banner272

Sahipsizlik zor!

Kent olarak son 10 yılda en çok kullandığımız kelimeleri şöyle sıralasalar bunlardan bir kaçı şüphesiz şunlar olur:

Çevre Yolu

Trafik

Sahipsizlik

Ulaşım

İşsizlik

Van Gölü

Kirlilik

Vs. Vs…

Bunlar arasında baki kalan, en çok konuşulan ve konuşulacak olan şey şüphesiz ‘sahipsizlik’.

Kimin ağzını açarsanız açın size Van deyince aynı şeyi söylüyor:

“Van’ın sahibi yok”

Peki neden bunu diyoruz?

Sitemimiz niye?

Bunca büyük kalabalıklar, milyonun üstünde nüfus varken biz niye sahipsizlikten yakınıyoruz.

Kentin siyasileri, bürokratları, yöneticilerine rağmen neden bundan yakınıyoruz?

Sebebi birçok şeyden yoksun kalmamız…

Ben kendi açımdan gördüğümü söyleyeyim.

Bu kentin gerçek manada bir sahibi ve sahiplenmesi olsaydı bazı kentlerin 4’üncü, 5’inci çevre yolu yapılırken Van hala bir çevre yolunu konuşuyor olmazdı.

Eğer gerçek bir sahiplenme olsa politikalar günlük değil ömürlük olurdu.

Trafik sorununa çözüm için parkomat gibi gerçekliği olmayan adımlar atmak yerine yeni yollar açılır, kent sıkışıklıktan kurtarılır, oto parklar, sokaklar yapılırdı.

Tramvay hattı konuşulur, hafif raylı sistemin adımları atılırdı.

Ve yine sahiplenme olsaydı bu kadar genç nüfus işsiz kalmazdı.

Okey salonları dolup taşmaz, gençlerimiz inşaatlarda genç ömrünü tüketmezdi.

Ama sahiplenemiyoruz.

Elimizde tutamıyorum.

Elimizde tutamadıımız gibi bir çok şeyi de elimizin içindeyken harcıyoruz.

Mesela…

Bu kentte bir sahiplenme duygusu olsaydı Van Gölü kirlenmez, çöp ve atık içinde kalmazdı.

Biz sahiplenemiyoruz.

Van Gölü’nü sahipsiz bırakıyoruz.

Kullandığımız şehri, kenti yabancı gibi kullanıyoruz.

Benimsemiyor, bir kültür oluşturma çabası içinde hareket etmiyorum.

Etmediğimiz için yabancılaşıyoruz.

Benimsemiyoruz ve çok büyük bir hınç ile kullanıyor tıpkı yöneticilerin yaptığı gibi günlük politikalara kurban ediyoruz.

Bugün kent bu halde ise kimse kusura bakmasın sebebi biziz.

Bugün kendimizi sahipsiz hissediyorsak, yine biziz.

Biz sahipsizliği kendimize reva gördüğümüz için bu noktadayız.

Sahipsiz olmayı hakettiğimiz sürece de böyle kalıp sahipsiz olacağız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 2 ay Önce

Mustafa Kemal Atatürk derki, eğer bir kurtarıcı beklerseniz beni yeterince anlamamışsınızdır.Sahipsiz lafı kadar aptalca bir kelime yoktur.Van,da yaşayan herkes memleketine değer verirse Van,ın önü açılır.

Sahipsizlik zor
Sahipsizlik zor - 2 ay Önce

VAN MUAZZAM POTANSİYELİ OLAN BİR ŞEHİR. GÖL VAR, KALELER, TARİHİ ESERLER, ADALAR, DOĞA, OVALAR, ONLARCA KÜÇÜK GÖLLER, ŞELALER, DAĞLAR, KÖYLER VS VS. BİR MILYON NÜFUS. HAVAALANI, KARAYOLU, DEMIRYOLU VS VS. AMA VANIMIZ KİRLİ. TARİHİ ALANLARIMIZ KİRLİ. PARKLARIMIZ ÇOK AZ. OLAN PARKLAR KURUYOR, SARARIYOR. ATIF BEY'İN YAPTIĞI SAHİL BANDI VE KIZ KALESİ DE OLMASAYDI, 1980'DEN BERİ YAPILMIŞ PARKLAR OLMASAYDI HALK NEREYE GİDECEKTİ, İSKELEMİZ VARDI BOZULDU. YAPILAN KÜÇÜK ISKELE ÖYLECE KALDI. DİKİLEN 50 AĞAÇ KURUTULDU. HER YER TOPRAK VE HAFRIYAT İÇİNDE KALMIŞ. DÜN AKŞAM EDREMITTEN BÖLGE HASTANESİNE KADAR REFÜJDEKİ HİÇBİR DİREĞİN AYDINLATMA YAPMADIĞINI GÖRDÜK. YOL KARANLIKTI. EDREMIT'TEN GELEN HERKES TEPKİLİYDİ. ON YILLARDIR GELEN GİDEN HİÇ KİMSE TRAMVAY YOLU YAPMADI, OTOGAR YAPMADI, OTOPARKLAR YAPMADI. ŞEHIRDE ŞU ANDA İKİ YÜZ TANE PARKIMIZ OLMALIYDI. YOLLARIMIZ KÖY YOLLARI GİBİ. ŞEHİR İÇİNDEKİ YOLLAR ASFALTLANMALI AMA HEP YAMA KOLAYCILIĞINA KAÇIYORUZ. HÂLÂ BU ŞEHİRDE MAHALLE YOLLARI SEMT PAZARLARI İÇİN KAPATILIYOR. OYSA EN AZ ON BEŞ TANE KAPALI SEMT PAZARIMIZ OLMALIYDI. GÖLÜMUZ KOKUYOR. YÜZECEK YERLER OTUZ KIRK KİLOMETRE UZAKTA. GÖL VAR AMA GİREMIYORUZ. SAHİL VE KIYILAR BATAKLIK. MODERN BİR ŞEHİR KÜTÜPHANEMİZ BİLE YOK. USTELİK OTUZ BEŞ BİN ÖĞRENCİSİ OLAN ÜNİVERSİTEMİZ VARKEN. ÇEVRE YOLUMUZ KAÇ YILA BİTER BİLİNMEZ. TRAFİK TAM BIR KEŞMEKEŞ OLMUŞ, HER TARAF OTOPARK OLMUŞ. DERELER KİRLİ, KANALLAR KİRLİ. DAHA NELER NELER VAR YAZACAK AMA BOŞUNA. BU ŞEHİR NE ZAMAN POTANSİYELİNE UYGUN HIZMETLER GÖRÜR BİLİNMEZ. GALİBA BUNCA DOĞAL GÜZELLİĞİN İÇİNDE GELİŞEN, MODERNLEŞEN BAKIMLI BİR VAN'I GÖREMEDEN ÖLECEĞİZ.

Kale
Kale - 2 ay Önce

Şamran Kanalı edremitten göle kadar pislik içindeyken ve göle zift gibi karışıyorken hizmet olmaz.

Vanli
Vanli - 2 ay Önce

Allah rızası için bütün mahalle yollarını asfaltlayın. Van'da bütün sokaklarda yüzlerce yama var. Her yer çukurdur. Elazığ'a gidince Van yolları için insan kahroluyor. Bu çağda böyle yollar mı olur.

Eski edremit tokileri
Eski edremit tokileri - 2 ay Önce

Edremit Fethi Sekin Parkı her şeyiyle yenilensin. Altındaki yamaçların da asfalt yola kadar yüzlerce dönümlük edremit millet bahçesi yapılmasını istiyoruz. On binin üstündeki eski edremit toki sakinleri çevrenin yeşillendirilmesini vangölü manzaralı parklar yapılmasını bekliyoruz.

Denetimsiz olmaz
Denetimsiz olmaz - 2 ay Önce

Sebze haline giden yoldaki refüjlerde ne çim kaldı ne fidan. Sebze hali duvarına bitişik ve yol kenarındaki barakalar kaldırıldı, sebzeciler de uzaklaştırıldı. Ciddi masraflar yapılıp yeşillendirme, ağaçlandırma, sulama sistemi, banklar ve ışıklandırma yapıldı. Geçen yaz yapılan bu yerler bugün sapsarı ve kurumuş halde. Ne yeşillik var ne de yeşil bir tek fidan. Kocaman kavşak da toprak bir tümsek halinde. Devlet ve millet malına yazık oluyor. Çalışanlar bakmıyor, ilgili birimler korumuyor. Seneye yine yüz binlerce lira harcanıp yeniden yapılır veya ihale edilir. Yatırım ve projeler heba olmamalı. Ülkemizi ve ülkemizin kaynaklarını önemsemeliyiz. Bütün yapılan işlere tekrar tekrar bakılmalı, denetlenmeli. Acaba sonuç ne oldu diye.

Personeller ve vatandaşlar duyarlı olmalı
Personeller ve vatandaşlar duyarlı olmalı - 2 ay Önce

Vali bey ve kaymakam beyler çabalıyor. Personeller çalışmalı bakmalı korumalı sahip çıkmalı. Yoksa hiçbir hizmet uzun ömürlü olmaz.

2023 vizyonu
2023 vizyonu - 2 ay Önce

Sayın Cumhurbaşkanı 2023 vizyonu için yerelde hizmet atağı istemişti. Ama söylediklerinizden de fazla hem de on katı eksik ve sorun var. Yani 2023'te Van'ı hiç iyi bir sonuç beklemiyor. Sorumlular düşünsün.


banner269

banner260