banner290

Husumetli 7 ailenin karıştığı ve 54 kişinin yaralandığı kavga barışla sonuçlandı!

Beşiri ilçesi Yontukyazı köyünde husumetli 7 ailenin karıştığı, 5'i ağır 54 kişinin yaralandığı olayın ardından taraflar, barış buluşması ile uzlaştı.

Husumetli 7 ailenin karıştığı ve 54 kişinin yaralandığı kavga barışla sonuçlandı!

Beşiri ilçesi Yontukyazı köyünde Kurban Bayramı’nın birinci günü 7 aile arasında çıkan, taş, sopa, bıçak ve silahların kullanıldığı kavgada 5’i ağır 54 kişi yaralandı. İhbarla köye çok sayıda sağlık ve jandarma ekibi sevk edildi. Jandarmanın müdahalesiyle kavga sonlandırıldı. Jandarma köyde geniş güvenlik önlemi alırken, yaralılar ilk müdahalenin ardından kentteki hastanelere sevk edildi.

Kanaat önderleri aracı oldu, barış yapıldı

O günden bu yana da jandarma köyde nöbet tutmaya başladı. Alikan aşiretinin önde gelen kanaat önderlerinden Kenan Konaç, Mustafa Öztürk, Metin Banlı, Mehmet Şah Duman’ın girişimleri ve Batman Valiliği’nin desteği ile aileler arasındaki husumet, düzenlenen törenle barışla sonuçlandı.

2 bin kişi birbirleriyle helalleşti

Törene Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Adem Taşkın, kanaat önderleri ile birlikte yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Törende konuşan İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın, 21 yıl önce görev yaptığı Beşiri’de yaşanan üzücü olayın bir daha yaşanmamasını temenni ederek, herkesin birbirine hakkını helal etmesini istedi.

Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek söz verdiler

Törende aileler, Kur'an-ı Kerim altından geçerek ‘barış’ sözü verdi. Yaşanan olaydan bu yana köyde nöbet tutan jandarma ekipleri de barış töreninin ardından köyden ayrıldı. Öte yandan alınan karara göre barışı bozan taraf köyü terk edecek.

"Yarıda kalan bayramı şimdi kutlayacağız"

Kanaat önderlerinden ve Beşiri eski Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, barış sonrası yaşanabilecek olaylar karşısında kararlar aldıklarını belirterek, "Olaylara sebebiyet verenleri köyden çıkaracağız. Husumetin son bulmasından ötürü mutluyuz. Yarıda kalan bayramı şimdi kutlayacağız" dedi.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022, 13:07
YORUM EKLE