banner211

APA DÖNEM BAŞKANLIĞINA TÜRKİYE ADINA KAYATÜRK SEÇİLDİ

Türkiye’nin AB ile müzakerelerinin dondurulması, Şangay 5’lisine dâhil olunma görüşmeleri derken uluslararası anlamda hareketli günler geçiren Türkiye Şangay ile birlikte yüzünü Doğu’ya dönme anlamında çok önemli bir temsiliyeti Van Milletvekili ile yakaladı. Aralarında dev ülkelerin bulunduğu Asya Parlamenterler Asamblesi’nde dönem başkanlığı Türkiye’ye Burhan Kayatürk eliyle geldi.

APA DÖNEM BAŞKANLIĞINA TÜRKİYE ADINA KAYATÜRK SEÇİLDİ

Bir taraftan Avrupa Birliği’nin Türkiye ile müzakereleri dondurması bir taraftan Türkiye’nin Şangay 5’lisine üyeliği konuşulurken Türkiye önemli bir mecrada temsiliyet elde ettiği. Aralarında dünyanın önemli ülkelerinin bulunduğu ülkelerin üyeliği ile oluşan Asya Parlamenterler Asamblesi (APA)’nın dönem başkanlığına Türkiye getirildi. Asya, Ortadoğu, Arap coğrafyasından birçok ülkenin üyeliği bulunan asamblenin Türkiye adına başkanlığını ise AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk seçildi.

 

Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk’e TBMM’deki önemli görevlerin yanında uluslararası anlamda da önemli bir görev daha verildi. Kayatürk, Asya’daki önemli oluşumlardan birisinde dönem başkanlığı elde eden Türkiye adına dönem başkanlığına getirildi. Kamboçya'da düzenlenen APA'nın 9. Genel Kurul Toplantı'na Türkiye'yi temsilen TBMM Başkanvekili Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin ve CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz katıldı.

 

AB ile ilişkilerin gerildiği ve Türkiye’nin gözünü Asya ve Ortadoğu’ya çevirdiği şu günlerde Türkiye adına önemli bir temsiliyet APA dönem başkanlığı ile kazanılmış oldu. Geçtiğimiz günlerde, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Enerji Kulübü Başkanlığını üstlenen Türkiye, bu kez Rusya'dan Çin'e, Hindistan'dan İran'a kadar süper güçlerin üyesi olduğu Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) başkanlığına seçildi. Türkiye'nin, APA Dönem Başkanlığı için rakipleri Çin ve Pakistan'dı. Ancak, Türk heyetinin yoğun lobisiyle Çin'e “Bekle” mesajı verildi. Pakistan ve daha birçok ülkede önemli bir etki alanı olan Burhan Kayatürk’ün lobi çalışmalarının da etkili olduğu görüşmelerde Türkiye, Kayatürk ile birlikte önemli bir temsiliyet kazandı.

 

ERDOĞAN İÇİN ASYA’NIN ASLANI

Pakistan da Türk heyetiyle görüşme sonrası ikna olarak, Türkiye'nin Başkanlığına destek verdi. 41 üye ülkenin bulunduğu ve 20 de gözlemci ülkenin katıldığı oylamada Türkiye, iki yıllığına APA Dönem Başkanı seçilmiş oldu. Oturumda, Pakistanlı Senatör Mushahid Husain'in, “Asya'nın artık aslanı var; o da Recep Tayyip Erdoğan'dır” sözleri, Türkiye ve Cumhurbaşkanı'na yönelik ilginin tescili oldu. Türkiye toplantıda en çok konuşulan ülkeydi.

 

BAŞKAN KAYATÜRK!

Türkiye'yi, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'la birlikte tarihi toplantıda temsil eden APA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de, alınan sonucun önemine dikkati çekti. Hem Van hem de Türkiye adına önemli bir göreve gelen Kayatürk, Türkiye'nin ilk kez APA'nın Dönem Başkanı seçildiğini belirtti. Kayatürk alınan önemli görev sonrası yaptığı konuşmasında; “Burası Asya'da çok etkin bir platform ve biz de iki yıl boyunca burayı çok iyi kullanacağız” dedi. Asamblenin her toplantısına Cumhurbaşkanları, Meclis Başkanları dahil 300-350 milletvekilinin katıldığını vurgulayan Kayatürk, iki yıl boyunca Türkiye'nin bu organizasyonlara ev sahipliği yapacağının altını çizdi. Avrupa'nın “Avrupa Parlamentosu” gibi, APA'nın da “Asya Parlamentosu” oluşturma çabasında olduğuna dikkati çeken Kayatürk, “Burası, Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkelerin hiç ihmal etmediği, büyük önem verdiği bir yapı. Batı işine geldiği gibi davranıyor olabilir ama burası öyle değil. Biz de gerekli çalışmaları yapacağız” ifadesini kullandı.

 

APA'NIN STRATEJİK ÖNEMİ VAR

Asya'daki siyasi kararlarda etkisi bulunan Asya Parlamenterler Asamblesine, Çin'den Rusya'ya, Hindistan'dan İran'a, S. Arabistan'dan Pakistan'a, Endonezya'dan Malezya'ya kadar toplam 41 ülke üye. Kazakistan ve Özbekistan gibi Türk Cumhuriyetlerinin de üye olduğu organizasyonun gözlemci ülkeleri arasında; Japonya, Azerbaycan ve Katar'ın da aralarında olduğu 20 ülke bulunuyor.


ŞEHRİVAN GÜNCEL: YUNUS EMRE AYKAÇ

 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 10:22
YORUM EKLE

banner246