Van Gölü Aktivistleri Derneği'nin bu haftaki dikkat köşesi: Kelebek Cenneti Van Gölü Havzası!

Van Gölü Aktivistleri yaptıkları birbirinden farklı etkinliklerle farkındalık yaratmaya devam ediyor. Son olarak “Dikkat Köşesi” ile her hafta farklı bir yazı kaleme alarak adlarından söz ettiriyorlar. Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından “Dikkat Köşesi” adı altında başlatılan sosyal medya çalışmasında bu hafta, ‘Kelebek Cenneti Van Gölü Havzası' dikkat köşesinde yer verdi.

Van Gölü Aktivistleri Derneği'nin bu haftaki dikkat köşesi: Kelebek Cenneti Van Gölü Havzası!

Türkiye’de bulunan 420 kelebek türünün yaklaşık 230 türü Van Gölü Havzası’nda yaşamaktadır. El değmemiş doğası, yüksek dağları, sulak alanları, çayır ve meraları, zengin bitki örtüsü, zirai ilaçlamanın diğer bölgelere göre daha az yapılması gibi faktörlerin Van Gölü Havzası’ndaki popülasyon ve tür çeşitliliğinin zenginliğini arttırmaktadır.

Van’ın Çatak ilçesinde daha çok bulunan 'Şehzade Kelebeği', yine Van ve Bitlis'te gözlemlenebilen 'Romanov Gelinciği', 'Çok Gözlü Van Esmeri', 'İran Çokgözlüsü', 'İran Ateşi' gibi türler genelde Van Gölü havzasında görülmektedir Kuraklık için önlem alınmaması halinde kelebeklerin besin kaynağı çiçeklerde azalma meydana geleceğinden korunması gerekmektedir.

Dikkat köşemizde bu hafta, Kelebek Cenneti Van Gölü Havzası bulunuyor. Doğal güzelliğinin muhteşem olduğu bu canlıların korunması ve neslinin güvenceye alınması gerekmektedir. Fotoğraf ve bilgilerinden dolayı Oktay Subaşı’na teşekkür ederiz. #Kelebek #VanGölüHavzası #VanGölüHavzasıMirasımız.

SON DAKİKA

YORUM EKLE