet ve Sayın cumhurbaşkanı Kürt meselesi yoktur noktasına geldi. Dolayısıyla biz bu meselenin çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu bir hak, hukuk, adalet meselesidir. Eğer çözüme dair bir niyet varsa belki atılacak birkaç sembolik küçük adımla yeniden bir rahatlama sağlanabilir biz o inançtayız. Bu Türkiye’nin önünde çözüm bekleyen çok önemli bir sorundur ve mutlaka bu sorunun çözülmesi gerektiğini söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“VAN’A YAZIK DEĞİL Mİ?”

Van’ın sorunlarına değinen Yapıcıoğlu, “İşsizlik problemi Van’da diğer bölgelere göre daha yüksek düzeyde ve gittiğimiz pek çok yerde bu dile getirildi. Van esnafı diyor ki; Bulgaristan’dan gelen insan kendi kimliğiyle Edirne’ye gelip alışveriş yapabiliyor. Neden İranlı kendi kimliğiyle gelip Van’da alışveriş yapamıyor. Gürcistan’a pasaportsuz geçmek mümkün. Peki, İran’a neden mümkün değil. Haklı olarak vatandaş bunu soruyor. Kapıköy bazen açık bazen kapalı. Kapıköy bir problem. Eğer İran tarafı kapatıyorsa İranlı yetkililerle görüşüp buna bir çözüm bulmalılar. Çok ciddi bir yapılaşma sorunu var Van’da. İmar sorunu var. Yarın öbür gün vatandaşlar birbirleriyle kavgalı hale gelebilirler. Çevre yolu 10 yıldır bitirilmiyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında Van, Türkiye’nin 3. büyük şehriydi. Nerede şimdi Van? Yazık değil mi” dedi.

ERBAKAN: BEKLEDİĞİMİZDEN BÜYÜK BİR İLGİ VAR

Partisinin Van 1. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere Van’a gelen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, kongreden sonra Şehrivan TV’nin konuğu oldu. Erbakan, Gazeteci Osman Nuri Yıldız’ın sorularını cevapladı. Partilerine olan ilgiden söz eden Erbakan, “Biz Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız programlarda ciddi bir teveccüh ve ilgi görüyoruz. Hem partimizin kendi kongrelerinde teşkilat programlarımızda hem de halkla buluşma programlarımızda belki de Türkiye’de en çok gezen ve halkla buluşan partilerden bir tanesiyiz. Esnafla, seçmenle, halkın her kesimiyle buluştuğumuzda beklediğimizden büyük bir ilgi var. Özellikle Erbakan hocanın vefatından sonra kendisine olan sevginin daha da artmasından dolayı ilgi de arttı. Bizlerin çabası da var ama bu manevi mirasın çok büyük etkisi var. Hele ki Van gibi bir yerde. Her çay ocağında mutlaka çay ikram edeceğiz diye durdurdular. Bugün de kongre sonrası kısa bir esnaf ziyareti yaptık. Yürümeniz mümkün değil. Fotoğraf çekmek isteyen, çay ikram etmek isteyen var. Orada toplandığımızda da mini miting yapacak kadar da insan toplanıyor. Hem Milli Görüş’e hem Erbakan hocamıza ayrı bir sevgi var. Biz de bundan istifade ediyoruz. İnşallah Allah layık olmayı nasip etsin. İnşallah Allah Erbakan hocamız gibi hayırlı hizmetler yapıp Van’a, bölgeye, milletimize faydalı olmayı nasip etsin” şeklinde konuştu.

81 İLE 681 PROJE!

Erbakan, Van için projelerinin olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Biz de 81 ilimize, 681 proje kitabını çıkarttık Yeniden Refah Partisi olarak. 681 tane Türkiye genelinde üretime, istihdama, sanayiye, teknolojiye yönelik projeler ortaya koyduk. Biz de bölgede istihdam sorununu çözmek, işsizliği engellemek için bu projelerimizde geldik. Erbakan hocamızın 54. hükümetteki kaynak paketlerinden esinlenerek milli kaynak paketleri kitabımızı ortaya koyduk. Borçsuz, zamsız, vergisiz nasıl kaynak bulunacak bunu ortaya koyduk. Hem bu kaynakla alım gücünü artırmak hem de milyonlarca işsize de iş ve istihdam imkanı oluşturmak için 681 projeyi ortaya koyduk. Van’da da inşallah teşkilatımıza gidip projelerimize baksınlar, öğrensinler. Bütün Türkiye’nin haritasını ortaya koyduk ve burada üretime yönelik ne yapılabileceğini ortaya koyduk.”


 

ERBAKAN: 260 BİNE YAKIN RESMİ ÜYEMİZ VAR

Yaklaşık 260 bin üyelerinin olduğunu dile getiren Erbakan, “81 ilde 920’den fazla ilçede teşkilat kurduk. Seçime girme hakkını çok önceden elde ettik. İlk Genel Kongremiz bundan 3 sene önceydi Ankara Arena Stadyumundaydı. Çok muazzam bir kongre oldu. 50 bine yakın insan vardı kongrede, yüzde 70’i gençlerden oluşuyordu. 260 bine yakın şu an resmi üyemiz var. Yargıtay’da onaylı sayı bu. Hedefimiz seçimlerden önce bunu 500 bin yapmak. Ayda 18 bin üye kaydederek bir ayda en fazla üye kaydeden parti olduk. Bir sonraki ay 31 bine çıktı. Kendi rekorumuzu egale ettik. Bu ay bir ayda 50 üye kaydetme hedefimiz var. Hızlı bir şekilde 500 bine çıkartacağız. 500 bin olduğumuz zaman halka da seçmene de şunu deme imkanımız var; mecliste grubu olan partiler kadar üyemiz var. Bizim kesinlikle baraj sorunumuz yoktur. Yargıtay’ın sayfasını açın ve buradan bakın diyebiliriz” diye aktardı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 4 ay Önce

Özellikle Ali Babacan programı çok güzeldi. Osman Nuri Bey, kalitesini konuşturmuş. Tebrikler.