İpekyolu Belediyesi, 2022 yılı vizyon projelerini açıkladı!

Van’ın en büyük ve merkez belediyesi olan İpekyolu Belediyesi yeni belediye başkan vekili olarak geçtiğimiz aylarda göreve başlayan İhsan Emre Aydın başkanlığındaki vizyon projelerini açıkladı. 2022 yılı için planlanan vizyon projelerini basın mensupları ile paylaşan Başkan Vekili Aydın İpekyolu için heyecan verici çalışmaların müjdesini verdi.

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN – ŞABAN BEYAZSAÇ

Son dönemlerde vizyon projelerinin adresi olan Van’ın en büyük ve en gözde ilçesi olan İpekyolu ilçesinde 2022 yılının yeni projeleri açıklandı. Yaklaşık 7 ay önce göreve başlayan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın da 2022 yılı vizyon ve projeleri ile ilgili çalışmaları tamamlayarak kamuoyuyla paylaştı. İlçe için onlarca yeni ve önemli proje daha planlaması yapılırken başkan vekili Aydın, toplumsal yönü güçlü projelerini tek tek duyurdu. Bu projeler arasında Sahil Yolu Projesi, Van Gölü kıyısında kurulacak yeşil kuşak, İpekyolu Halk Kütüphanesi, spor kompleksleri gibi çalışmalar dikkat çekti. Yeni vizyon projeleri bir bir hayata geçireceklerini söyleyen Aydın, “İlçemizi her anlamda modern bir kent yapmak en büyük hedefimiz. Bu konuda adımlarımızı süratle atıyoruz. Bu yıl 7’den 70’e herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlar için ilçemize vizyon katacak projeleri hayata geçiriyoruz.” Dedi.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın da 2022 yılı vizyon ve projelerini Kocaeli Dostluk Parkı Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştı. Başkan Aydın, göreve geldiği günden bu yana hayata geçirecekleri ve geçirecekleri vizyon projeler hakkında bilgi verirken, önceki dönemlerde proje aşamasına gelen Akköprü Balıkçılar Çarşısı’nın ise askıya alındığı söyledi. Gerçekleştirilen basın toplantısına, belediyeye bağlı başkan yardımcıları, birim müdürlükleri ve kentteki basın mensupları katıldı.

İPEKYOLU BELEDİYENİN HEDEFİ BÜYÜK!

Hizmet üretirken yapılan her yatırımda, destek, öngörü ve yapıcı eleştirileriyle Van basınının da önemli payı olduğuna vurgu yaparak sözlerine başlayan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, “Hedefimiz modern bir kent. Van, doğal ve tarihi değerleri ile ülkemizin en güzel şehirlerinden biri. Şehrimiz, iklimiyle, yetişen farklı tarım ürünleriyle, havasıyla, kültür çeşitliliğiyle yüksek bir potansiyele sahip. Biz de şehrimizdeki potansiyeli en üst seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İlçemize yeni bir vizyon katacak projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. İlçemizi her anlamda modern bir kent yapmak en büyük hedefimiz. Bu konuda adımlarımızı süratle atıyoruz. Bu yıl 7’den 70’e herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlar için ilçemize vizyon katacak projeleri hayata geçiriyoruz.”

BÖLGENİN İLK ÇEVRECİ MERKEZİ KURULUYOR

Bölgenin ilk çevreci bilim merkezini kuracaklarını ifade eden Başkan Aydın, şöyle devam etti: “İpekyolu Belediyesi olarak hayata geçireceğimiz birbirinden güçlü sosyal ve kültürel yatırımlarla yeni bir cazibe merkezi oluşturmaya çalışıyoruz. Van Gölü kıyısına kurulacak olan yeşil kuşak projesi ve sahil bandından, 2 bin kişilik spor kompleksine, halk kütüphanesinden evlendirme salonuna, bilim merkezine kadar birçok proje ile ilçenin hayat standartlarını ileriye taşımayı hedefliyoruz. Şerefiye Mahallesi’nde 2 bin 200 metrekare alana çevreci bilim merkezi kuruyoruz. Bu merkezde metal, ahşap ve boya atölyeleri, 50 kişilik planetaryum (gezegen evi), bin 300 metrekarelik deney ve simülasyon salonu, 150 metrekarelik dijital kütüphane, 100 metrekarelik çok amaçlı salon ve 2 adet bilim laboratuvarı yer alacak.” diye konuştu.

BELEDİYEDEN SPORCU VE SPORA DESTEK

Sporu ve sporcuyu her daim desteklediklerini bu kapsamda da ilçeye 2 bin kişilik spor salonunu kazandıracaklarını belirten Aydın, “Vali Mithat Bey Mahallesi’nde 5 bin 200 metrekarelik alan üzerine iki katlı olarak inşa edilecek spor salonundan toplamda 2 bin kişi faydalanabilecek. Projemizde bir adet 2 bin seyircili spor salonu, bir adet yan saha yer alacak. Ayrıca 5 adet antrenman salonu ile boks, tenis, güreş gibi ferdi spor alanlarımız ile 230 araçlık otopark 4 bin metrekarelik yeşil alan olacak.” Şeklinde konuştu.

“SPORA İLGİ DUYAN GENÇLER İÇİN BÜYÜK İMKAMLAR SUNUYORUZ”

Kapalı spor salonunun yanı sıra 8 kulvarlı pist ile bin kişilik yarı kapalı tribünün ise Vali Mithat Bey Mahallesi’nde hizmete gireceğini ifade eden Aydın, “İlçemizde spora ilgi duyan gençlerimize kendilerini geliştirebilmeleri yönünde büyük bir imkan sunmuş olacağız. Sportif aktivitelerin kesintisiz yapılacağı bu alanlarda 7’den 70’e tüm hemşerilerimiz faydalanabilecek. Bu projenin içerisinde ise; 8 Kulvarlı Atletizm Pisti, 1 Adet Sırıkla Atlama Alanı, 2 Adet Uzun 3 Adım Atlama Alanı, 2 Adet Disk ve Çekiç Atma Alanı, 2 Adet Gülle Atma Alanı, 1 Adet Su Engelli Atlama Alanı, 1 Adet Cirit Atma Alanı ve 1000 Koltuklu Tribün yer alacak.” dedi.

SAHİP YOLU PROJESİNİN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İpekyolu Belediyesi’nin yeni projeleri her yaşa hitap edecek şekilde planlandığını ifade eden Aydın, şunları söyledi: “İlçe sınırları içerisinde bulunan 3 kilometrelik kıyı şeridindeki yeşil alan dostu İpekyolu sahil bandı projesinde tüm hazırlıklar devam ediyor. Van’a gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi olacak proje içerisinde bisiklet, koşu ve yürüyüş yolları, piknik ve dinlenme alanları, futbol, voleybol, basketbol, tenis sahaları gibi çok amaçlı spor sahaları, konser alanı, kaykay pisti, macera parkuru ve çocuk oyun alanı, satranç oyun alanları, kafe ve restoranlar olacak.”

PROJENİN İÇERİSİNDE YOK YOK!

Projenin içerisinde her türlü içeriği barındırdığını en ince ayrıntısına kadar her şeyi düşündüklerini söyleyen Aydın, “Değerli hemşerilerimiz için her şeyi en ince ayrıntısına kadar planladık. Sahil Bandı Yeşil Kuşak projesinin içinde organik ürün pazarı da yer alacak. Konser sergi ve festivallere de ev sahipliği yapacak alanda modern kent donatıları ile aydınlatma sistemleri kullanılacak. Engelsiz Dış Mekan Spor Aletlerinin yanı sıra SkatePark, Zipline Alanı da olacak. Çocuk eğlence alanları ve at parkuru ile bu proje her yaştan vatandaşımıza hizmet edecek. Bu proje tamamlandığında ilimize büyük bir değer katacak. Bu eşsiz projeyi hemşerilerimizle buluşturmak için çok sabırsızlanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“İPEKYOLU HALK KÜTÜPHANESİ” İÇİN KOLLAR SIVANDI

Esenler Mahallesi’nde toplam bin 623 metrekarelik alan üzerine kurulacak olan 3 katlı kütüphane için çalışmaların hız kazandığını yetişkin ve çocuklar için ayrı ayrı bölümlerin yer alacağını bildiren Aydın, “Kafeterya, engelli salonu, robotik kodlama, idari bilimler, bilgisayar, internet odaları, fuaye, sergi alanları, fitness salonu, çocuk oyun alanları, cep sinema, çocuk aktivite alanı, masal dinleme alanı, bebek kütüphanesi, derslikler ve 300 kişilik konferans salonu ile tüm öğrenciler için de bir eğitim merkezi olacak nitelikte bir kütüphane planlandı.” dedi.

İPEKEVLER HOBİ BİNASI YAPILIYOR

İlçe sınırlarında bulunan mahallelerde etüt ve spor merkezleri yapmayı planladıklarını kaydeden Başkan Aydın, “Özellikle dar gelirli öğrencilerimizin özel dershane eğitimi alamaması ve sportif etkinliklere katılamaması sonucunda sınırlarımızdaki etüt ve spor merkezlerini arttırarak ilçeye kazandırmayı planlamaktayız. Yine İpekyolu’nun en işlek caddelerinden birinde Şerefiye Mahallesi’nde yapılacak olan yapının 1 bodrum ve 7 normal kattan oluşacak. Burası kültürel etkinliklerin yapılacağı nitelikte olacak. Müzik, dans odaları, resim, fotoğraf, el sanatları atölyeleri ile kafeteryası olacak.” dedi.

EVLENDİRME SARAYI KİRADAN KURTULUYOR

Belediyeye bağlı bir evlendirme dairesinin olmaması vatandaşların kiralanan sade bir nikah salonunda geleceğe doğru ilk adımlarını attıklarına vurgu yapan Aydın, “İpekyolu bir anlamda şehrin kalbi konumunda. Ticaretin ve sosyal hayatın en yoğun yaşandığı yer İpekyolu ilçemiz. Kent merkezinde her gün onlarca kişi dünya evine giriyor. Evlendirme hizmetlerimizi kiraladığımız bir alanda veriyoruz. Bu özel günler için Şerefiye Mahallesi’nde 2 katlı 465 metrekarelik alan üzerine yaklaşık 150 kişilik nikah salonu yapmayı planladık. Yeni yuva kuracak olan çiftlerimizin nikah törenlerini unutamayacakları bir mekanda gerçekleştirmeleri için 100 metrekarelik kokteyl alanı, takı ve etkinlik salonu, bir de gelin ve damat için fotoğraf stüdyosu olan modern ve şık bir mekan inşa edeceğiz.” diye ekledi.

“EVLENDİRME NOKTASI OLUŞTURUYORUZ”

Evlendirme Sarayı’nın yanı sıra bir de nikah evi yapmayı planladıklarını belirten Aydın, “Eskişehir Mahallesi’nde Van Kalesi yakınında Hüsrev Paşa Camii ile aynı güzergahta bulunan, mimarisini Mimar Sinan’ın yapmış olduğu yapıtın tarih kokan havasında evlenecek olan çiftlerimiz için yeni bir evlendirme noktası oluşturuyoruz. Bu projede 48 kişilik misafir oturma alanı, 2 adet iç mekan fotoğraf çekim alanları, gelin ve damat hazırlık odası, idari birim alanları yer alacak. Ayrıca peyzaj alanı kısmında travers ahşap yürüyüş yolları oluşturularak ayrıca oturma alanları bulundurulacak.” diye belirtti.

BİRİNCİ SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ KURULACAK

İlçe için belki de en gerekli bir projeyi hayata geçireceklerini ifade eden Aydın, “Kevenli Mahallesi’nde 2 bin metrekarelik alan üzerine kompleks bir yapı niteliğinde 1. sınıf atık getirme merkezini ilçeye kazandırmayı planlıyoruz. İpekyolu en yoğun ve en fazla çöp çıkaran bir ilçe olmasına nazaran bu denli bir merkeze en fazla ihtiyacı olan ilçe konumunda. Merkezde sıfır atık depolama alanı, hacimli atıklar depolama alanı, tehlikeli atık deposu, geçici atık alanı, kantar alanı ve yönetim binası ile hizmet verecek.” dedi.

İPEKYOLU SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKIYOR

Sokak hayvanları için planlanan proje hakkında bilgi veren Başkan Aydın, “Vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine ilçemize Kevenli Mahallesi’nde sokak hayvanlarının sağlıkla yaşaması için 11 dönümlük geniş bir arazi üzerinde merkez kurmayı hedefliyoruz. 150 köpek kapasiteli, zeminden ısıtmalı 75 adet köpek barınma ünitesi, 2 köpek muayene odası, 1 köpek tedavi odası, 1 köpek ameliyathane odası ve 2 adet yoğun bakım ünitesi yer alacak. Kediler için de özel ünitelerin bulunduğu alanda, 1 kedi muayene odası, 1 kedi ameliyathane odası, 4 kedi bakım odası içerisinde 100 adet kedi barınma ünitesi, 1 laboratuvar, 1 röntgen görüntüleme odası, 2 ilaç odası, 2 mama ve malzeme deposu ve 1 soğuk hava deposu da yapılacak.” müjdesini verdi.

7D SİNEMA VE SİMİLASYON MERKEZİ KURULUYOR

Şerefiye Mahallesi’ndeki çok donanımlı park, İpek Park içerisinde Elsa Kulesi’nde 7D Sinema ve Similasyon Merkezi’nin kurulacağını belirten Aydın, “6 kişi kapasiteli 3D görselliği ile birlikte film ile senkronize olabilen, 6 eksende hareket yeteneğine sahip platformların adaptasyonları ile çok boyutlu film simülatörlerini hizmete sunacağız. Platform; xyz ekseninde hareket sağlayarak, filme yeni bir boyut kazandıracak, filmin gerçekliğini ve sürekliliğini arttıracaktır. İlimizdeki hemşerilerimizin aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirmeleri adına faydalı bir proje olacak.” dedi.

FLAMİNGO KAFE VE FLAMİNGO PARKI VAN’A ÇOK YAKIŞACAK

Başkan Aydın, “Vatanımızın korunması için canlarını fedakarca veren şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayarak, onların bıraktıkları kutsal mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkarak bu ruhu yaşatmak için Şehitler Anıtı yapmayı planlıyoruz.” diye konuştu. Van denilince akla gelen ilk kuş türü flamingolara ait bir mekan flamingo kafeyi tasarladık diyen Aydın, şöyle devam etti: “Tam da ev sahipliğini üstlenen mahallemiz Erçek Mahallesi’nde 200 metrekarelik alana nezih bir kafe konumlandırmayı planlamaktayız. Yine Erçek Mahallesi 13 bin 500 metrekarelik alana ise flamingo parkı yapmayı düşünüyoruz. Bu parkta da flamingo iskelesi, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, yürüme yolu, koşu parkuru, oturma meydanı, yapay flamingo göleti yer alacak.”

İKİ GÜZEL MAHALLEYE İKİ GÜZEL PARK!

Bazı mahallelerin park ve dinlence alanları konusunda yetersiz olduğunu dile getiren Başkan Aydın, “Mahalle ziyaretlerimde Hatuniye ve Selimbey Mahallelerinde yeni parkların mahallelere kazandırılması için çalışmalar yürüttük. Hatuniye Mahallesi’nde 8 bin metrekarelik alan üzerine vatandaşlarımızın aileleri ile çocukları ile keyifli vakit geçirmeleri için süs havuzları, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, yürüme yolu, oturma meydanı yapılacak. Bu parkta da yine öğrencilerimiz için eğitim etüt binası da yer alacak. Yine Selimbey Mahallesi’nde de hemşehrilerimizin vakitlerini keyifle geçirebilecekleri 2 bin 700 metrekarelik alana çok amaçlı saha, peyzaj alanları, çocuk oyun alanları, yürüme yolu ve oturma alanları planladık.”

“ALT YAPI VE ÜST YAPI HİZMETLERİMİZ DAHA KALİTELİ OLACAK”

İlçenin en önemli problemlerinden olan alt yapı ve üst yapı hizmetlerinden söz eden Aydın, “2022 yılı içerisinde şehir merkezinde toplam 100 bin metrekarelik asfaltı 40 tane yeni sokağa kazandıracağız. Yine şehir merkezinde toplam 38 bin metrekarelik yol ve kaldırım olmak üzere kilit taşı imalatı yapacağız. Her iki çalışmanın da ihalesi bitmiş durumda. 2022 yılı içerisinde şehir merkezinde deforme olan yollarda 11 bin ton asfalt yama ve 15 bin metrekarelik kilit taşı yama çalışması yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca İpekyolu sınırlarımız içerinde bulunan çevre yolu etrafında, 35 kilometre üst açmayı planladığımız yollar için 55 iş makinası kiralanmış olup, açılacak yollarda kullanılmak üzere 100 bin ton stabilize malzeme alımı yapılmıştır. Son olarak da Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu sahil yolu ile Hatuniye Mahallesi’nden geçen 30 metrelik yolu bir birine bağlayacak olan toplam 2 kilometrelik balık bendi yolunun yenilenmesi yapılacaktır. Hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

BALIKÇI ÇARŞISI PROJESİ ASKIDA!

Son olarak cümlelerini tamamlayan Başkan Aydın, “Akköprü Balıkçılar Çarşısı olarak adlandırdığımız balıkçı çarsısı, balıkçı esnafı ile anlaşamadığımız için proje hayata geçmedi. Çarşı merkezine uzak olduğundan balıkçılar ikna edemiyoruz. Bunun içinde balıkçılarımızın istek ve talepleri doğrultusu beklemeye aldık. Önceki başkan döneminde hazırlanan proje hazır ve şuan bekliyor. Proje balıkçılar ile aynı doğrultuda aynı ortak karar aldığımızda projemizi hayata geçireceğiz. Dediğim gibi proje şuan askıya alınmış durumda.” Cümlelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
BURHAN VATANSEVEN
BURHAN VATANSEVEN - 2 ay Önce

yeni dönem projelerini bir yana bırakın 5 yıl önce ki kent meydanı projesi ne oldu sıfır sıfır sıfır