AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdulahat Arvas Edremit Uygulama Oteli'nde düzenlenen Proje Lansman Programında projelerini açıkladı.

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-ŞABAN BEYAZSAÇ 

31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere sayılı günler kala Van’da seçim çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. AK Parti Van’daki çalışmalarını sürdürürken, belediye başkan adayları sahaya inip vatandaşla bir araya geliyor. 

AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdulahat Arvas adaylığı açıklandığından bu yana vatandaşla bir araya gelmeye devam ederken, Arvas bugün düzenlenen tanıtım programında ulaşımdan istihdama, kültür sanattan spora, tarımdan turizme birçok alanda vizyon projelerini kamuoyu ile paylaştı. 

ARVAS’TAN VİZYON PROJELER     

AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdulahat Arvas, ulaşımla ilgili projelerini anlatarak sözlerine başladı. Arvas’ın ulaşımla ilgili projelerinde ‘Edremit-Van YYÜ arası tramvay hattı’, ‘Edremit-Van YYÜ arası deniz ulaşımı’, ‘kent trafiğini rahatlatacak 4 adet köprülü kavşak’, ‘250 kilometre yeni yol ve yeni bulvarlar’ ve ‘kırsal mahallelerin yol, su ve altyapı sorunları’ yer aldı. 

7E01878A 1Ef0 4358 B980 B4Ba145E98E1

AK Parti İlçe Başkanı seçim tartışmasında vuruldu! 1 gözaltı AK Parti İlçe Başkanı seçim tartışmasında vuruldu! 1 gözaltı

“YÜZYILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR”

“Edremit-Van YYÜ arası tramvay hattını kuruyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde Edremit-Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi arasında 16 duraklı 25 kilometre uzunluğunda günlük 200 bin kişinin ulaşımına kolaylık sağlayacak tramvay hattı yaparak şehir ulaşım sorunu çözeceğiz. Bu proje ile ilgili şunu söyleyebilirim Van'ın 100 yıllık hayalini Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği ile gerçekleştireceğiz.”

71582Ac0 E37F 44Cb Ad7E C8B9Ee892D36

“VAN DENİZİ'NDE SEYAHAT KEYFİ”

“Edremit-Van YYÜ arası deniz ulaşımını başlatıyoruz. Bizim dönemimizde ilk kez Van Gölü'nde Edremit-İskele-Üniversite hattında ulaşım ve turizm hizmetini 25 dakikada konforlu bir deniz seyahati ile sağlayacak modern deniz otobüslerini belediyemize kazandıracağız.”

F6Acbfaa 3031 4353 B7C6 1671Cd483800

“TRAFİĞİ ÇİLE OLMAKTAN ÇIKARIYORUZ”

“Kent trafiğini rahatlatacak 4 adet köprülü kavşak yapıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde kent trafiğini rahatlatacak acil eylem planı çerçevesinde Semaver Kavşağı, Beşyol Valilik Kavşağı, Sebze Hali Kavşağı, İki Nisan-Eski Cezaevi Sokak Kavşağı bölgelerini kapsayan 4 adet köprülü kavşak hizmete alacağız.”

0Eba0B6D 5785 4F49 A45F 393A7A2C721E

“MODERN ŞEHİR, MODERN YOLLAR”

“250 kilometre yeni yol ve yeni bulvarlar açıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde Kent merkezinde mevcut yolların yetersiz olması sebebiyle, kent trafiğini rahatlatacak 250 kilometre alternatif yeni yollar ve bulvarlar açacağız. Ayrıca şehrin farklı noktalarında açık ve kapalı otoparklar inşa ederek Van trafiğine nefes aldıracağız.”

F6C3E2C2 A2A6 4D99 B040 02C7A79152Cd

“KIRSALDA HAYATI KOLAYLAŞTIRACAĞIZ”

“Kırsal mahallerimizin yol, su ve altyapı sorunlarını çözüyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde kırsal mahallelerimizin yol, su ve altyapı sorunları çözülecek, kırsalda vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracağız.”

ARVAS’IN TARIMLA İLGİLİ VİZYON PROJELERİ…

Arvas, tarımla ilgili projelerini de açıkladı. Arvas’ın tarım projelerinde ‘2 adet yeni organize tarım bölgesi, ‘12 bin dönüm kent tarım alanı’, ‘çiftçilere destek’ yer aldı.  

MODERN TARIM ÜSLERİ KURACAĞIZ

“Hayvancılık ve seracılık olmak üzere 2 adet yeni organize tarım bölgesi kuruyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde Gürpınar ilçemizde daha önce çalışmaları başlatılan 40 bin büyükbaş kapasiteli Organize Hayvancılık Bölgesi’nin kurulumunu tamamlayacağız. Ayrıca Erciş ilçemizde 1.500 dekar alana sahip jeotermal Organize Seracılık Bölgesi kurulumunu başlatıp kısa bir süre içerisinde tamamlayacağız.” 

“ÜRETEN BELEDİYECİLİK”

“12 bin dönüm kent tarım alanı oluşturuyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde kent tarımı uygulamasını başlatacağız. Bu proje ile Van’ın yakın çevresindeki 3-4 bölgede 12 bin dönümlük alanda 3 ile 5 dönümlük parseller halinde minimum 3 bin kişiye ücretsiz tarım alanları tahsis edeceğiz.”

892F89Ca 6Afd 412C A148 B038A39C3713

“TARIMSAL ÜRETİME DEV DESTEK”

“5 bin çiftçimiz ile alım garantili üretim dönemini başlatıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde bir ilk olarak çeşitli tarımsal üretim alanlarında üretim yapan 5 bin çiftçimize yem, tohum, ekim ve hasat desteği vererek ürün alım garantisi sağlayacağız. Böylece kırsal alanların ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağız.”

“KIŞ TURİZMİNİN YENİ ROTASI VAN”

Arvas, turizmle ilgili projelerini de açıkladı. Arvas’ın turizm projeleri arasında yeni bir kayak merkezi, termal turizm ve teleferik hattı yer aldı. Arvas, “Kurubaş'ta uluslararası standartlarda yeni bir kayak merkezi yapıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, Van'ı bir kış turizmi destinasyonu haline getireceğiz. Bunun için Kurubaş'ta fizibilitesi yapılan, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak yeni bir kayak merkezi kuracağız. Termal turizmi yaygınlaştırıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, jeotermal kaynak potansiyeline sahip ilçelerimizde termal turizm yatırımları gerçekleştireceğiz” dedi. 

“SEYR-İ VAN”

“Akköprü Millet Bahçesi'nden Toprakkale Seyir Terası'na teleferik hattı kuruyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, Akköprü Millet Bahçesi'nden Toprakkale Seyir Terası'na teleferik hattı kurarak halkımızın hizmetine sunacağız.”

vanstadi

VAN’A YENİ BİR ŞEHİR STADYUMU!

Arvas, kültür, sanat ve spor projelerini de açıkladı. Arvas’ın projeleri arasında yeni Van Şehir Stadyumu, Van Şehir Tiyatrosu, Yaşar Kemal ve Feqive Teyran Kültür Sanat Merkezi, Vani Mehmet Efendi Sahaflar ve Kitapçılar Çarşısı yer aldı. 

“VAN'A YAKIŞACAK”

“30 bin kişilik Yeni Van Şehir Stadyumu'nu yapıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, yıllardır talep edilen Yeni Van Şehir Stadyumunu inşa edeceğiz. Van Şehir Tiyatrosu'nu kuruyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, gençlerin kültür ve sanat buluşmalarına imkan sağlayacak Van Şehir Tiyatrosunu kuracağız. Yaşar Kemal ve Feqive Teyran Kültür Sanat Merkezlerini kuruyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde Van’ın değerlerine sahip çıkarak Yaşar Kemal ve Feqiye Teyran isimlerinin yaşatılacağı iki adet kültür ve sanat merkezini kuracağız.”

“OKUYAN VAN İÇİN”

“Vani Mehmet Efendi Sahaflar ve Kitapçılar Çarşısını kuruyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde içinde çok amaçlı, okuma alanlarının bulunduğu, kitap söyleşilerinin yapılabileceği, imza günlerinin düzenlenebileceği, Vani Mehmet Efendi isminin Yaşatılacağı sahaflar ve kitapçılar çarşısını kuracağız.”

ARVAS’TAN VAN’IN İŞSİZLİĞİNE ÇÖZÜM OLACAK PROJELER!

Arvas, Van’ın en büyük sorunu olan üretim ve istihdamla ilgili projelerini de açıkladı. Arvas, ilk defa işini kuracak kadınlara ve gençlere 100 bin TL hibe desteği sağlayacağını, 5 yıl içinde 25 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını dile getirdi.  

“GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

“İlk defa işini kuracak kadınlara ve gençlere 100 bin TL hibe desteği sağlıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, işsizliği azaltmak ve üretimi teşvik etmek amacıyla ilk defa işini kuracak kadınlara ve gençlere 100 bin TL hibe desteği sağlayacağız.”

“İŞSİZLİĞE ÇARE OLUYORUZ”

“Belediyeciliğimiz döneminde, şehrimizin en önemli sorunlarından biri alan işsizliğe çare olmak adına çeşitli sektörlerle işbirliği sağlanarak 5 yıl içerisinde 25 bin kişiye istihdam oluşturacağız.”

Fb52897A 7345 4622 89F0 987D3B7875C0

“BİZ BİR AİLEYİZ”

Arvas, sosyal belediyecilik projelerini de açıkladı: “Evlenen çiftlere 50 bin TL evlilik desteği sağlıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, sosyal belediyecilik kapsamında yeni evlenen gençlerimize 50 bin TL destek sağlayacağız. Üniversite öğrencilerine aylık bin TL eğitim ve bin TL ulaşım desteği sağlıyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, hem il dışında okuyan üniversite öğrencilerimize hem de Van'da okuyan üniversite öğrencilerimize biner TL eğitim desteği sağlayacağız. Belediyeciliğimiz döneminde, sosyal belediyecilik kapsamında dar gelirli vatandaşlarımıza 10 bin yeni konut yapacağız.”

Arvas, kentsel dönüşüm ve altyapı projelerini de açıkladı. Dirençli bir Van kuracaklarını aktaran kentsel dönüşüm ile 20 bin yapı dönüştüreceklerini dile getirdi. Arvas, “Depreme dirençli yeni bir Van kuruyoruz. Belediyeciliğimiz döneminde, ulaşım, çevre ve imar sorunu olmayan, sosyal donatılar açısından zengin, depreme dirençli yeni bir Van inşa edeceğiz. 5 yılda doğal gaz ulaşmayan hane kalmayacak. Belediyeciliğimiz döneminde çeşitli nedenlerle doğal gaz altyapısı bulunmayan merkez mahallelerde doğalgaz hattını yaygınlaştıracağız” dedi.  

“GÜVENLİ YARINLAR İÇİN”

“Yerinde kentsel dönüşüm ile 20 bin yapı dönüştürülüyor. Belediyeciliğimiz döneminde Van genelinde, yerinde kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırarak, deprem açısından riskli olan binaları güvenli binalara dönüştüreceğiz. Belediyeciliğimiz döneminde, büyükşehir kimliğine yakışır, modern otogarı, yeni sebze halini ve kapalı semt pazarlarını inşa edeceğiz.”

Editör: Necmettin Dursun